Manjak kilograma i neplodnost kod žena
Suviše sam mršava. Da li ću zbog toga teže zatrudneti?
Žene s veoma niskim ITM-om – obično ispod 18,5, ali ponekad ta granica može biti malo viša ili malo niža – često nemaju redovne menstruacije (ili ih nemaju uopšte) ili ne ovuliraju redovno (ili ne ovu-liraju uopšte). Neredovni (ili nepostojeći) ciklusi mogu, kao što već znate, da otežaju ili potpuno onemoguće začeće. To znači da svom telu morate da dodate malo mase pre nego što se u njemu začne beba.
Osim da biste izbegli probleme sa začećem, postoje i drugi razlozi zbog kojih treba da se ugojite pre nego što zatrudnite. Žene s manjkom kilograma češće pate od mučnine i povraćanja u prvim mesecima trudnoće, a izrazito mršave žene (one čiji je ITM niži od 18) imaju mnogo više izgleda da pobace od žena normalne težine. Buduće mame s velikim manjkom kilograma takođe su izložene većoj opasnosti od toga da na svet donesu nedonošče ili bebu sa smanjenom telesnom težinom (mada pravilna ishrana i dobijanje u težini pre i za vreme trudnoće svakako mogu umanjiti rizik).
Razgovarajte s lekarom o tome da li treba da se ugojite pre nego što počnete da pravite bebu i koliko kilograma treba da dobijete. Svako telo je drugačije (i neke izuzetno mršave žene mogu lako da zatrudne i nose bebu), ah lekar će vam verovatno sa-vetovati da dostignete indeks telesne mase koji iznosi najmanje 18,5, mada je njegova optimalna vrednost za pravljenje bebe između 20 i 24. Veći ITM ne samo da će povećati vaše šanse da zatrudnite već će vam omogućiti da trudnoću započnete sa idealnom težinom. Tako ćete onih standardnih deset do petnaest kilograma tokom devet meseci moći da dobijete ne razmišljajući o tome kako prvo treba da nadoknadite zaostatak.