Krvarenje iz peptičkog ulkusa
Uprkos činjenici da je uvođenjem novih antiulkusnih medikamenata (H2 blokeri, blokeri Mji M} receptora, blokeri proton- ske pumpe, prostaglandinski citoprotekti- vi, mukoprotektivi itd.) u terapiju peptič- nog ulkusa, incidenca ove bolesti u poslednjih 20—30 godina značajno smanjena, krvarenje, kao jedna od komplikacija ulkusne bolesti, i danas čini 60% svih krvarenja iz GIT-a. Razlozi za to su višestruki. Produženje životnog veka dovelo je do značajnog porasta broja starih lica, pa samim tim i do povećanja broja hroničnih pacijenata koji u terapiji raznih hroničnih de- generativnih i reumatskih oboljenja koriste medikamente koji mogu dovesti do sloma tzv. „mukozne barijere”. Među njima se nalazi jedan broj lekova koji smanjuju ko- agulabilnost i viskoznost krvi i na taj način mogu dovesti do ozbiljnih krvarenja iz digestivnog tubusa (salicilati, kortikostero- idi, nesteroidni antireumatici). Pored toga, povećan je broj i obim operativnih zahvata. Hirurške intervencije, pogotovu opsežnije, su okidački mehanizam za stres. Jedna od reakcija organizma na Öres je slabljenje odbrambene bafjjff® sluzoko- že digestivnog trakta, što je čini vulnerabil- nijom prema egzogenim i endogenim agensima. Najzad, enormno povećanje industrijskog i saobraćajnog traumatizma (stresogena reakcija) takođe je uticalo na povećanje incidence gastrointestinalnog krvarenja.
Osobenosti ulkusne bolesti:
9L Ulkusna bolest je bolest CNS!
2. Duodenalni ulkus (DU) nastaje usled prevage (predominacije) agresivnih Elid odbrambenim faktorima
3- Želudačni ulkus (GU) nastaje usled sloma odbrambenih faktora.
Uzroci koji dovode do ulkusne bolesti:
Agresivni faktori:
Endogeni:
L HCl,
- Pepsin,
- Žučne soli,
- Gastrin,
- Hronični gastritis
- Usporeno želudačno pražnjenje.
Egzogeni:
- Helicobacter Pylori,
- Salicilati,
- Kortikosteroidlj
- Nesteroidni antireunmatici (NSAID),
- Pušenje,
- Stres,,
- Alkohol.
Odbrambeni faktori:
- Mukus,
- Bikarbonati,
- Prostaglandini,
- Intaktna mukoza,
i Intaktna mukozna mikroctrkulllija.
Zdravim osobama agresivni i odbrambeni faktori se nalaze u stanju permanentne dinamičke ravnoteže.
Epidemiologija ulkusne bolesti
Duodenalni ulkus je deset puta češći od želudačnog. Muškarci oboljevaju 3 puta češće od peptičnog ulkusa u odnosu na žene. Duodenalni ulkus je češći kod muškaraca srednjeg životnog doba (20-50 g.) i kod osoba „O” krvne grupe. Želudačni ulkus je čeUS kod starijih osoba (hronični atrofični gastritis) i kod osoba sa ,,A” krvnom grupom. Hronične bolesti srca, pluća, jetre i pankreasa udružene su sa duodenal- nim ulkusom. Takođe je primećeno da se ulkus češće javlja kod osoba sa porto-ka- valnim šantom. Kod hroničnog pankreati- tisa ulkus je češći zbog smanjenog pufer- skog kapaciteta usled hiposekrecije HCO3-, kao i usled vezivanja Soli Ca2+ za razgrad- ne produkte masti (steatonekrotični depoziti).
Smatra se da danas 10% ukupne humane populacije boluje od ulkusne bolesti iH je bar jednom u životu imalo epizodu ulkusne bolesti.
Kod 80% pacijenata sa krvarenjem iz peptičkog ulkusa to krvarenje staje spontano. Međutim, kod 1/4 bolesnika sa krvarenjem iz gornjih segmenata GIT-a, krvarenje se nastavlja i nakon endsokopije ili nakon 24-48 sati, a 12% pacijenata i nakon sklerozacije mora biti operisano.
Svaki treći bolesnik sa ulkusom koji je jednom krvario, prokrvariće ponovo unutar 1 do 3 godine! Pacijenti sa krvare- ćim ulkusom iz želuca tri puta češće daju recidiv krvarenja nego pacijenti sa duode- nalnim ulkusom i tri puta češće zahtevaju hiruršku intervenciju.
