Neonatalne konvulzije
Učestalost se kreće od 5 do 20 na 1000 živorođene dece. Bez obzira na lečenje do smrtnog ishoda dolazi u 15 % slučajeva, a neurološke sekvele se javljaju u oko 30 do 40%.
Električno pražnjenje je brza depola-rizacija neurona. Poremećaji u produkciji energije, kao što su hipoksija, ishemi-ja, hipoglikemija, dovode do popuštanja
Na/K-pumpe i depolarizacije. Za biofizič-ke kontrolne mehanizme Na/K-pumpe, kao i za depolarizaciju neurona, najznačajnija je koncentracija dvovalentnih ka-tjona (kalcijum i magnezijum) i njihov ba-lans na nivou ćelijske membrane. Poremećaji njihove koncentracije mogu dovesti do nestabilnosti transmembranskog potencijala. Na ovo se mogu nadovezati alte-racije vezivanja dvovalentnih katjona na površini ćelije u acidozi. S druge strane, poremećaji koncentracije ekscitatornih i inhibitornih neurotransmitera mogu biti stečeni ili urođeni. Povišene koncentracije ekscitatornih amino-kiselina dovode do konvulzivnih poremećaja i ukoliko je taj poremećaj urođen, tada se konvulzije javljaju na rođenju.
Konvulzije dovode do oštećenja mozga. Mehanizam oštećenja se svodi na povećano trošenje energije za Na-K pumpu, u toku ekscitacije, odnosno depolarizacije, pa se smanjuje nivo fosfokreatina i ATPa. S druge strane, smanjena je i produkacija ATP-a. Normalno se ATP stvara u procesu katabolizma proteina, masti i ugljenih hidrata. Međutim, pošto konvulzivni napad prati i hipoksija zbog apneje, to ubrzan katabolizam u takvim uslovima dovodi do pojačane anaerobne glikolize sa produkcijom piruvata i laktata. U takvom procesu se ne sintetiše (ili se mnogo manje sintetiše ATP).Višak laktata, odnosno H+,zbog metaboličke acidoze koja se pri tom razvija dovodi do vazodilatacije cerebralnih krvih sudova i povećanog protoka krvi. Povećan protok krvi kroz mozak nastaje i delom zbog povećanog arterijskog pritiska, kao i zbog gubitka cerebralne autoregulacije koji prati konvulzivni napad. Povećan cere-brovaskularni protok dovodi do ekstrava-zacije tečnosti u perivaskularni prostor, do moždanog edema i oštećenja parenhima.
Prema tome, u oštećenju mozga pri kon-vulzivnim napadima najvećeg značaja imaju povećan nivo ekscitatornih amino-kiselina, hipoventilacija, apneja, hipoksija i aci-doza.
Etiologija
Postoji mnogo uzroka neonatalnih kon-vulzija, ali se u svakodnevnoj praksi sreće najčešće samo nekoliko. Veoma je važno utvrditi etiologiju konvulzija, jer određeni etiološki faktori zahtevaju specifičnu terapiju. Dugotrajne i ponavljane konvulzije mogu dovesti do oštećenja mozga.
Perinatalna asfiksija, odnosno hipoksič-no-ishemijska encefalopatija, najčešći je uzrok konvulzija kod novorođenčeta. Konvulzije se javljaju prvih 12 do 24 sata života. Narednih 24 do 48 sati se pojačavaju u frekvenci i intenzitetu, a nije neuobičajen ni epileptični status. Često su pridruženi i metabolički poremećaji koji dopri nose težini i učestalosti konvulzivnog napada, kao što su hipoglikemija, poremećaj dvovalentnih katjona, hiperamonijemija, sindrom neadekvatne sekrecije antidiuret-skog hormona.
Različiti metabolički poremećaji mogu dovesti do konvulzija. Najčešći su poremećaji homeostaze glukoze i dvovalentnih katjona.
Hipoglikemija je najčešća kod novorođenčadi sa intrauterinim zastojem rasta, asfiksijom, majki dijabetičara i predijabe-tičara. Konvulzije su retka manifestacija hipoglikemije. Za nastajanje neurološke simptomatologije najvažnija je dužina trajanja hipoglikemije, a ukoliko se jave, udružene su sa lošom prognozom. Konvulzije počinju uglavnom rano, prvog ili drugog dana života. U novorođenčadi često postoji više uzroka konvulzija, kao što su perinatalna hipoksija, intrakranijalna hemoragija, hipokalcemija ili infekcija.
Rana hipokalcemija se javlja drugog/trećeg dana života, najčešće u nedonoščeta, novorođenčeta sa malom porođajnom masom ili traumom, novorođenčeta majke sa dijabetesom i hiperparatireoidizmom.
