Šta je rahitis?
Rahitis predstavlja bolest dece i osoba kod kojih kosti rastu, kod kojih postoji poremećaj u gustini kostiju zbog nedostatka vitamina D i poremećaja metabolizma kalcijuma.
Kosti postaju preterano mekane i dolazi do pojave njihovih deformacija. Rahitis treba razlikovati od osteomalacije kod koje postoji smanjenje koštane gustine i razvija se kada je koštani razvoj završen, odnosno kod odraslih ljudi.
Vitamin D je veoma bitan za normalan metabolizam kalcijuma u organizmu. On se može sintetisati pod uticajem sunca (u koži i bubrezima), ali se može unositi i putem ishrane (nalazi se u velikoj količini u ribljem ulju, mesu, ribi i jajima). Vitamin D u organizmu deluje tako što povećava aporpciju kalcijuma u crevima, omogućava njegovu reapsorpciju u bubrezima i omogućava njegovo oslobadjanje iz kostiju čime se povećava ukupna koncentracija kalcijuma u plazmi, što omogućava osifikaciju osteoida.
Kod nedostatka vitamina D dolazi do razvoja hipolakalcemije (nizak nivo kalcijuma u krvi) što dovodi do pojave da kosti nisu osifikovane u meri u kojoj bi trebalo da budu. Pojedini lekovi (fenobarbiton i fenitoin) mogu da poremete ovaj metabolizam, a do niskih nivoa vitamina D dolazi zbog smanjenog unošenja, zbog smanjenog izlaganja suncu, kod poremećaja aspropcije na nivou creva…
Statistički podaci o broju dece sa rahitisom nisu poznati, ali postoji povećanje broja, jer je sve veća tendencija provodjenja vremena u zatvorenom prostoru i zaštita od sunca. Rahitis se nešto češće javlja u zemljama u razvoju nego u razvijenim zemljama sa organizovanim sistemom zdravstvene zaštite.
Kako se manifestuje rahitis?
- kod odojčadi sa deficitom vitamina D, kosti lobanje su tanke i smanjene čvrstine, pa postoje deformiteti u vidu četvrtaste glave i kasnog zatvaranja velike fontanele
- mogu se javiti deformiteti kičmog stuba u vidu kifoze, lordoze i skolioze
- postoje deformiteti grudnog koša u vidu kokošijih grudi
- postoji oslabljen mišićni tonus (hipotonija)
- noge mogu biti deformisane u vidu O ili X nogu
- javljaju se deformiteti u vidu rahitičnih brojanica na prednjoj strani grudnog koša
- postoji slabiji rast i niža telesna visina
- kosti su sklone prelomima (često se javljaju prelomi tipa zelene grančice)
Kako se postavlja dijagnoza rahitisa?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim objektvinim pregledom je najčešća dovoljna za postavljanje dijagnoza klinički manifestnog rahitisa.
Laboratorijski pregledi mogu da otkriju hipokalcemiju (snižen nivo kalcijuma u krvi), ali nivo kalcijuma može da bude i normalan, jer dolazi do kompenzatornog povećanja lučenja paratiroidnog hormona. Takodje, postoji sniženje nivoa kalcidiola (delimično aktivni oblik vitamina D) sa normalnim nivoom kalcitriola (aktivni oblik vitamina D).
Rendgenski snimci kod klinički jasno razvijenog rahitisa pokazuju promene koje su tipične.
Kako se leči rahitis?
Lečenje rahitisa se sastoji u ordiniraju vitamina D, u trajanju od nekoliko meseci. Postoje i modaliteti davanja velike doze vitamina D , ali se preporučuje dnevno davanje vitamina D.
Kod izraženih deformiteta dolazi u obzir samo ortopedsko lečenje.