Šta su dezmoidni tumori?
Dezmoidni tumori predstavljaju benigne promene koje nastaju od mišićno-vezivnog tkiva u telu. Najčešće se javljaju na prednjem trbušnom zidu, ali se mogu javiti u bilo kom skeletnom mišiću u telu.
Uzrok nastanka dezmoidnih tumora je nepoznat. Povezuje se njihov nastanak sa hormonskim promenama u trudnoći, hirurškim intervencijama, ali i sa naslednom predispozicijom (javaljju se u velikom procentu kod pacijenata koji boluju od familijarne polipoze).
Javljaju se čečće kod žena i to najčešće nakon porodjaja. Iako spadaju u benigne tumore i nemaju metastatski potencijal mogu da izazovu kontrakture, deformacije, ali i kompresivne promene na neke vitalne organe u telu.Javljaju se na 3 pacijenta na 1000 tumorskih promena.
Koji su simptomi i znaci dezmoidnih tumora?
- tumorske promene su čvrste, glatke i pokretne u odnosu na podlogu
- koža iznad njih je nepromenjena
- moguća je pojava bola i sekundarnog zapaljenja
Pošto se dezmoidni tumori javljaju i na drugim lokacijama, moguća je simptomatologija drugih organa (problemi sa mokrenjem, probavom, cirkulacijom i nervima).
Kako se postavlja dijagnoza dezmoidnih tumora?
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike i objektinog pregleda.
Ultrazvuk mekih tkiva i skener mogu pomoći u postavljanju dijagnoze,
Definitivna dijagnoza se postavlja samo mikroskopskim, histopatološkim nalazom bioptiranog tkiva, ili isečka nakon operativnog zahvata.
Kako se leče demoidni tumori?
Lečenje je isključivo hirurškim putem i podrazumeva isecanje tumorske promene. Loša osobina ovih promena je što imaju tendenciju recidiviranja (ponovo se javljaju).
Ukoliko pacijent odbija hirurški tretman postoji mogućnost radioterapije zračenjem, kao i terapija nekim antihormonalnim i antineoplastičkim agensima.