Šta je čir na želucu (ulcus ventriculi)?
Čir na želucu predstavlja oštećenje sluzokože (unutrašnjeg sloja) želuca u smislu njenog istanjenja.
Sluzokoža želuca predstavlja barijeru od agresivne želudačne kiseline i kod čira ta barijera nestaje, pa su ostali slojevi želudačnog zida izloženi dejstvu ove kiseline.
Ranije je čir na želucu predstavljao veoma ozbiljnu bolest, ali danas se sa razvojem dijagnostike i terapije, ukupan morbiditet i mortalitet značajno smanjio. Sa druge strane, sa porastom infekcije od H. Pylori koja je najčešći izazivač i sa sve stresnijim stilom života i upotrebom lekova za smanjenje bolova (nesterodini antiimflamatorni lekovi – brufen, aspirin), incidenca (broj novoobolelih) je veoma visok.
Čir se može javiti na želucu, dvanaestopalačnom crevu, što su najčešće lokalizacije, ali se može javiti na gotovo bilo kom mestu probavnog sistema.
Nedavno je ustanovljeno da je H. Pylori uzročnik 80% čireva želuca i preko 90% onih na dvanaestopalačnom crevu. To je bakterija koja može da opstane u kiseloj sredini želuca i prenosi se kotaktom sa izvorom infekcije (ljubljenje i deljenje posudja). Pored ovoga, pušenje, nepravilna ishrana, stres, upotreba nekih lekova i alkohol, doprinose pojavi i razvoju čira.