Šta je akutna masna jetra u trudnoći?
Akutna masna jetra u trudnoći je retka bolest, nepoznatog uzroka koja se javlja u poslednjem tromesečju trudnoće, ili neposredno nakon porodjaja.
Ovo je stanje koje nastaje zbog poremećaja metabolizma masnih kiselina u mitohodrijama majke usled poremećaja funkcije jednog enzima (LCHAD).
Ranije se smatralo da je u pitanju isključivo fatalna bolest, ali danas je mortalitet značajno smanjen (iznosi oko 20 procenata).
Predisponirajući faktori za nastanak akutne masne jetre u trudnoći su toksini, virusi, loša ishrana i primena nekih antibiotika. Ovom bolešću biva pogodjena jedna na 15 000 žena tokom trudnoće.
Kako se manifestuje akutna masna jetra u trudnoći?
Bolest se najčešće javlja u prvoj trudnoći, u trećem tromesečju, ali se može javiti i neposredno nakon porodjaja, ali i tokom drugog tromesečja.
Simptomi i znaci bolesti su
- povraćanje i mučnina
- bol u trbuhu
- gubitak apetita
- glavobolja
- žutica
- povišena telesna temperatura
Komplikacije su brojne, a najozbiljnije su akutna bubrežna insuficijencija, hepatična encefalopatija i pankreatitis. Smrtni ishod majke se javlja kod svake pete pacijentkinje i pored sve terapije, što ukazuje na ozbiljnost ove bolesti.
Kako se postavlja dijagnoza akutne masne jetre u trudnoći?
Dijagnoza se postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i objektivnog nalaza.
Laboratorijske analize krvi pomažu u postavljanju dijagnoze (poremećen nivo enzima jetre, bilirubina, sedimentacije, krvne slike i CRP sa fibrinogenom).
Ultrazvuk abdomena može da pomogne u postavljanju dijagnoze, a od komplikovanijih snimanja dolazi u obzir samo nuklearna magnetna rezonanca (NMR), jer je snimanje skenetom apsolutno kontraindikovano u trudnoći zbog zračenja..
Definitivna dijagnoza se može postaviti uzimanjem isečka jetre (biopsija), ali ova procedura nosi veliki rizik od produženog krvarenja.
Kako se leči akutna masna jetra u trudnoći ?
Terapija se sastoji u korekciji dehidratacije, elektrolita, acidobaznog statusa, vitamina, posebno vitamina K i infuzije glukoze.
Mogu se davati i produkti krvi poput sveže smznute plazme i krioprecipitata. Najbolje je sve vreme pratiti CTG (kardiotahografija) i ukoliko dodje do promena vitalnih parametra ploda, radi se carski rez.
U lečenju ove bolesti potreban je pristup akušera, neonatologa i hepatologa. Vrlo retko je potrebna transplantacija jetre kao poslednja terapijska opcija.