Šta je pes varus (stopalo okrenuto ka unutra)?
Pes varus predstavlja kongenitalnu malformaciju (urodjenu manu) koja se karakteriše deformitetom stopala koja je okrenuto ka unutra. Deformitet obično zahvata metatarzalni zglob, pa se naziva pes metatarso varus. Prednji deo stopala je okrenut na unutrašnjoj strani, dok je zadnji deo obično potpuno normalno razvijen.
U najvećem broju slučajeva, deformitet zahvata oba stopala, mada može da zahvati i samo jedno stopalo. Stopalo poprima mesečasti oblik i često je izraz velike zabrinutosti roditelja.
Tačan uzrok nastanka kongenitalnog (urodjenog) pes metatarso varusa nije u potpunosti poznat, ali najčešće spominjana teorija je nepravilnom položaju tokom embrionalnog perioda kada je mali prostor unutar uterusa (blizanačke i višeplodne trudnoće, uterus bifidus…) . Redje se javlja kao stečeno stanje, kada deca nepravilno gaze, ili nose neudobnu obuću koja im deformiše oblik stopala. Takodje, može se javiti udružen sa ostalim deformitetima stopala. Kod odraslih osoba, može se javiti nakon preležanog cerebrovaskularnog insulta i kod nošenja tesne obuće koja deformiše stopalo.
Statistički podaci pokazuju da se pes varus javlja na svakih 2500 novorodjenčadi, sa nešto većim brojem medju decom muškog pola. Takodje, veća je verovatnoća razvoja ovog deformiteta kod višeplodnih trudnoća.
Kako se manifestuje pes varus?
- ovaj urodjeni deformitet može da bude prisutan i na rodjenju deteta, ali se u najvećem broju slučajeva otkriva tek kada dete prohoda (oko 12og meseca)
- stopalo je oblika polumeseca, koveksno spolja, a konkavno unutra
- dete često gazi spoljašnjom površinom stopala i nekada može imati poremećen hod zbog toga
- noge deteta mogu biti u obliku slova O, a prsti su povijeni ka unutra
- drugi prst stopala je najčešće odmaknut od palca noge
- retko se deca žale na bol u stopalima pri hodu, bol u kolenima, ili ledjima, zbog poremećenog oslonca
- zbog svega navedenog, deca imaju problema sa nošenjem obuće koja ih može žuljati, pa su česte infekcije stopala
- često se kao udruženo stanje sa pes varusom, može naći kogenitalna displazija kuka i tortikolis
Kako se dijagnostikuje pes varus?
Običan klinički pregled je dovoljan za postavljanje dijagnoze pes varus deformiteta.
Dopunski testovi (redngenski snimak stopala, skener i nuklearna magnetna rezonanca) se veoma retko izvode i najčešće u sklopu eventualne preoperativne pripreme pacijenta, ili u sklopu velikih deformiteta.
Kako se leči pes varus?
Ukoliko je problem sa stopalima uočen na samom rođenju, poželjno je sa vežbama krenuti nakon druge nedelje života.
Teži slučajevi zahtevaju plasiranje korektivnih gipsanih longeta koje se skidaju kada se sprovode vežbe i kada se dete kupa. Roditelji se uključuju u program vežbi kroz obuku. Vežbe treba sprovoditi svakodnevno 15-20 minuta, ili najmanje tri puta nedeljno.
Takodje, poželjno je menjati bebi položaj u krevetu nekoliko puta dnevno, ne oblačiti bebi uske čarapice, ne koristiti dubak, izabrati adekvatne cipele sa ojačanim unutrašnjim lubom koji će sprečiti da stopalo ide ka unutra, dozvoliti detetu da hoda boso po šljunku, pesku, travi i što više vremena provoditi napolju sa detetom u šetnji, trčanju, vožnji bicikla.
Kod slučajeva kada konzervativno lečenje nije urodilo plodom, dolazi u obzir hirurško lečenje, naročito ako postoji bol pri hodu. Operativno lečenje podrazumeva osteotomije i korigovanje položaja stopala. Prognoza nakon ovog oblika lečenje je obično dobra.