Šta je retroperitonealno krvarenje (haemorrhagio retroperitonealis)?
Retroperitonealni prostor je prostor koji se nalazi iza trbušne maramice i kroz njega prolaze najveći krvni sudovi u organizmu (abdominalna aorta i donja šuplja vena).
Pored ovih krvnih sudova, u ovom prostoru se nalaze nadbubrežne žlezde sa bubrezima, mokraćni kanali, mokraćna bešika, rektum, deo dvanaestopalačnog creva, pankreasa i debelog creva.
Gotovo bilo koji od ovih organa može biti uzrok pojave krvi i stvaranja hematoma u ovom prostoru, ali retroperitonealna krvarenja i hematomi najčešće nastaju kao posledica povrede trbuha, rupture aneurizme abdominalne aorte (prsnuće proširenog dela abdominalne aorte), prilikom upotrebe antikoagulantnih lekova (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi). Povrede i rupture najvećih krvnih sudova u trbuhu (ruptura aneurizme abdminalne aorte i povrede donje šuplje vene) su povezane sa velikim krvarenjem i imaju veliki mkortalitet, čak i pored adektavnog hirurškog lečenja.
Koji su simptomi i znaci retroperitonealnog krvarenja?
Simptomi i znaci krvarenja u retroperitonealnom prostoru zavise od veličine krvarenja i od organa koji je pogodjen, a najčešće su
- bolovi u slabinskom delu ledja i u trbuhu
- može se javiti modra prebojenost kože u predelu ledja, ili tačkasta krvarenja
- moguća je pojava hipotenzije (bledilo, malaksalost, ubrzan puls, ubrzano disanje) koja nastaje usled gubitka krvi
- moguća je pojava hipovolemijskog šoka (uznemirenost, preznojavanje i gubitak svesti)
Kako se postavlja dijagnoza krvarenja u retroperitonealnom prostoru?
Anamneza sa kliničkom slikom nije dovoljna za postavljanje dijagnoze retroperitonealnih krvarenja. Nekada je postavljanje dijagnoze poseban izazov, što može, u velikoj meri povećati mortalitet pacijenata.
Ultrazvuk trbuha, kod većih kolekcija krvi, pokazuje prisustvo hematoma u retroperitonealnom prostoru, ili prisustvo tečnosti u trbuhu.
Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca obično pomažu u postavljanju tačne dijagnoze.
Laboratorijske analize krvi pokazuju poremećen elektrolitni balans, smanjen hamatokrit i snižene nivoe hemoglobina, koji nastaju usled gubitka krvi.
Kako se leči krvarenje u retroperitonealnom prostoru?
Lečenje krvarenja u retroperitonealnom prostoru je najčešće hirurško i podrazumeva pronalaženja uzroka krvarenja i adekvatnu intervenciju. Kod velikih krvarenja, i pored adekvatne i pravovremene terapije, mortalitet je prilično visok.