Šta je kaskadni želudac?
Kaskadni želudac je stanje kod kog je želudac podeljen na dva dela, odnosno prilikom kontrastnog snimanja barijumskim kontrastom, postoje dva nivoa tečnosti, dok je kod normalnog želuca prisutan samo jedan nivo tečnosti.
Želudac ima oblik retorte i prilikom jela prvo se puni gornji deo želuca, a zatim hrana polako silazi nadole.
Pošto se hrana ne svaruje u potpunosti u gornjem delu želuca, već u donjem, ona se samo smešta u gornjem delu i može doći do njenog vraćanja u jednjak što može rezultirati zapaljenjem želudačne sluzokože (ezofagitis) sa posledičnim krvarenjima, infekcijama i metaplazijom sluzokože ka malignim promenama.
Kod nekih ljudi sa kaskadnim želucem postoji poremećaj u strukturi mišićnih snopova dijafragme kroz koji prolazi jednjak, što rezultira u promenama pritiska i prouzrokuje da dodje do pojave kaskade želuca. Takodje, postoje promene u strukturi samog želuca. Pretpostavlja se da postoji nasledna predispozicija za pojavu ovog stanja.
Koji su simptomi i znaci kaskade želuca?
Pacijenti koji imaju kaskadu želuca, najčešće imaju simptome poput
- osećaja pečenja u grudima, grlu i nosu zbog vraćanja kiselog želudačnog sadržaja (gorušica)
- osećaj bolova u grudima
- osećaj punoće nakon obroka
- osećaj pritiska nakon obroka
- često podrigivanje
- mučnina i povraćanje se javljaju retko
- poremećaji disanja se javljaju retko
- lupanje srca (palpitacije) se javlja retko
Kako se postavlja dijagnoza kaskade želuca?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom nije dovoljna za postavljanje tačne dijagnoze kaskade želuca.
Kontrastno rendgensko snimanje sa barijumskim kontrastom je zlatni standard u postavljanju dijagnoze kaskade želuca i tom prilikom se jasno mogu videti dva nivoa tečnosti i hrane u želucu.
Endoskopsko ispitivanje (gastroskopija) može da pomogne u postavljanju dijagnoze.
Nativni redgenski snimak pokazuje mehur gasa i dva nivoa tečnosti.
Kako se leči kaskada želuca?
Pacijenti obično i sami znaju da zauzmu položaj koji im odgovara i u kom dolazi do pražnjenja gornjeg rezervoara u donji što daje subjektivno olakšanje.
Takodje, uzimanje hrane koja deluje poput apsorbensa može da pomogne u smanjivanju tegoba (tost) kao i uzimanje antacida (lekovi koji smanjuju kiselost želudačnog soka vezivanjem kiseline).
Kod perzistiranja tegoba, dolazi u obzir hirurško lečenje koje podrazumeva fundoplikaciju i gastropeksiju, ali i parcijalnu resekciju želuca kod nekih težih slučajeva.