Hipertermija (pregrevanje)
Hipertermija je stanje povišene unutrašnje temperature. Ono nastaje zato što organizam stvara višak temperature ili je spoljna temperatura toliko visoka da organizam pod njenim uticajem biva pregrejan.
Predisponirajući faktori za nastanak nekih od kliničkih oblika pregrejanosti jesu visoka ambijentalna temperatura koja smanjuje sposobnost tela da gubi toplotu radijacijom; visoka relativna vlažnost, koja smanjuje sposobnost tela da gubi toplotu isparavanjem znoja; vežbe i naporna aktivnost, koje mogu da izazovu gubitak više od 1 1 znoja na sat (voda i elektroliti); starije osobe, zbog uzimanja lekova, nekretanja, smanjene mogućnost održavanja normalne temperature, smanjene mogućnosti adaptacije na promené temperature, smanjenog osećaja žeđi; novorođenčad i deca, zbog smanjene mogućnost održavanja normalne temperature i nemogućnosti da skinu sop-stvenu odeću itd.
U predisponirajuće bolesti ili stanja ubrajaju se i bolesti srca, dehidratacija, go-jaznost, groznica, zamor, dijabetes meli-tus, hipertireoza, Parkinsonova bolest, uzimanje određenih lekova (amfetamini i kokain, koji povećavaju mišićnu aktivnost, fenotijazini, koji smanjuju sposobnost tela da reguliše toplotu, ciklični antidepresivi, antihistaminici i fenotijazini, koji smanjuju mogućnost tela da gibi toplotu) i alkohola koji smanjuje sposobnost tela da reguliše toplotu.
Pregrejanost nastaje u dva oblika: akutnom i subakutnom. Kod akutne pregrejanosti unutrašna produkacija toplote ili spoljna temperatura stvaraju pregrejanost u kratkom vremenskom intervalu i tada se i klinička slika manifestuje toplom, zažare-nom i suvom kožom, visokom izmerenom telesnom temperaturom, opštim lošim stanjem, pomućenim senzorijumom, konvul-zijama (kod dece) itd. Subakutno pregre-vanje nastaje pri izloženosti visokoj spolj-noj temperaturi u dužem vremenskom periodu ili pri dužem produkovanju visoke temperature u organizmu. Manifestuje se bledilom, normalnom spoljnom temperaturom, ili čak i sniženom, i drugim opštim znacima koji ukazuju na ugroženost bolesnika. Ti bolesnici obično imaju nizak arterijski pritisak i cela klinička slika podse-ća na stanje šoka. Zbog ovakve kliničke slike subakutnog pregrevanja moguće je prevideti pravi zdravstveni problem bolesnika, pa je tačna procena ambijenta u kome je bolesnik zatečen nekada važnija u donošenju zaključka nego sam pregled bolesnika.
Prvi kontakt sa bolesnikom podrazume-va, pre svega, procenu spoljnih faktora koji su doveli do pregrejanosti bolesnika. Ta-kode je potrebno utvrditi događaje koji su doveli do pregrevanja (visoka spoljna temperatura, visoka relativna vlažnost, zatvoreni prostor uz ograničenu ventilaciju). Zatim, koliko je dugo pacijent bio izložen toploti i šta je pacijent radio u vreme kada su počeli simptomi (vežbanje, fizički napor). Kada je pravi razlog za bolesnikovo stanje utvrđen, a on je najčešće i očigledan (pregrejanost prostorije), tada u inicijalnoj proceni bolesnika treba utvrditi pre svega opšte stanje bolesnika u koje spada opšti aspekt, mentalno stanje, prohodnost disaj-nih puteva (zapadanje jezika u stanjima konfuzije), puls, TA i periferna cirkulacija i telesna temperatura. Pacijenti su u teškom stanju kada opšta klinička slika ukazuje na kritično obolelog, kada nemaju adekvatno disanje (obično plitko – „glad za vazduhom”), kada imaju znake šoka, kada ne reaguju na poziv, kada nije moguće izazvati refleks kašlja; kada reaguju na poziv ali ne mogu da izvršavaju naloge itd.
