Šta je malrotacija creva?
Malrotacija creva predstavlja izostanak, ili nepotpunu rotaciju creva oko gornje mezenterične arterije, što vodi u moguću opstrukciju creva sa svim komplikacijama i posledicama (perforacija sa izlivanjem crevnog sadržaja i pojava peritonitisa).
Često se malrotacija javlja kod dece koja imaju druge urodjene mane poput gastroshize, omfalocele, urodjene dijafragmalne hernije, atrezije duodenuma, Hiršprungove bolesti, imperforiranog analnog otvora…
Malrotacija creva se javlja na svakih 500 dece i to nešto više dece muškog pola. Najveći broj pacijenata ima simptome prvih dana, ili nekoliko nedelja nakon rodjenja, a nešto manje u roku od godinu dana nakon rodjenja. Na žalost, mortalitet novorodjenčadi je oko 25%.
Kako se manifestuje malrotacija creva?
Simptomi i znaci malrotacije creva variraju u zavisnosti od akutnosti, odnosno od stepena promena na crevima i mogu biti
- povraćanje žučnog sadržaja
- povraćanje krvi, ili pojava crno prebojene stolice
- nepodnošenje čvrste hrane
- gastroezofagealni refluks (gorušica)
- proliv
- zatvor
- žuta prebojenost kože (ikterus)
- nadutost trbuha
- bol u trbuhu
- simptomi i znaci loše uhranjenosti (slabiji rast i razvoj deteta, otoci, anemija)
Kako se postavlja dijagnoza malrotacije creva?
Dijagnoza malrotacije creva se postavlja na osnovu kliničke slike sa objektivnim pregledom i dopunskim analizama.
Nekada je dijagnozu teško postaviti, jer može da liči na mekonijalni ileus, atreziju dvanaestopalačnog creva, nekrotizirajući enterokolitis, volvulus…
Promene krvne slike i biohemije su nespecifične (dolazi do porasta leukocita u slučaju distenzije creva i perforacije sa infekcijom, anemija usled krvarenja, smanjeni trombociti usled enterokolitisa).
Nativna radiografija trbuha (običan rendgenski snimak trbuha) može da pokaže promene u vidu hidroaeričnih nivoa. Pomažu i kontrastna snimanja barijumskim kontrastom i enteroklize.
Ultrazvukom trbuha može se gotovo sa sigurnošću postaviti dijagnoza malrotacije creva.
Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca nisu toliko specifični za postavljanje dijagnoze
Kako se leči malrotacija creva?
Procedure poput plasiranja nazogastrične sonde radi evakuacije želudačnog sadržaja i parenteralna ishrana mogu biti od pomoći u lečenju malrotacije creva.
Veoma je bitna adekvatna rehidratacija i korekcija elektrolitnog statusa.
Definitivan metod lečenja je hirurški pristup, laparoskopski i standardni. Komplikacije operativnog lečenja su infekcije, sindrom kratke vijuge i reoperacije.
Uopšteno, prognoza je bolja kod starije dece nego kod novorodjenčadi.