Varičela (ovčije boginje) kod bebe
Ovčije boginje (varičela) virusna su infekcija koja se manifestuje karakterističnim osipom po koži.
Kako se prenosi varičela?
Varičela se prenosi kapljičnim putem (putem sitnih kapljica koje se šire na sve strane iz grla obolelog prilikom govora, a, naročito, kašlja) i direktnim kontaktom.
Oboleli je zarazan dva dana pre izbijanja osipa, pa sve dok se i poslednji mehurić na koži ne osuši. Kako se radi o veoma zaraznoj bolesti koja se brzo i lako širi, smatra se da su svi oni koji su u navedenom periodu bili u kontaktu sa obolelim, a nisu preležali varičele niti su vakcinisani, ugroženi.
Posle kog vremena od kontakta se može očekivati pojava osipa? Inkubacija (period od momenta kada je virus ušao u organizam do pojave simptoma bolesti) kod varičele u proseku traje oko 14 dana (od 7 do 28). Pojavi osipa prethodi tzv. kataralni stadijum od nekoliko dana, kada dete ima simptome infekcije gornjih disajnih puteva i neraspoloženo je. Pred kraj ovog stadijuma obično nastaje skok temperature koja spontano pada kada izbije osip.
Kako izgleda osip kod varičele?
Osip je kod varičele toliko karakterističan da se teško može pomešati sa nečim drugim: izbija najpre na telu (obično trbuhu), pa se širi ka periferiji. Najpre se pojave crvene tačke koje se brzo pretvaraju u „bubuljice”, a ove u roku od nekoliko sati u plikove različite veličine, ispunjene bistrom žućkastom tečnošću, koja je veoma zarazna. Neretko su oni prvi uočeni znak bolesti. Plikovi se javljaju i na licu i kosmatom delu glave, pa čak i u ustima. Naročito gusti mogu biti kod novorođene bebe, kada ometaju gutanje i disanje, pa zahtevaju bolničko lečenje. I dok se jedni plikovi sasušuju u žućkaste kraste, izbija novi nalet osipa (kome, takođe, može da prethodi skok temperature). Neka deca imaju samo jedan, a neka i po tri naleta, tako da se kod njih u isto vreme mogu naći svi kožni oblici osipa (bubuljice, plikovi i kraste), kada kažemo daje osip „polimorfan”. Krastice mogu da traju i po nekoliko nedelja, mada obično otpadnu nakon 7-10 dana, privremeno ostavljajući za sobom smeđe „fleke”. Osip kod varičele je praćen intenzivnim svrabom.
Kako se boriti protiv svraba kod varčele?
Teško je ubediti bebu ili malo dete da ne treba da se češe kad ga jako svrbi. Najbolje je kožne promene premazati cink-talk miksturom („krečnim mlekom”), koje doprinosi njihovom brzom sušenju. Češanjem dete može da zguli krastu i izazove naknadnu bakterijsku infekciju koja dodatno komplikuje situaciju. ™
Da li beba sa varičelom sme da se kupa?
Ne samo da sme, već i treba i to u bio kom stadijumu, jer će joj posle kupanja biti puno lakše. Najbolje je u kadicu sa vodom staviti zrnce hipermangana da se dobije rastvor roze boje i bebu kupati blagim šamponom, uključujući i pranje kose, ali bez trljanja, kako se ne bi zakačila neka krastica. Ispiranje se obavlja polivanjem umereno toplom vodom, a brisanje utapkavanjem mekim frotirom. Ako se pažljivo radi, neće doći do ozleđivanja kožnih promena.
Beba ima izraženu varičeloznu ospu u ustima i neće da jede. Čime da je hranim?
Čvrsta hrana joj izaziva tegobe, pa je najvažnije da pije što više tečnosti i da sisa što češće. Ako odbija i mleko, tečnost mora da joj se daje intravenski u bolnici.
Da li beba sa varičelom sme da se iznosi u šetnju?
Obolelima od varičele, bez obzira na uzrast, ne savetuje se izlazak napolje bar dve nedelje od početka bolesti, a naročito ne na sunce. U kolektiv dete ne treba da ide dok mu poslednja krastica ne otpadne.
Da li beba može da dobije varičelu dok sisa?
Ukoliko je majka preležala varičelu, ona bebi putem mleka daje i antitela, ali, nažalost, njihova količina je jako varijabilna, pa, iako je šansa mala, niko ne može da isključi mogućnost da beba oboli. Pošto male bebe mogu imati tešku formu varičele, ne treba ih izlagati kontaktu sa decom u sezoni boginja.
Postoji li neki lek protiv varičele?
Kako se, najčešće, radi o lakom oboljenju, terapija nije potrebna. Izuzetno retko se daje jedini „antibiotik” koji deluje na (neke) viruse – Aciklovir. On je rezervisan za slučajeve težih komplikacija, kao stoje meningitis.
Postoji li vakcina protiv varičele?
Postoji, ali kod nas nije registrovana i ne daje se u prvoj godini života.