Inicijalna medicinska dokumentacija treba da sadrži podatke o tome kako je do pregrejanosti tela došlo. Naročito važan podatak je i o vremenu izloženosti visokoj spoljnoj temperaturi, kao i o dužini hiper-termije kod bolesnika zbog neke bolesti. Osnovni podaci su i oni o ranijem zdravstvenom stanju pacijenta. U dokumentaciji takođe moraju da postoje podaci i o uzimanju određenih medikamenata, kao i da li bolesnik ima oboljenje štitne žlezde, diabetes, Parkinsonovu bolest, oboljenja srca itd. Potom treba izvršiti fizikalni pregled.
Klinička slika
Klinički znaci pregrejanosti podrazume-vaju:
- grčeve skeletne muskulature,
2. slabost ili iscrpljenost,
3. vrtoglavica,
4. nesvestica,
5. vlažna i bleda koža koja može biti normalne temperature ili hladna,
- koža koja je vrela i suva ili vlažna ukazuje na izuzetno urgentno stanje,
7. ubrzan rad srca,
8. mučnina, povraćanje,
9. glavobolja,
10. pomućen senzorijum do ne reagova-nja.
Od svih znakova najurgentniji su grčevi skeletne muskulature, slabost ili iscrpljenost i pomućen mentalni status do ne rea-govanja.
Toplotni grčevi su posledica poremećenog metabolizma kalcijuma u stanjima hi-pertermije, izmenjen mentalni status je stanje slično sinkopi ili šoku i manifestuje se pomućenjem senzorijuma (tumači se direktnim efektom povišene temperature na metabolizam mozga), a toplotna isrplje-nost (obamrlost) se uvek viđa u svim stanjima pregrejanosti.
Terapija
Bolesnika koji ima vlažnu i bledu kožu, koja je normalne temperature ili je hladna, odmah odneti sa mesta gde je došlo do pregrevanja i uneti ga u hladan prostor, kao što su klimatizovana ambulantna kola. Izmeriti TA i uključiti infuziju sa krista-loidnim rastvorima. Dati kiseonik preko nazalne maske ukoliko je disanje zadovoljavajuće, a ukoliko nije, obezbediti mehaničku ventilaciju sa 100% kiseonikom. Sa bolesnika skinuti što više odeće, olabaviti odeću koja ne može lako da se skine, hladiti ga ventilatorom, ali pažljivo jer taj postupak može da izazove drhtavicu, a drhtanje stvara toplotu. Postaviti pacijenta u ležeći položaj sa nogama podignutim 20-30 cm (položaj kod kardiocrkulatornog kolapsa). Ukoliko reaguje i nema mučninu, dati mu da popije vodu, a ukoliko povraća, dati mu neki antiemetik.
Pored već opisanih mera reanimacije za bolesnika u subakutnom stanju pregrevanja, za bolesnike sa toplom i suvom ili vlažnom kožom (akutno pregrevanje) treba primeni-ti agresivne mere hlađenja. Te mere su: 1. stavljanje kese sa ledom na vrat, u ak-silarne jame i u prepone,
Literatura
1.Aehlert B.R.N.: EMT Basic, Williams and Wil-kins pub., 1998.
2.Crosby L.A., Lewallen D.G.: Emergency Care and Transportation of the Sick and Injured, 6th ed. Rosemont II, American Academy of Orthopedic Surgeons, 1995.
3.Gayton A.C., Hall J.E.: Textbook of Medical Physiology, 9th ed., Philadelphia, W.B. Saunders, 1996
4. Hafen B.Q., Karren K.J., Mestovich
J.J.: Prehospital Emergency Care, 5th ed.
2. staviti peškir ili zavoj ispod kesa sa ledom da ne bi nastale promrzline na koži,
3. kvasiti kožu pacijenta hladnom vodom i održavati je mokrom, nanoseći vodu sunđerom ili mokrim peškirima,
4. snažno hladiti pacijenta ventilatorom,
5. klinimatizacija u sanitetskom vozilu treba da bude postavljena na maksimum,
- staviti bolesnika na EKG monitor i na monitorovanje saturacije hemoglobina pulsnim oksimetrom.