Šta je toksični sinovitis?
Prolazni sinovitis, ili toksični sinovitis (iritabilni kuk) predstavlja izliv u zglobu kuka koji najčešće prolazi bez ikakve terapije i posledica. Toksični sinovitis predstavlja najčešći uzrok bola u regiji kuka kod dece uzrasta 3-10 godina. Biopsija sa histopatološkom analizom najčešće pokazuje zadebljane sinovijalne membrane zgloba kuka sa izlivom koji sadrži proteoglikane. Toksični sinovitis se najčešće javlja samo sa jedne strane, mada, retko mogu biti zahvaćena i oba zgloba kuka.
Ne zna se tačan uzrok nastanka toksičnog sinovitisa, ali predlažu se brojne teorije, od postvakcinalnih reakcija, virusnih infekcija, do ponovljenih trauma zgloba kuka.
Ne postoje statistički podaci koji pokazuju zastupljenost toksičnog sinovitisa u opštoj populaciji, ali ako se isključi trauma, ili infekcija, on predstavlja najčešći uzrok bola u pedijatrijskoj populaciji u regiji kuka. Takodje, podaci pokazuju da toksični sinovitis pogadja dečake dva puta više nego devojčice i najčešće u uzrastu 3-10 godina, mada postoje slučajevi i da se javi u periodu odojčeta, kao i u odraslom dobu.
Kako se manifestuje toksični sinovitis?
Kod toskičnog sinovitisa, simptomi i znaci su
- bol u regiji kuka, ili u preponi sa jedne, ili obe strane
- bol se najčešće pojavljuje naglo, bez najave
- bol se pojačava prilikom aktivnog, ili pasivnog pokreta
- postoji poremećaj hoda sa hramanjem, zbog bola, ili dete odbija da hoda
- bol se može javiti u predelu unutrašnjeg dela butine, ili u kolenu
- deca mladjeg uzrasta plaču i razdražljiva su
ne postoji povišena telesna temperatura, ili se javlja veoma retko
Kako se postavlja dijagnoza toksičnog sinovitisa?
Dijagnoza se najčešće postavlja samo na osnovu objektivnog pregleda deteta sa kliničkom slikom.
Od laboratorijskih analiza može se načiniti kompletna krvna slika sa leukocitnom formulom (može se naći povećanje belih krvnih ćelija, leukocita), sedimentacija koja može biti povećana, CRP (faktor zapaljenja koji može biti povećan).
Rendgenski snimak zgloba kuka najčešće se koristi da bi se isključilo postojanje nekih drugih stanja i oboljenja koja mogu biti povezana sa bolom u zglobu kuka (jedini znak koji se može naći kod toksičnog sinovitisa je malo povećanje razmaka izmedju kostiju zgloba kuka, usled nakupljanja tečnosti). Nije potrebno raditi skener (konpjuterizovanu tomografiju), ili nuklearnu magnetnu rezonancu.
Aspiracija tečnosti sadržaja zgloba kuka pod kontrolom ultrazvuka se redje izvodi.
Kako se leči toksični sinovitis?
Osnov u lečenju je mirovanje u trajanju od 6-8 dana, sa grejanjem zgloba kuka i masažom.
Kod jakog bola istezanje kuka može da donese poboljšanje.
Upotreba NSAIL (nesterodinih antiimflamatornih lekova poput diklofenaka, ibuprofena, aspirina) može da doprinese u smanjenju bola. Bolest obično traje do deset dana i prolazi bez ikakvih komplikacija.