• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Neonatalne konvulzije

Neonatalne konvulzije

Učestalost se kreće od 5 do 20 na 1000 živorođene dece. Bez obzira na lečenje do smrtnog ishoda dolazi u 15 % slučajeva, a neurološke sekvele se javljaju u oko 30 do 40%.

Električno pražnjenje je brza depola-rizacija neurona. Poremećaji u produk­ciji energije, kao što su hipoksija, ishemi-ja, hipoglikemija, dovode do popuštanja 

Na/K-pumpe i depolarizacije. Za biofizič-ke kontrolne mehanizme Na/K-pumpe, kao i za depolarizaciju neurona, najzna­čajnija je koncentracija dvovalentnih ka-tjona (kalcijum i magnezijum) i njihov ba-lans na nivou ćelijske membrane. Pore­mećaji njihove koncentracije mogu dove­sti do nestabilnosti transmembranskog po­tencijala. Na ovo se mogu nadovezati alte-racije vezivanja dvovalentnih katjona na površini ćelije u acidozi. S druge strane, poremećaji koncentracije ekscitatornih i inhibitornih neurotransmitera mogu biti stečeni ili urođeni. Povišene koncentraci­je ekscitatornih amino-kiselina dovode do konvulzivnih poremećaja i ukoliko je taj poremećaj urođen, tada se konvulzije ja­vljaju na rođenju.

Konvulzije dovode do oštećenja mozga. Mehanizam oštećenja se svodi na poveća­no trošenje energije za Na-K pumpu, u to­ku ekscitacije, odnosno depolarizacije, pa se smanjuje nivo fosfokreatina i ATPa. S druge strane, smanjena je i produkacija ATP-a. Normalno se ATP stvara u procesu katabolizma proteina, masti i ugljenih hi­drata. Međutim, pošto konvulzivni napad prati i hipoksija zbog apneje, to ubrzan katabolizam u takvim uslovima dovodi do pojačane anaerobne glikolize sa produkci­jom piruvata i laktata. U takvom procesu se ne sintetiše (ili se mnogo manje sintetiše ATP).Višak laktata, odnosno H+,zbog me­taboličke acidoze koja se pri tom razvija dovodi do vazodilatacije cerebralnih krvih sudova i povećanog protoka krvi. Povećan protok krvi kroz mozak nastaje i delom zbog povećanog arterijskog pritiska, kao i zbog gubitka cerebralne autoregulacije ko­ji prati konvulzivni napad. Povećan cere-brovaskularni protok dovodi do ekstrava-zacije tečnosti u perivaskularni prostor, do moždanog edema i oštećenja parenhima.

Prema tome, u oštećenju mozga pri kon-vulzivnim napadima najvećeg značaja ima­ju povećan nivo ekscitatornih amino-kise­lina, hipoventilacija, apneja, hipoksija i aci-doza.

Etiologija

Postoji mnogo uzroka neonatalnih kon-vulzija, ali se u svakodnevnoj praksi sreće najčešće samo nekoliko. Veoma je važno utvrditi etiologiju konvulzija, jer određeni etiološki faktori zahtevaju specifičnu tera­piju. Dugotrajne i ponavljane konvulzije mogu dovesti do oštećenja mozga.

Perinatalna asfiksija, odnosno hipoksič-no-ishemijska encefalopatija, najčešći je uzrok konvulzija kod novorođenčeta. Konvulzije se javljaju prvih 12 do 24 sata života. Narednih 24 do 48 sati se pojačava­ju u frekvenci i intenzitetu, a nije neuobi­čajen ni epileptični status. Često su pri­druženi i metabolički poremećaji koji dopri nose težini i učestalosti konvulzivnog na­pada, kao što su hipoglikemija, poremećaj dvovalentnih katjona, hiperamonijemija, sindrom neadekvatne sekrecije antidiuret-skog hormona.

Različiti metabolički poremećaji mogu dovesti do konvulzija. Najčešći su pore­mećaji homeostaze glukoze i dvovalent­nih katjona.

Hipoglikemija je najčešća kod novo­rođenčadi sa intrauterinim zastojem rasta, asfiksijom, majki dijabetičara i predijabe-tičara. Konvulzije su retka manifestacija hipoglikemije. Za nastajanje neurološke simptomatologije najvažnija je dužina tra­janja hipoglikemije, a ukoliko se jave, udružene su sa lošom prognozom. Konvul­zije počinju uglavnom rano, prvog ili dru­gog dana života. U novorođenčadi često postoji više uzroka konvulzija, kao što su perinatalna hipoksija, intrakranijalna he­moragija, hipokalcemija ili infekcija.

Rana hipokalcemija se javlja drugog/tre­ćeg dana života, najčešće u nedonoščeta, novorođenčeta sa malom porođajnom ma­som ili traumom, novorođenčeta majke sa dijabetesom i hiperparatireoidizmom.

Kasna hipokalcemija novorođenčeta na­staje u poremećajima metabolizma vitami­na D, bubrežnim oboljenjima i kod novo­rođenčadi na veštačkoj ishrani (subop-timalni odnos kalcijum/fosfor i fosfor/mag-nezijum u mleku). Ispoljava se pojačanim tetivnim refleksima, klonusu kolena, lakta i vilice, tremom i konvulzijama. Najčešće su fokalne konvulzije, klinički i elektroen-cefalografski. Odlično reaguju na primenu kalcijuma. Prognoza je dobra.

Hipomagnezemija se definiše kao kon­centracija magnezijuma niža od 1,2 mg/dl. Cesto prati hipokalcemiju.

Konvulzije se mogu javiti u hipernatremi-ji i hiponatremiji. Najčešći uzrok ovih pore­mećaja jeste neadekvatno napajanje deteta tečnostima. Hiponatremija se može javiti kod težih neuroloških i plućnih oboljenja u sklopu neadekvatne sekrecije ADH.