Kasna hipokalcemija novorođenčeta nastaje u poremećajima metabolizma vitamina D, bubrežnim oboljenjima i kod novorođenčadi na veštačkoj ishrani (subop-timalni odnos kalcijum/fosfor i fosfor/mag-nezijum u mleku). Ispoljava se pojačanim tetivnim refleksima, klonusu kolena, lakta i vilice, tremom i konvulzijama. Najčešće su fokalne konvulzije, klinički i elektroen-cefalografski. Odlično reaguju na primenu kalcijuma. Prognoza je dobra.
Hipomagnezemija se definiše kao koncentracija magnezijuma niža od 1,2 mg/dl. Cesto prati hipokalcemiju.
Konvulzije se mogu javiti u hipernatremi-ji i hiponatremiji. Najčešći uzrok ovih poremećaja jeste neadekvatno napajanje deteta tečnostima. Hiponatremija se može javiti kod težih neuroloških i plućnih oboljenja u sklopu neadekvatne sekrecije ADH.
Intrakranijalna infekcija je čest uzrok konvulzija. Kao i kod metaboličkih poremećaja, važno je što ranije započeti terapiju primarnog oboljenja. Streptokoke grupe B i E coli su najčešći uzročnici bakterijske infekcije i meningitisa; konvulzije u ovim infekcijama se javljaju obično krajem prve nedelje života. Toksoplazmoza, herpes simplex, rubela, citomegalovirus i Coxsackie B najčešći su uzročnici nebakaterijskog meningitisa i meningoencefalitisa. Nekad može biti registrovan karakterističan EEG u herpes encefalitisu.
Intrakranijalna hemoragija se klinički teško razlikuje od hipoksično-ishemijske encefalopatije. Može se manifestovati fo-kalnim konvulzijama ili lateralizovanim neurološkim znacima koji se obično javljaju posle prvog dana života. Intrakranijalna hemoragija je češća u prematurusa.
Subduralna hemoragija je najčešća kod traumatskog porođaja i udružena je sa kontuzijom mozga. Najčešće se javlja kod velikih beba sa karličnom prezentacijom. Konvulzije su često fokalno klonične, javljaju se prvih 48 sati života. Treba biti obazriv kod krvarenja ispod tentorijuma koje može izazvati iznenadnu disfunkciju moždanog stabla, zbog teže vizuelizacije ultrazvukom. Pokretač krvarenja iz pleksusa horioideusa je nepoznat; javlja se kod zrele novorođenčadi.
Subarahnoidna hemoragija, posebno manjeg stepena, veoma je česta. Uglavnom je bez većeg kliničkog značaja. Može nastati i bez jasno prepoznate traume, a većina novorođenčadi nema simptome. Ukoliko se jave konvulzije, to je obično drugog dana života. U prematurusa se može javiti perzistentna apneja. Psihomotorni razvoj je u većini slučajeva normalan.
Periventrikularna-intraventrikularna hemoragija uglavnom se javlja kod nedono-ščadi. Retko je udružena sa konvulzijama, osim kod krvarenja u parenhimu. Tada su tipa toničnih generalizovanih konvulzija koje najčešće vode komi i respiratornom arestu.
Fokalni infarkti nastaju okluzijom arterija i vena. Mogu biti izazvani deficijenci-jom proteina C i S, trombocitozom, polici-temijom, maternalnim lupusom, urođenom srčanom manom, embolijom iz placente.
Razvojni poremećaji mozga se mogu manifestovati konvulzijama, koje se mogu javiti tokom celog neonatalnog perioda. Najčešći razvojni poremećaji u kojima se javljaju konvulzije su lizencefalija, pahigiri-ja i polimikrogirija.
Urođeni poremećaji metabolizma su ta-kode uzrok nastanka konvulzija. Konvulzije najčešće nastaju zbog poremećaja metabolizma aminokiselina, organskih kiselina i urea ciklusa.
Od intoksikacija najvažnije je pomenuti narkomaniju i alkoholizam majke, koji se na novorođenčetu ispoljavaju kao apstinencijalni sindromi, praćeni tremorom, iri-tabilnošću, autonomnom nestabilnošću i konvulzijama prvih dana po rođenju.
Lečenje
Konvulzije treba odmah lečiti da bi se sprečilo dalje oštećenje mozga. Terapija se primenjuje po sledećoj šemi (Tabela I):
Terapija održavanja obuhvata prime-nu fenobarbitona 3-4 mg/kg/24 h. Treba
Tabela I. Terapija akutnog konvulzivnog napada Hipoglikemija
Glukoza 10 %, 2 ml/kg iv, produžiti po potrebi infuzijom glukoze 0,5 g/kg/h (8 mg/kg/min). Glikemija normalna Fenobarbiton, 20 mg/kg iv (10-15 min);
Može se ponoviti 5 mg/kg
(10 – 15 min) iv, max 20 mg/kg
Fenitoin, 20 mg/kg iv (1 mg/kg/min) Lorazepam, 0,05-0,1 mg/kg i.v. Ostala th (prema indikacijama)
Kalcijum glukonat 5 %, 4 ml/kg i.v. Magnezijum sulfat 50 %, 0,2 ml/kg im Piridoksin, 50-100 mg i.v.