Šta je atrezija grkljana (larinksa)?
Atrezija grkljana predstavlja kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše potpuno zatvorenim lumenom grkljana zbog zaostajanja rekanalizacije tokom perioda organogeneze u trećem mesecu trudnoće.
U pitanju je najozbiljnija kongenitalna malformacija grkljana koja je letalna i inkompatibilna sa životom kod velikoj broja novorodjenčadi.
Atrezija može biti potpuna i nepotpuna. Nepotpuna atrezija se karakteriše prisustvom vezivno tkivnih membrana, ili sličnih formacija u grkljanu, a nekompletna atrezija se karakteriše potpuno neformiranim grkljnom i nedostatkom njegovog lumena. Vrlo često je potpuna atrezija povezana sa intrauterinom smrću ploda (tokom trudnoće). Na svu sreću, javlja se veoma retko i predstavlja najredju kongenitalnu malformaciju grkljana.
Kako se manifestuje laringealna atrezija?
- atrezija grkljana se manifestuje odmah na rodjenju deteta, posle klemovanja i presecanja pupčane vrpce
- novorodjenče ima velike teškoće prilikom pokušaja da zaplače i da udahne vazduh
- javlja se plavičasta prebojenost kože i gubitak svesti
- bez momentalne traheostomije, smrt nastupa za nekoliko minuta
- izuzeta su samo deca koja sa atrezijom imaju i patološu komunikaciju sa jednjakom (traheoezofagealna fistula), pa je omogućen prolaz male količine vazduha do pluća
Kako se postavlja dijagnoza atrezije grkljana?
Klinička slika na rodjenju je dovoljna da se posumnja na ovo stanje.
Nakon obezbedjivanja normalnog disanja putem traheostomije, može se načiniti endoskopski pregled grkljana koji pokazuje nedostatak njegovog lumena.
Dijagnoza tokom perioda trudnoće (prenatalno) je moguća, ali nije specifična.
Ukoliko se posumnja na ovo stanje klasičnim ultrazvučnim pregledom tokom trudnoće, dolazi u obzir fetalna magnetna rezonanca.
Kako se leči atrezija grkljana?
Neophodna je brza reakcija i plasiranje traheostome kod tek rodjenog deteta, kako bi se omogućio normalan protok vazduha do pluća.
Operativno lečenje se može sprovesti kako bi se uklonila stoma, posle izvesnog perioda, ali i tada može biti narušena ishrana deteta.
Glas se ne formira gotovo nikada, ukoliko dete preživi.