Šta je Mallory–Weiss sindrom?
Mallory-Weiss sindrom, ili cepanje spoja izmedju želuca i jednjaka (laceracija gastroezofagealnog spoja) podrazumeva zacepljivanje sluzokože i submukoze do mišićnog sloja, koje nastaje usled produženog povraćanja, jakog kašlja, refluksne bolesti…
U suštini, ovaj sindrom se može pojaviti kod bilo kog stanja i bolesti koji povećava intragastrični pritisak. Faktori rizika za pojavu Mallory-Weiss sindroma su refluksna bolest, kašljanje, kijanje, štucanje, povraćanje, kardiopulmonalno oživljavanje (zbog pritiska na predeo iznad želuca), hiatus hernija, ali i jatrogeno (tokom procesa endoskopije), dugotrajno konzumiranje alkohola, dijabetes…
Komplikacije Mallory – Weiss sindroma nastaju usled gubitka krvi, ali mogu biti i jatrogene (perforacija prilikom endoskopije i endoskopskog lečenja).
Mallory – Weiss sindrom je uzrok krvarenja kod svakog desetog krvarenja iz gornjih partija digestivnih organa. Najčešće su pogodjene osobe oko 40ak godina starosti, a muškarci su pogodjeni 3 puta više nego osobe ženskog pola.
Koji su simptomi i znaci Mallory – Weiss sindroma?
Mallory–Weiss sindrom najčešće se odlikuje prisustvom simptoma poput
- povraćanje krvavog sadržaja, ili čiste krvi (hematemeza) koja se javlja kod većine pacijenata
- moguća je pojava crnih stolica (melena)
- javlja se bol u gornjem delu trbuha, ili donjem delu grudnog koša
- može se javiti tahikardija, hipotenzija i gubitak svesti
Kako se postavlja dijagnoza Mallory – Weiss sindroma?
Anamneza sa kliničkom slikom nije dovoljna za postavljanje dijagnoze, pa se moraju načiniti dopunski testovi i analize.
Definitivna dijagnoza se postavlja endoskopskim nalazom pri čemu se može pronaći krvarenje, ili fibrinske mase nad rascepom sliuzokože. Ovaj metod ima i terapijsku vrednost, jer pomaže da se zaustavi krvarenje. Obično je rascep dugačak 2 cm, a širok par milimetara.
Kontrastno snimanje barijumskim kontrastom nije preporučljivo, jer može smetati u kasnijoj terapiji, a nije ni specifično, odnosno može da da ležno negativne rezultate.
Laboratorijski testovi podrazumevaju proveru krvne slike, nivoa hemoglobina i hematokrita, kao i proveru faktora koagulacije.
Kako se leči Mallory – Weiss sindrom?
Lečenje podrazumeva praćenje vitalnih parametara i laboratorijskih parametara (krvna slika, hemoglobin, hematokrit).
Trebalo bi eliminisati povraćanje antiemeticima (klometol) i smanjiti kiselost želudačnog soka antacidima i ihibitorima protonske pumpe (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol) kako bi se sprečilo širenje rascepa. U slučaju većih gubitaka krvi dolazi u obzir i transfuzija krvi.
Ograničavanje unosa hrane i tečnosti je rezervisano samo za hemodinamski nestabilne pacijente i za one koji zahtevaju ponovnu endoskopiju.
Zaustavljanje krvarenja se najčešće sprovodi endoskopskim putem i podrazumeva elektrokauterizaciju, stavljanje klipsova, ubrizgavanje epinefrina lokalno, sklerozaciju i balon tamponadu (rezervisana za veća krvarenja).
Embolizacija leve gastrične arterije je rezervisana za pacijente kod kojih nije pomoglo endoskopsko lečenje, a ukoliko i embolizacija nije od pomoći dolazi u obzir hirurško lečenje. Prognoza je obično dobra.