Lekovi pre trudnoće
Vreme je da napravite inventar svojih lekova, što ne znači da treba da ga ispraznite. Kao što ste već mogli da pretpostavite, za vreme trudnoće lekove nećete moći da koristite na uobičajen način. Neki od preparata koje povremeno ili redovno uzimate možda će vam biti zabranjeni, drugi ograničeni, a ostale ćete i dalje moći da koristite prema potrebi.
Većina lekova u slobodnoj prodaji i veliki broj onih koji se dobijaju na recept mogu se smatrati bezbednim dok pokušavate da zatrudnite. I pored toga, od lekara treba zatražite dozvolu za korišćenje bilo kog leka ili preparata (uključujući vitamine i biljne preparate) u periodu pre začeća.
Razlog je to što neki od njih (uključujući biljne proizvode koji se posebno preporučuju za plodnost) mogu da utiču ne samo na vašu buduću trudnoću već i na vaše izglede da zatrudnite. Čak i nešto tako uobičajeno (i naizgled bezopasno) kao što su antihistaminici može da smanji plodnost, i to iz veoma neočekivanog razloga: oni isušujuj sekret u grliću materice isto kao u nosu.
Pitajte svog lekara, ginekologa, šta možete da koristite, a šta treba da izbacite iz upotrebe dok pokušavate da zatrudnite i za vreme trudnoće (a treba misliti i na period dojenja). Potrudite se takođe da saznate šta je dozvoljeno dok pokušavate da zatrudnite, ali treba da izbacite ili ograničite kad ostanete u drugom stanju.
Ako zavisite od lekova koje dobijate na recept, a koji lece hronične bolesti (kao što su astma, dijabetes, depresija, migrena), posavetujte se s lekarima o tome šta smete da koristite pre začeća i za vreme trudnoće. S njima možete da napravite plan koji će vam pomoći da ostanete zdravi, plodni i spremni za trudnoću (plan može da obuhvati lekove koje uzimate, ali i ne mora, a oni mogu biti u istim dozama ili različitim od uobičajenih).
Neke lekove možda ćete morati da izbacite iz upotrebe čak šest meseci pre začeća (i, naravno, za vreme trudnoće i dojenja), ali gotovo uvek postoje bezbednije zamene na koje možete da pređete dok ovaj period ne prođe.