Šta je mikrostomija (microstomia)?
Mikrostomija predstavlja malformaciju koja se karakteriše smanjenim dimenzijama usnog otvora koje mogu ozbiljno narušiti ishranu i kvalitet života zbog estetskog aspekta i problema sa govorom, ishranom i održavanjem oralne higijene.
Najčešće, uzrok mikrostomije su resekcije usne zbog maligniteta, slučajne opekotine (naročito kod dece prilikom griženja kablova nastaju opekotine trećeg stepena koje stvaranjem ožiljnog tkiva deformišu i sužavaju usni otvor), prilikom gutanja kaustičnih sredstava prilikom pokušaja samoubistva, ili slučajnog gutanja ovih sredstava, kod radijacione terapije, nakon povreda…
Takodje, mikrostomija se može javiti kod nekih autoimunih oboljenja poput sklerodermije kod koje postoje promene kože koje mogu deformisati usni otvor. Redje, mikrostomija se javlja kod nekih sindroma i naslednih oboljenja poput Daunovog sindroma, Fine-Luninsky sindroma, CREST sindroma (kalcinoza, Rejnodov fenomen, poremećaj motiliteta jednjaka, skleroderma, teleangiektazije), Freeman-Sheldon sindrom, Hallermann-Streiff sindrom,
Kako je postavljanje dijagnoze mikrostomije prilično neobjektivno zbog različitih kriterijuma koji se uzimaju u obzir, nije u potpunosti poznato, koliko se često javlja u opštoj populaciji. Postoje neki podaci koji kažu da je oko 10% opekotina lica i 30% slučajeva sklerodermije lice komplikovano mikrostomijom.
Kako se manifestuje mikrostomija?
Pacijenti sa mikrostomijom imaju brojne funkcionalne probleme, poput otežanog hranjenja, izgovora, održavanja oralne higijene (takodje, zbog malog usnog otvora, otežan je pristup stomatologu prilikom vadjenja i popravke zuba). Često postoji veliki broj karioznih zuba, gingivitis (zapaljenje desni), neprijatan zadah iz usta.
Kod mikrostomije udružene sa sistemskim oboljenjima, postoje i simptomi specifični za ta oboljenja. Često postoji poremećaj gutanja (disfagija).
Često postoji asimetrija oblika usnog utvora, zubi se mogu preterano videti, pa su pacijenti, zbog estetskih problema povučeni u sebe, nemaju socijalne kontakte i kasno dolaze kod lekara.
Kod drastičnih oblika mikrostomije, količina kalorija može biti toliko smanjena da postoji neuhranjenost.
Kako se postavlja dijagnoza mikrostomije?
Kod postojanja mikrostomije bitan je objektivni pregled otorinolaringologa.
Takodje, preporučuje se pregled stomatologa zbog problema sa zubima usled neadekvatnog održavanja oralne higijene.
Rutinski se ne izvode nikakvi laboratorijski testovi, snimanja , ali mora se uzeti u obzir poreklo mikrostomije i ustanoviti njen tačan uzrok.
Kako se leči mikrostomija?
Lečenje mikrostmije zavisi od njenog uzroka. Kod opekotina, dolazi u obzir plasiranje odredjenih aparata koji dilatiraju (šire) usni otvor i time sprečavaju nastanak mikrostomije. Ovi aparati se mogu plasirati horizontalno, vertikalno, ili ukrug. Kod povreda i opekotina, ovi aparati se mogu plasirati nakon saniranja opekotina, a njihova upotreba kod buloznih dermatitisa se ne preporučuje. Ovi aparati se nose i po nekoliko meseci. Vežbanje i masaža mogu sprečiti nastanak ožiljaka, kao i injekcije supstanci koje inhibiraju fibroblaste.
Kada dodje do potpunog razvoja mikrostomije i stvaranja nekih od navedenih simptoma, dolazi u obzir hirurško lečenje koje se može izvesti na više načina i najčešće je u domenu plastičnog hirurgija i maksiofacijalnog hirurga.
Operacija koja se najčešće izvodi je komisurotomija sa komisuroplastikom i podrazumeva zasecanje usana na spoju i kreiranje režnjeva od okolne zdrave kože i daje veoma dobre rezultate. Takodje, kod kongenitalne mikrostomije, dolazi u obzir i širenje usnog otvora koje se postiže produžavanjem mišića usne i širenje usnog otvora. Nekada je potreban i veći broj operacija radi dobijanja optimalnih rezultata.