Šta je fekalna impakcija?
Fekalna impakcija predstavlja zadržavanje formiranih i veoma čvrstih fekalnih masa unutar debelog creva. Smanjena pokretljivost debelog creva prouzrokuje da stolica poprima kompaktan oblik koji se ne može izbaciti iz rektuma normalnim pražnjenjem.
Stanje je veoma neprijatno i bolno za pacijenta, a komplikacija dužih zadržavanja stolica mogu biti stvaranje ulceracija i nekroze unutar rektuma sa poremećajem elektrolitne ravnoteže, pa sve do perforacije creva sa izlivanjem sadržaja i nastanka peritonitisa, pa i sepse. Dakle, nelečene impakcije mogu dovesti i do fatalnog ishoda, što se dogadja vrlo retko.
Brojni su uzroci nastanka fekalne impakcije kao fizička neaktivnost, hronični zatvor (opstipacija), neunošenje dovoljno vlakana u ishrani i tečnosti, megakolon, bolesnici sa psihijatrijskim i nekim neurološkim bolestima, upotreba nekih lekova (opioidni analgetici), prisustvo bolnih ragada i fisura analnog predela, ali i prisustvo ožiljaka i tumorskih procesa u abdomenu…
Koji su simptomi i znaci fekalne impakcije?
Simptomi i znaci fekalne impakcije mogu biti
- pojava hroničnog zatvora (opstipacija)
- paradoksalno pražnjenje tečnog sadržaja koje je nevoljno i pored tvrde stolice koja se zadržava unutar rektuma (enkopreza)
- osećaj nadutosti
- bolovi u trbuhu koji zahvataju ceo trbuh, ili migriraju
- osećaj bolova u analnog regiji
- lažni pozivi na pražnjenje
- često se mogu napipati tvrdine u trbuhu koje menjaju položaj
- gubitak apetita
Kako se postavlja dijagnoza fekalne impakcije?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna za postavljanje dijagnoze fekalne impakcije.
Rektalni pregled može pomoći u postavljanju dijagnoze (lekar može napipati čvrste, formirane fekalne mase unutar analnog kanala).
Nativni pregled abdomena može pokazati formirane mase, naročito kod dugotrajnih zatvora.
Irigografija (kontrastno snimanje debelog creva aplikovanjem klizme sa kontrastnim sredstvom u debelo crevo) može da pomogne u postavljanju dijagnoze.
Dopunska snimanja (skener i magnetna rezonanca) se vrše u slučaju sumnje na dodatna oboljenja.
Kako se leči fekalna impakcija?
Lečenje fekalne impakcije podrazumeva kako eliminisanje stvrdnutog fecesa, tako i prevenciju budućih nastanaka.
Brojne su metode eliminisanja stolice koji podrazumevaju razmekšavanje stolice, lubrikaciju i sitnjenje stolice na manje komade.
Klizme i osmotski laksativi mogu se koristiti kako bi se povećala količina tečnosti u fekalnom sadržaju dok se ne izbaci.
Manuelna dezimpakcija podrazumeva vadjenje fekalnih masa od strane lekara i često se vrši bez anestezije, ali u blagoj sedaciji, jer može biti bolna. Vrši se u ambulantnim uslovima.
U slučaju kompletne opstrukcije debelog creva fekalnim masama, ili perforacija creva sa izlivanjem crevnog sadržaja, potrebno je hirurško lečenje.
Higijensko-dijetetski režim koji podrazumeva ishranu bogatu vlaknima, unošenje dovoljno tečnosti, povećanje fizičke aktivnosti su obavezne zbog sprečavanja narednih impakcija.