Što je želudačni ulkus na maloj krivini lokalizovan višlje, opasnost od krvarenja je veća. To pogotovo važi za tzv. „hipersekre- trorne“ želudačne ulkuse tipa Jonson II i Jonson III. Krvareći prepilorični (jukstapi- lorični) ulkusi imaju najbolju prognozu u smislu spontane hemostaze. Krvareći duo- denalni ulkusi obično su lokalizovani na zadnjem, a perforantni na prednjem zidu duodenuma. Krvarenje kod duodenalnog ulkusa je najčešće iz grana a. gastroduode- nalis ili a. pancreaticoduodenalis superior. Mortalitet kod krvarećih želudačnih ulkusa iznosi 10%, a kod krvarećih duodenal- nih ulkusa 4,5%.
Mlađi pacijenti sa krvarenjem iz gornjih segmenata GIT-a rede zahtevaju hiruršku intervenciju i kod njih je mortalitet znatno niži. Kod starijih osoba (iznad 60-70 god.), usled uticaja tzv. „komor- bidnih faktora” (oboljenja srca, pluća, jetre, bubrega i pankreasa), mortalitet je znatno viši. Tako mortalitet kod neoperi- sanih bolesnika sa krvarećim peptičnim ulkusom iznosi oko 10%. Međutim, posto- perativni mortalitet kod ovih pacijenata se znatno povećava i kreće se u rasponu od 20-60%. Stoga je osnovni problem sa pacijentima koji krvare iz peptičnog ulkusa sadržan je u sledećoj premisi: bolesnici koji teško ili uopšte ne tolerišu gubitak krvi u načelu su kandidati za operativno lečenje. Međutim, oni su istovremeno i visoko rizični kandidati za urgentni operativni zahvat.
Posebni oblici hroničnog ulkusa koji iskazuju sklonost ka krvarenju jesu:
- Gigantski ulkus (promera većeg od 2 cm, lokalizovan obično na zadnjem zidu, bliže maloj krivini želuca).
- Refrakterni ulkus – otporan na medika- mentoznu terapiju.
- Recidivni ulkus — ulkus koji je odreago- vao na konzervativni tretman, ali nakon ukidanja medikamentozne terapije pokazuje tendenciju ponovnog pojavljivanja.
- Stomalni peptični ulkus – recidivni ulkus koji nastaje nakon prethodno izvršene hirurške intervencije. (Ovakav ulkus obično nastaje usled nerešenog problema hipersekrecije).
- Kissing – (dvostruki) ulkus – i na prednjem i na zadnjem zidu duodenuma.
- Postbulbarni ulkus – lokalizovan nisko, na D2 duodenuma.
- Penetrantni ulkus – ima izraženu stro- malnu vezivno-fibroznu reakciju.
- Akutni erozivni gastritis je akutna forma ulkusa želuca. Prvi put ga je opisao Halsted 1922. god. Poseban oblik akutnog erozivnog gastritisa jeste tzv. Stres- ulkus (Curling-ov ulkus), koji se viđa kod septičnih stanja (SIRS, MODS), kod ekstenzivnih opekotina, teške traume, hemoragijskog šoka i kardijalne dis- funkcije, dok se tzv. Cushing-ov ulkus opisuje kod tumora, operacija ili povreda CNS. Međutim, ispravniji i šire prihvaćen naziv za ovaj pojavni oblik ulkusne bolesti bio bi akutna mukozna (gastrična) lezija (AML).
- Stenozantni ulkus – vodi ka stenozi pi- lorusa, odnosno ka početnom delu du- odeuma.
Osnovu patoanatomskog supstrata akutnog erozivnog gastritisa predstavljaju mul- tiple mikroerozije i ulceracije koje nastaju na želudačnoj mukozi. Istraživanja su pokazala da kod ovog oblika ulkusne bolesti dolazi do oslobađanja vazoaktivnih sup- stanci koje se nazivaju endotelijalni derivirajući faktori. Među njih spadaju: azot- mo- noksid, prostaciklini i endotelin-1. Ove va- zoaktivne supstance menjaju bazalni tonus vazomotora izazivajući povećanje permea- bilnosti kapilara u mukozi zida želuca. Osim toga, po „teoriji energetskog deficita”, u opisanim stanjima dolazi do nedovoljne sinteze ATP-a na lokalnom nivou.
