Gastrointestinalni poremećaji u sistemskom lupusu
Javlja se hepatomegalija, autoimunski hepatitis, vaskulitis mezenterijalnih krvnih sudova sa dramatičnom kliničkom slikom, akutni pankreatitis.
Laboratorijski nalazi Pozitivna antinuklerna antitela (ANA) su visokosenzitivna za SEL, a antitela protiv dvolančane DNA (ds DNA) se javljaju u 60%. U akutnim oblicima postoji izražena potrošnja C3 i C4 komponente komple- menta i izražen zapaljenski sindrom.
Lečenje
- Teški visceralni oblici zahtevaju primenu visokih doza glikokortikoida 1—2 mg/kg i imunosupresivnih lekova (azatioprim, ciklofosfamid) u dozi od 1 do 3 mg/kg.
- Ozbiljni hematološki poremećaji, pro- liferativni oblici LN i manifestacije lupu- sa CNS-a leče se visokim dozama glikokortikoida i visokim dozama ciklofosfa- mida (CF) intermitetnom intravenskom primenom (pulsna terapija). Pulsne doze CF (0,5—0,75 g/m2) kombinuju se sa pulsnim dozama metilprednizolona (500-1000 mg i.v. u toku tri dana).
3- Plazmafereza i intravenska primena imu- noglobulina (IVIG) u dozi od 400 mg/kg u toku pet uzastopnih dana, primenjuju se u fulminantnim oblicima SEL-a.
- Kod refrakternih trombocitopenija treba pokušati primenu danazola (400- 800 mg/dnevno) i IVIG.
- Antihipertenzivi (inhibitori ACE), anti- lipemici i antikonvulzivi uvode se u terapiju po potrebi.