Intrakranijalna infekcija je čest uzrok konvulzija. Kao i kod metaboličkih pore­mećaja, važno je što ranije započeti terapi­ju primarnog oboljenja. Streptokoke grupe B i E coli su najčešći uzročnici bakterijske infekcije i meningitisa; konvulzije u ovim infekcijama se javljaju obično krajem prve nedelje života. Toksoplazmoza, herpes simplex, rubela, citomegalovirus i Coxsac­kie B najčešći su uzročnici nebakaterijskog meningitisa i meningoencefalitisa. Nekad može biti registrovan karakterističan EEG u herpes encefalitisu.

Intrakranijalna hemoragija se klinički teško razlikuje od hipoksično-ishemijske encefalopatije. Može se manifestovati fo-kalnim konvulzijama ili lateralizovanim ne­urološkim znacima koji se obično javljaju posle prvog dana života. Intrakranijalna hemoragija je češća u prematurusa.

Subduralna hemoragija je najčešća kod traumatskog porođaja i udružena je sa kon­tuzijom mozga. Najčešće se javlja kod ve­likih beba sa karličnom prezentacijom. Konvulzije su često fokalno klonične, ja­vljaju se prvih 48 sati života. Treba biti obazriv kod krvarenja ispod tentorijuma koje može izazvati iznenadnu disfunkciju moždanog stabla, zbog teže vizuelizacije ultrazvukom. Pokretač krvarenja iz pleksu­sa horioideusa je nepoznat; javlja se kod zrele novorođenčadi.

Subarahnoidna hemoragija, posebno manjeg stepena, veoma je česta. Uglavnom je bez većeg kliničkog značaja. Može nasta­ti i bez jasno prepoznate traume, a većina novorođenčadi nema simptome. Ukoliko se jave konvulzije, to je obično drugog da­na života. U prematurusa se može javiti perzistentna apneja. Psihomotorni razvoj je u većini slučajeva normalan.

Periventrikularna-intraventrikularna he­moragija uglavnom se javlja kod nedono-ščadi. Retko je udružena sa konvulzijama, osim kod krvarenja u parenhimu. Tada su tipa toničnih generalizovanih konvulzija koje najčešće vode komi i respiratornom arestu.

Fokalni infarkti nastaju okluzijom arte­rija i vena. Mogu biti izazvani deficijenci-jom proteina C i S, trombocitozom, polici-temijom, maternalnim lupusom, urođenom srčanom manom, embolijom iz placente.

Razvojni poremećaji mozga se mogu manifestovati konvulzijama, koje se mogu javiti tokom celog neonatalnog perioda. Najčešći razvojni poremećaji u kojima se ja­vljaju konvulzije su lizencefalija, pahigiri-ja i polimikrogirija.

Urođeni poremećaji metabolizma su ta-kode uzrok nastanka konvulzija. Konvul­zije najčešće nastaju zbog poremećaja me­tabolizma aminokiselina, organskih kiseli­na i urea ciklusa.

Od intoksikacija najvažnije je pomenuti narkomaniju i alkoholizam majke, koji se na novorođenčetu ispoljavaju kao apsti­nencijalni sindromi, praćeni tremorom, iri-tabilnošću, autonomnom nestabilnošću i konvulzijama prvih dana po rođenju. 

Lečenje

Konvulzije treba odmah lečiti da bi se sprečilo dalje oštećenje mozga. Terapija se primenjuje po sledećoj šemi (Tabela I):

Terapija održavanja obuhvata prime-nu fenobarbitona 3-4 mg/kg/24 h. Treba

Tabela I. Terapija akutnog konvulzivnog napada Hipoglikemija

Glukoza 10 %, 2 ml/kg iv, produžiti po potrebi infuzijom glukoze 0,5 g/kg/h (8 mg/kg/min). Glikemija normalna Fenobarbiton, 20 mg/kg iv (10-15 min);

Može se ponoviti 5 mg/kg

(10 – 15 min) iv, max 20 mg/kg

Fenitoin, 20 mg/kg iv (1 mg/kg/min) Lorazepam, 0,05-0,1 mg/kg i.v. Ostala th (prema indikacijama)

Kalcijum glukonat 5 %, 4 ml/kg i.v. Magnezijum sulfat 50 %, 0,2 ml/kg im Piridoksin, 50-100 mg i.v. 

Slični članci

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno Postovani Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno, a koliko dugo...

Pročitaj jošDetails

Obim glave i mikrocefalija

Obim glave i mikrocefalija Dobar dan. Imam pitanje u vezi bebe, decak, ima 11 meseci, na rodjenju obim glave je...

Pročitaj jošDetails

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece U svakodnevnoj pedijatrijskoj praksi opstipacija ie čest pro­blem. Ona se definiše ako dete...

Pročitaj jošDetails

Bronhomahcija kod deteta, dece

Bronhomahcija kod deteta, dece Zidovi lobusnih i segmentnih bronha suprostavljaju se kolapsu svojim hrskavičnim skeletom, slično kao i traheja. Hrskavice...

Pročitaj jošDetails

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece Traheoezofagusna fistula (TEF) nastaje zbog nepotpunog odva­janja digestivnih i respiratornih puteva tokom embrionalnog razvoja. Postoji...

Pročitaj jošDetails

Traheomalacija kod deteta, dece

Traheomalacija kod deteta, dece Traheomalacija je najčešća kongenitalna anomalija traheje. Klinički se ispoljava perzistentnim vizingom od rođenja. Najčešća forma traheomalacije...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Opekotine i prva pomoć kod opekotina

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.