Šta je pelagra?
Pelagra je koje je prouzrokovano nedostatkom vitamina B3 (niacina) koji je bitan za proces u organizmu koji podrazumevaju NAD i NADPH (nikotinamid-dinukelotid i nikotinamid- dinuklotid fosfat). U pitanju je sistemsko oboljenje koje je prouzrokovano nedostatkom vitamina B3 (niacina).
Pored unosa putem hrane, vitamin B3 se sintetiše iz triptofana, uz pomoć vitamina B2 i vitamina B6. Niacin je veoma bitan za normalno funkcionisanje organizma.
Uzrok nastanka pelagre nastaje zbog smanjenog unosa nicaina, ili triptofana, kod hroničnog alkoholizma, gladovanja i držanja strogih dijeta (anoreksija), kod sindroma malapsorpcija (celijakija i nakon nekih opsežnih operacija na organima gastrointestinalnog trakta), kod dugotrajnih dijareja (oboleli od HIV-a, ili neke alimentarne infekcije), kod upotrebe odredjenih lekova (izonijazid, azatioprin, merkaptopurin, hloramfenikol, fenobarbiton), kod obolelih od Hartnupove bolesti (autozomno recesivno oboljenje koje se karakteriše poremećenim transportom aminokiselina u crevima), kod karcinoidnih tumora (ovi tumori pretvaraju triptofan u serotonin koji se povećano luči), kod obolelih od citroze jetre, dijabetesa i produženih stanja povišene telesne temperature.
Statistički podaci o broju obolelih od pelagre nisu u potpunosti poznati, ali je poznato da se bolest javlja sporadično. Ne postoji rasna predilekcija za nastanak pelagre, a osoba muškog pola obolevaju isto kao i osobe ženskog pola. Najčešće se javlja u odraslom dobu, ali se može javiti i kod dece.
Kako se manifestuje pelagra?
- rani simptomi i znaci pelagre nisu specifični i obuhvataju malaksalost, zamor i opštu neuhranjenost
- kasnije se javljaju karakteristični simptomi koji obuhvataju dermatitis (kožne promene), dijareju i demenciju (3D)
- često se javlja gubitak apetita, mučnina, osećaj nelagodnosti i bola u trbuhu, povećano lučenje pljuvačke (salivacija)
- može se javiti zapaljenje sluzokože želuca (gastritis), ili zapaljenje sluzokože usne duplje i jezika koji postaje uvećan i otečen (stomatitis, i glositis)
- stolice su vodenaste ali nekada mogu da budu sluzave, ili sa primesama krvavog sadržaja
- promene na koži, u početku su crveno oboljene, peku i u nivou su kože, a javljaju se na delovima tela izloženim suncu
- mogu se javiti bule (veći mehurovi ispunjeni tečnošću)
- kasnije, koža na mestu promena dobija tamniju boju i zadebljava
- postoji slabost u mišićima
- javljaju se osećaj pečenja i trnjenja na koži (parestezije)
- javlja se letargija, apatija, depresija, anksioznost, iritabilnost i pad koncentracije
- kasnije se javljaju dezorijentacije, konfuzija i delirijum
- kod nelečenih slučajeva nastupa smrt
Kako se postavlja dijagnoza pelagre?
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom je dovoljna da se posumnja na pelagru. Dijagnoza se potvrdjuje ukoliko postoji dobar odgovor organizma na davanje niacina.
Laboratorijski nalazi mogu pokazati nizak nivo niacina, triptofana, NAD i NADPH u serumu. Nizak nivo metilnikotinamida i piridona u urinu potvrdjuje dijagnozu.
Kako se leči pelagra?
Niacin, ili nikotinamid u oralnom obliku obično pokazuje dobar efekat u lečenju pelagre. Potrebna je visoko proteinska ishrana sa unosom vitamina kompleksa B.
Neophodno je i lečenje osnovne bolesti, ili stanja koje je dovelo do razvoje pelagre.