Ovakav poremećaj mukozne mikrocir- kulacije dovodi do lokalne hipoperfuzije (ishemija) i sledstvene lokalne hipoksije i acidoze. Tako oštećena „mukozna barijera” odlikuje se povećanjem svoje propu- stljivosti, a posledica je povećanje „povratne difuzije” („back difussion”) H+ jona, koja se normalno odvija u koncentraciji od 15 mmol/min. Jone H+ koji se na ovaj način vraćaju kroz mukoznu barijeru, pod normalnim okolnostima brzo neutrališe HC03 puferski sistem koji je lokalizovan u epitelnim ćelijama mukoze. Međutim, u opisanim patološkim stanjima krajnji ishod ekscesivne povratne difuzije H+ jona na želudačnoj mukozi jeste nekroza epitelnih ćelija uz nastanak akutnih mikroerozija i ulceracija praćenih sledstvenim krvarenjem.
Oko 90% ovakvih krvarenja ostaje bez hirurške intervencije, dok se u izuzetno malom broju slučajeva mora pribeći tzv. „slepoj rezekciji” ili čak totalnoj gastrekto- miji, ali uz veoma visok stepen morbidite- ta i mortaliteta.
Najčešće lokalizacije peptičnog ulkusa su date na šemi 1.
Krvarenje iz lezija želuca i duodenu- ma mogu se klinički prikazati na tri načina:
- 1. Kontinualno krvarenje – krvarenje koje ne staje unutar 12 sati od momenta sklerozacije, odnosno 24 sata od momenta hospitalizacije.
- 2. Recidivno krvarenje — ponovno krvarenje kod pacijenta sa ulkusnom anamnezom i verifikovanim ulkusom, koji je i ranije imao epizode krvarenja.
- 3. Ponovljeno krvarenje – krvarenje koje se ponovo javlja tokom hospitalizacije, a nakon već učinjene endoskopske ili spontane hemostaze.
Ulkus će verovatno ponovo prokrvariti ukoliko:
- 1. postoje znaci hemoragijskog šoka (si- stolni pritisak <100 mmHg; P >100/min);
- 2. je prisutna anemija (Hg <8 g/dl);
- 3. je lokalizacija ulkusa „visoko” u želucu (na maloj krivini)ili na zadnjem zidu duodenuma;
- 4. je pacijent star (>60 god. );
- 5. ima i druge komorbidne faktore (pratećih oboljenja).
Kada je reč o endoskopiji kod bolesnika sa krvarenjem iz gornjih segmenata GIT- a, treba napomenuti da usled prisustva krvi, koaguluma ili ostataka hrane njome često nije moguće odmah postaviti tačnu i preciznu dijagnozu uzroka i izvora krvarenja. U takvim situacijama je neophodno plasirati nazogastričnu sondu i izvršiti višestruku gastričnu lavažu u cilju mehaničkog ispiranja želuca a ne u cilju zaustavljanja krvarenja.
Osnovni cilj urgentnog lečenja pacijenta sa krvarećim ulkusom treba da bude usmeren u dva pravca:
- 1. Reanimacija i nadoknada izgubljenog volumena.
- 2. Zaustavljanje krvarenja i rešavanje ulkusa.
Urgentna dijagnostičko-terapijska šema za pacijente sa krvarenjem iz gornjig segmenata GIT-a podrazumeva sledeće postupke:
U prehospitalnom periodu:
- 1. Anamneza-podaci o postojanju hronič- nog ulkusa, o ranijim epizodama krvarenja, o konzumiranju salicilata, kortikoste- roida ili nesteroidnih antireumatika, kao i podaci o prethodnim operacijama;
- 2. Merenje krvnog pritiska i pulsa (TA, P);
- 3. Plasiranje jedne ili dve venske kanile (14 ili 16 G) i promptna infuzija krista- loidnim rastvorima;
- 4. Oksigenoterapija;
- 5. Monitoring vitalnih funkcija;
- 6. Eventualno ordiniranje H2– blokera;
- 7. Stavljanje kese sa ledom na stomak.
U bolnici:
- 1. Laboratorijske analize (KS, koagulacio- ni status, određivanje krvne grupe). Treba istaći da vrednosti eritrocita i hema- tokrita u prvim satima krvarenja nisu verodostojan parametar stepena gubitka krvi (hemokoncentracija). Preras podela tečnosti i značajnija hemodiluci- ja u hemogramu se iskazuju tek nakon
12- 24, a nekada i tek nakon 72 sata od početka krvarenja.
- 2. Ordiniranje transfuzije i daljih infuzio- nih rastvora (borba protiv hemoragij- skog šoka+).
- 3. Monitoring vitalnih funkcija.
- 4. Ordiniranje blokera protonske pumpe, H2– blokera, blokera Mj (muskarinskih) receptora.
- Urgentna ezofagogastroduodenoskopi- ja (sklerozacija, ukoliko postoji indikacija), ukoliko bolesnikovo stanje to dozvoljava.
- Rektalni tuše – znaci sveže melene! (ta- kođe ukoliko bolesnikovo stanje to dozvoljava ).
- Plasiranje nazogastrične sonde. U situacijama kada je želudac ispunjen krvlju i koagulumima, nužno je plasirati nazogastričnu sondu i izvršiti inicijalnu lavažu želuca, kako bi se omogućio vizuelan (endoskopski) pregled gastroduodenuma. Međutim, značaj lavaže želuca fiziološkim rastvorom u zaustavljanju krvarenja nije suštinski dokazan. Osim toga, nazogastrična sonda mehaničkom iritacijom želu- dačne mukoze (posebno u slučajevima kvarećeg gastričnog ulkusa) može dovesti do onemogućavanja fiksacije novoformiranog koaguluma na krvnom sudu. Nazogastrična sonda može biti prihvatljiva jedino kao instrument praćenja i detekcije ponovnog krvarenja.
- Plasiranje urinarnog katetera.
Pored infuzione terapije u medikamen- toznoj terapiji se primenjuju:
- Dopamin i Dobutamin, kao inotropna potpora cirkulacije,
- diuretici (diuretici Henleove petlje i osmotski diuretici),
- kardiotonici,
- antibiotici (cefalosporini treće generacije i aminoglikozidi ili prema antiobi- ogramu).
Većina autora smatra da kod pacijenata sa krvarenjem iz gornjih segmenata GIT-a ne treba insistirati na kompletnoj nadoknadi izgubljenog volumena. Razlog za ovo jeste što potpuna restitucija volumena, usled porasta pritiska u splanhničnom koritu, može dovesti do ponovnog krvarenja. Ovo ima poseban značaj u bolesnika sa krvarenjem iz variksa jednjaka.
Endoskopska hemostaza krvarećeg ul- kusa izuzetno je korisna metoda privremene hemostaze, kojoj se pribegava uvek kada se tokorjjj inicijalne dijagnostičke en- doskopije detektuje izvor aktivnog krvarenja. Ona podrazumeva:
- A. Injekcione metode (sklerozacija),
- B. Termičke metode (monopolarna – he- ater probe, bipolarna! laser- fotokoagu- lacija).
Najčešća sredstva koja se koriste u cilju postizanja ©ndoskopske sklerozacije jesu: L Polidokanol (Aetoxy- Sclerol),.
2. Dvokomponentni fibrinski lepak Tisu- col (Fibrin+Trombin),
3 Adrenalin,
- 4. Hipertoni NaCls
- 5. Etanol.
Međutim, nužno je istaći da endoskopska sklerozacija, kao metod privremene he- mostaze, nosi i određeni rizik od komplikacija. Pri tome treba istaći činjenicu da su sve potencijalne komplikacije endoskop- ske hemostaze (ponovno krvarenje, nekroza zida duodenuma, perforacija) – hirur- ške prirode. Zbog toga endoskopsku skle- rozaciju treba posmatfati kao pomoćno terapijsko sredstvo kojim se obezbeđuje privremena hemostaza do momenta dovođenja pacijenta u stabilno stanje, koje će omogućiti elektivni operativni zahvat.
Operativno lečenje krvarećeg peptičnog ulkusa; ivodi se na nerezekcione metode, rezekcione i kombinovane metode. Pri tom treba naglasiti da do danas nije ponuđen univerzalni model protokola za operativno lečenje krvarećih ulkusa, pa je i izbor operativne procedure težak i zavisi isključivo od procene i iskustva samog hirurga. U principu, kod bolesnika sa krvarećim želu- dačnim ulkusom konzervativna terapija daje slabije rezultate, pa je stoga srazmerno veći broj ovakvih bolesnika koji se moraju urgentno operisati.
Postoperativni mortalitet je značajno j®* nji kod pacijenata kod kojih je u eilju operativnog lečenja krvarećeg ulkusa učinjena neka od nerezekcionih procedura (obično kombinacija suture krvarećeg ulktšSg i vagotomijdpj ali je sklonost ka ®onovaom krvarenju u njih veća. S druge strane, rezekcione metode operativnog lečenja krvarećih ulkusa (Billroth I, Billroth II), iako nose značajno veći postoperativni morbi- iliBU. i mortalitet, imaju znatno nižu stopu ponovljenih krvarenja.