Vežbanje kod bebe
Čovek je biće kretanja. To važi i za bebu, još od začeća. Kretanje je neophodno za pravilan psihomotorni razvoj.
Bojim se da bebu uzmem u ruke da je ne bih povredila. Najradije je samo posmatram.
Grešite! Beba jeste bespomoćna, ali daleko od toga da će je vaš dodir povrediti, a i te kako joj je potreban. Bebu najpre mazite, naročito kad je gola dok je presvlačite. Zatim je nežno uzmite u naručje. Sve vreme joj pričajte i pevajte. To će da opusti i nju i vas.
Da li sa bebom treba da radim neke vežbe?
Kad se oslobodite, počnite daje vežbate kroz igru. Vežbe sa bebom mogu da se rade od prvog dana, ali je najbolje da počnete nakon što vam stručno lice pokaže kako se to pravilno radi.
Koje vreme je najbolje za vežbe?
Vežbe bi trebalo da izvodite svakodnevno u trajanju od 15 do 30 minuta, nekim ustaljenim ritmom i to pre kupanja ili povijanja. Uslov je da ste i vi i beba zdravi, opušteni i raspoloženi. Ako se beba u toku vežbanja umori i počne da pruža otpor ili da plače, prekinite. Najbolje opuštanje za vežbe se postiže masažom.
Kako da izvodim vežbe sa bebom?
Postoji više načina za to. Možete vežbati samo bebu, ali i zajedno sa njom. Vezral treba da budu primerene uzrastu, što znači da se vremenom menjaju kako dete raste. Princip je sledeći: u prvom tromesečju vežbe imaju za cilj opuštanje, posebno ekstremiteta koji su dugo bili zgrčeni u materici. U drugom tromesečju se usredsređujemo na aktiviranje i jačanje pojedinih mišićnih grupa (leđnih, vratnih, trbušnih, ručnih i nožnih). U trećem tromesečju radimo vežbe za sve delove tela sa ciljem učvršćivanja sedećeg i pripreme za stojeći položaj. Poslednje tromesečje je rezervisano za učvršćivanje stojećeg položaja i pripremu za hod. Da ne biste nešto pogrešili, obratite se fizioterapeutu koji radi sa bebama da vam pokaže pravilnan način izvođenja vežbi.