Šta je pravi prevremeni pubertet (pubertas praecox vera)?
Rani pubertet se odnosi na pojavu fizičkih i hormonalnih promena adolescentnog razvoja kod dečaka i devojčica znatno pre predvidjenog uzrasta.
Kod devojčica, dijagnoza prevremenog puberteta postoji ukoliko su mladje od osam godina, a kod dečaka ukoliko su mladji od 9 godina. Rani pubertet i kod dečaka i kod devojčica može da prouzrokuje probleme po tipu niske telesne visine u odraslom dobu zbog ranog zatvaranja epifiznih hrskavia i poremećaja psihološko-emotivnog tipa.
Pubertet se normalno javlja zbog povećanog lučenja većih doza gonadotropin oslobadjajućeg hormona iz hipotalamusa koji povećava sekreciju gonadotropina iz hipofize (gonadotropini povećavaju sekreciju muških i ženskih polnih hormona).
U nastanku prevremenog puberteta postoji genetska predispozicija, ali tačan mehanizam nije u potpunosti poznat. Takodje, rani pubertet se javlja češće ukoliko su deca gojaznija, ali nije jasan mehanizam ni ovog uzroka. Prevremeni pubertet se javlja kod nekih poremećaja centralnog nervnog sistema poput tumorskih procesa (astrocitomi, gliomi, horionski gonadotropin sekretujući tumori), hipotalamički hamartromi, zapaljenski procesi moždanog tkiva (encefalitis, meningitis), trauma, radijacija. U odredjenom broju slučajeva, uzrok nastanka nije poznat.
Statistički podaci pokazuju da se prevremeni pubertet kod devojčica (uvećanje grudi i pubična kosmatost) javlja na svakih 20 devojčica, a kod dečaka je broj 5 puta manji. Postoje neke pretpostavke o klimatskom uticaju u smislu ranije pojave puberteta u toplijim krajevima sveta. Kod devojčica crne rase, rani pubertet se javlja ranije nego kod devojčica bele rase.
Kako se manifestuje rani pravi pubertet?
- prvi i najočigledniji znak prevremenog puberteta predstavlja razvoj pubične i aksilarne kosmatosti
- kod devojčica počinju da se razvijaju grudi (areola potamni i bradavica se izdiže)
- može se javiti menarha veoma rano (prvo menstrualno krvarenje) – menarha se javlja 2-3 godine nakon pojave prvih simptoma
- kod dečaka postoji uvećanje testisa i penisa (prvo se uvećavaju testisi, a nakon toga penis)
- kod oba pola postoji ubrzan rast u odnosu na svoje vršnjake
- kod dečaka se mogu javiti akne, a kod devojčica njihovo prisustvo ukazuje na povećano lučenje androgena
- kod dečaka postoji mutiranje glasa
- kod oba pola postoji razvoj gonada u smislu njihovog sazrevanja, pa je moguće začeće
- kod oba pola se može pojaviti povećan libido
Kako se postavlja dijagnoza ranog pravog puberteta?
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom i objektivnim pregledom je najčešće dovoljna za postavljanje dijagnoze.
Od laboratorijskih analiza potrebno je merenje nivoa testosterona, estrogena i progesterona, androgena nadbubrežne žlezde, folikostimulirajućeg i luteinizirajućeg hormona (poželjno je načiniti i test stimulacije sa gonadotropin oslobadjajućim hormonom).
Rendgenski snimak dugih kostiju može da pomogne u odredjivanju koštane starosti kod dečaka i kod devojčica.
Nukelarna magnetna rezonanca moždanog tkiva se koristi u potvrdjivanju, ili isključivanju postojanja tumorskih procesa na mozgu.
Ultrazvuk trbuha se koristi kod devojčica za procenu veličine materice, jajnika i eventualnog zadebljavanja endometrijuma.
Kako se leči pravi rani prevremeni pubertet?
Kod tumorskih procena na moždanom tkivu, dolazi u obzir hirurška intervencija, ali i radijaciona terapija. Kod zapaljenskih procesa moždanog tkiva, obavezna je upotreba antibiotika.
Ordiniranje LHRH i GnRh pokazuje dobre ekefkte u usporavanju procesa prevremenog puberteta.
Sam prevremeni pubertet nema lošu prognozu, ukoliko u njegovoj osnovi nije tumorski proces moždanog tkiva. Potreban je psihiološki pristup pacijentu i eventualna edukacija u smislu seksualno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće.