Skidanje težine hirurškim putem i začeće
Lekar mi kaže da treba da izgubim najmanje četrdeset kilograma pre nego što zatrudnim – ali dijetom to ne mogu da postignem, a stvarno bih volela da što pre dobijem bebu. Da li treba da razmišljam
0 skidanju kilograma hirurškim putem?
Kad imate ozbiljan višak kilograma – a dijete i vežbanje vam nikada u životu nisu pomogli da istopite salo kojeg toliko želite da se oslobodite – želudačni bajpas ili intragastrični balon mogu da izgledaju kao pravo rešenje za vaš problem. Naročito kad u grozničavoj želji da dobijete bebu znojeći se pokušavate da skinete kilograme koji stoje između vas i začeća. A da li skidanje težine hirurškim putem i pravljenje bebe idu zajedno?
Istini za volju, mogu da idu zajedno – i to prilično uspešno. Naime, ženama koje su suviše teške da bi zatrudnele takvi zahvati mogu najbrže da utru put do začeća. Onima koje se podvrgnu hirurškoj intervenciji radi smanjenja težine često se obnavlja redovan menstrualni ciklus posle samo nekoliko meseci, čak i ako se još nisu približile konačnom cilju što se tiče broja izgubljenih kilograma. Moguće je da se i plodnost povrati brže nego što se očekuje. Neke žene mogu da zatrudne samo nekoliko meseci posle operacije.
Ah mada operacija može da ubrza vraćanje plodnosti, zeleno svetio za bebu možda nećete dobiti tako brzo kao što biste želeli, čak i ako su vam se ciklusi obnovili
1 postali redovni. Neki lekari predlažu ženama koje su imale operaciju radi skidanja kilograma da odlože svoje planove za začeće dok im se težina ne stabilizuje u roku od godinu dana – ne samo da bi telo imalo vremena da se prilagodi (gubitak tako velikog broja kilograma predstavlja veliku promenu) već i da bi stiglo da nadoknadi hranljive rezerve koje su možda iscrpljene brzim gubljenjem težine. Ipak, nezavisno od toga kada će zatrudneti, žene posle operacije želuca mogu da imaju zdravu trudnoću i zdrave bebe – zdravije nego što bi bile da nisu smršale.
Ako razmišljate o hirurškom zahvatu radi skidanja viška kilograma – ili ste mu se već podvrgli i pitate se kako bi to moglo da utiče na vaše planove za trudnoću – razgovarajte s lekarom (ako to već niste uradili) o tome kada je za vas najbolje da pokušate da začnete. Imajte takođe na umu da ćete morati strogo da vodite računa o potrebama organizma za hranljivim materijama u periodu pre i za vreme trudnoće, kako bi se sprečio nedostatak hranljivih elemenata koji su od vitalnog značaja za pravljenje i razvoj bebe. To nije lako posle barijatrijske operacije, jer će vam unos hrane biti drastično smanjen, ali je sasvim moguće – uz malo dodatnih napora, odgovarajućih vitaminskih dodataka ishrani i uputstava vaših lekara.