Dohrana za bebe
Šta su mlečne formule?
Mlečne formule su dijetetski proizvodi koji predstavljaju zamenu za humano mleko.
Postoje situacije, kada ishrana majčinim mlekom nije pogodna za bebu ili nije moguća, pa joj je neophodno obezbediti ishranu što približnijom hranom – formulom za odojčad.
Koja mlečna formula je najbolja za bebu?
Prema evropskoj regulativi, kao i domaćem pravilniku o dijetetskim proizvodima, formule za ishranu odojčeta se dele u dve osnovne grupe:
Infant – početne formule, za odojčad do šestog meseca života (nose oznaku 1) i
Follow on – prelazne formule, za delimičnu ishranu u periodu prelaska na uobičajene namirnice (uzrast od 6 dol2 meseci – nose oznaku 2).
Postoji i više vrsta specijalnih mlečnih formula: za prevremeno rođenu decu i decu sa malom porođajnom masom, za decu sa poremećajima metabolizma (nepodnošljivost laktoze ili glutena), sa određenim poremećajima varenja, itd. Formule sa oznakom 3 preporučuju se deci starijoj od godinu dana, kao prelazni oblik prema punom kravljem mleku.
Ne postoji univerzalna preporuka za idealnu formulu. Ako mislite da nemate dovoljno mleka ili iz nekog razloga ne možete da dojite svoju bebu, obratite se pedijatru.
On je kvalifikovan da proceni kada je indikovana veštačka ishrana i da odredi vrstu mlečne formule koja bi trebalo da odgovara detetu.
Koju formulu da dajem bebi, s obzirom na to da mi starije dete boluje od bronhijalne astme?
Pošto u najbližoj porodici postoji sklonost ka alergijskoj bolesti, koja je uz to i nasledna, najbolje bi bilo da mleko koje vaša beba pije sve do godinu dana bude vaše, s tim što je ono dovoljno kao jedina hrana u prvih 6 meseci života, a posle toga bi trebalo polako da uvodite i nemlečnu hranu. Ukoliko nemate mleka, kao ni mogućnost da nabavite zdravu dojilju, najbolje je da bebu hranite hipoalergenom formulom. Naime, ustanovljeno je daje alergogenost belančevina manja što im je struktura prostija, pa su proizvedene formule sa već razloženim (hidrolizovanim) belančevinama koje sasvim male bebe, kao i one iz porodica sklonih alergiji, mnogo bolje tolerišu. Takve formule nose oznaku HA (hipoalergene). Ima ih od više proizvođača, a cena im je veća nego kod standardnih.
Šta su to probiotici, a šta prebiotici?
U cilju obezbeđivanja zaštitne uloge kakvu ima humano mleko, mlečnim formulama se dodaju prebiotici i probiotici. Prebiotici su nesvarljivi sastojci hrane (prirodni ili sintetski šećeri), koji deluju tako što jačaju imuni sistem, selektivno stimulišući rast i/ili aktivnost korisnih crevnih bakterija, olakšavaju varenje i omogućuju optimalan razvoj organa za varenje. Za razliku od njih, probiotici su živi bakterijski dodaci hrani – humanog porekla, sa ulogom u prevenciji i savladavanju crevnih infekcija. Prosto rečeno, probiotici su dobre bakterije, a prebiotici – njihova hrana. Simbiotici predstavljaju kombinaciju prebiotika i probiotika, nastalu sa ciljem povećanja korisnog dejstva na domaćina. Kod dece koja redovno koriste formule sa ovim dodacima, zabeležena je značajno ređa pojava proliva.
Sutra izlazim iz porodilišta. Dojim bebu, ali nisam sigurna da li joj je to dovoljno. Da li da nabavim neku mlečnu formulu za svaki slučaj?
Ako vam pedijatri iz porodilišta nisu to savetovali, nemojte! Nije svejedno šta beba jede. Majčino mleko je najbolje. Sve ostalo nosi manji ili veći rizik i znatno opterećuje budžet porodice, koji raste zajedno sa bebom. Iz navedenih razloga, nije pametno zaleteti se i već prvih dana po izlasku iz porodilišta zaključiti da nemate dovoljno mleka. Naročito je opasno ako odluku o dohrani mlečnim formulama donose nekvalifikovane osobe, jer jednom pokrenut mehanizam alergije predstavlja „točak gurnut nizbrdo”, koji se teško zaustavlja. Loše strane veštačke ishrane su i češći grčevi, zatvor, češće infekcije, komplikovana priprema, i visoka cena. U retkim situacijama, mlečno tkivo dojke je toliko nerazvijeno da ne može da zadovolji potrebe odojčeta. Tada je indikovana dohrana adaptiranom mlečnom formulom nakon podoja. Ovu odluku treba da donese isključivo pedijatar, nakon pregleda bebe i vaših dojki. Jer, često nije u pitanju nedostatak mleka, već nepravilna tehnika dojenja, usled čega je odojče gladno i stalno plače. Ukoliko zaista niste u stanju da proizvedete dovoljnu količinu mleka, ili imate više od jedne bebe, pedijatar će preporučiti dohranu formulom koja najbolje odgovara vašem detetu – uzimajući u obzir uzrast, zdravstveno stanje, eventualnu porodičnu sklonost ka alergijama, ali i materijalne mogućnosti porodice.
Danas je tržište preplavljeno potpuno novim formulama sa raznim dodacima, koje će zbuniti neupućenu osobu, pa nije pametno upuštati se u izbor bez saveta stručnjaka.
Moja beba nije mogia da sisa, jer su mi bradavice na dojkama uvučene. Ja sam, zbog zastoja mleka, dobila mastitis, pa moram bebu da hranim formulom. Koju da uzmem?
Nijednu! Vi imate mleka, najboljeg za vaše dete, samo što ono nije uspelo da dođe do njega. Ali to nije razlog da ostane gladno. Pokušajte da popravite tehniku dojenja ili da na neki drugi način date bebi svoje mleko koga imate toliko da su vam se dojke prepunile.