Šta je putnička dijareja (proliv)?
Putnička dijareja, često poznata i kao stomačni grip (influenca) je poremećaj koji je vezan za promenu geografske lokacije, a odlikuje se simptomima mučnine, povraćanja i proliva.
U pitanju su, u najvećem broju slučajeva, putovanja u nerazvijene zemlje, i u zemlje u razvoju, a pretpostavlja se da im je uzrok konzumiranje neispravne vode za piće, kao i nedovoljno termički obradjene hrane, ili svežeg voća i povrća.
Kao najverovatniji uzročnik putničkih dijareja, spominje se bakterija E. coli, stafilokok i Norvalk virus. Redji uzročnici su Shigella, Salmonella, Campylobacter jejuni, Vibrio cholerae, Entamoeba histolytica , Cryptosporidium parvum, Giardia,
Koji su simptomi i znaci putničke dijareje?
- grčevi u trbuhu
- vodenaste stolice
- nadutost
- mučnina i povraćanje
- glavobolja, malaksalost i dehidratacija
- moguća je pojava povišene telesne temperature i groznice
- krvave stolice
- simptomi se najčešće javljaju 2-3 dana nakon dolaska u odredjeno područje
Kako se postavlja dijagnoza putničke dijareje?
Anamneza sa kliničkom slikom je najčešće dovoljna da se posumnja na putničku dijareju.
Potrebno je načiniti kompletnu laboratoriju (kompletna krva slika sa leukocitnom formulom, biohemija i nivoi elektrolita).
Poželjno je uzeti uzorke stolice na analizu (koprokultura).
Lečenje i prevencija?
U slučaju gore pomenutih simptoma, potrebno je javiti se lekaru i korigovati dehidrataciju organizma i elektrolite, što se postiže parenteralnim, ili peroralnim putem, u zavisnosti od stepena poremećaja.
Kod infekctivnih uzročinka potrebno je početi sa odgovarajućom antibakterijskom, ili antiparazitarnom terapijom.
Sva hrana treba biti kuvana, a svo voće i povrće oprano i oljušteno. Nikako ne treba piti vodu sa česme. Treba izbegavati salate od svežeg povrća. Sva hrana mora da bude adekvatno termički obradjena, i apsolutno ne bi trebalo konzumirati žive i nepreradjene proizvode.