Ridov metod prirodnog porođaja
Rid je pošao od stanovišta da bi porođaj kao fiziološka pojava morao da se odvija bez straha i bola. Inače, na ovu misao je došao po prvi put 1914. godine, kada je bio pozvan u siromašni deo Londona, kod žene koja se porađala. Kada joj je predložio anesteziju hloroformom, ona je odbila, rekavši da porođaj ne boh, odnosno da ne bi smeo da boh. Ta rečenica se usadila duboko u njegovu svest i u kasnijim godinama ga podsticala u istraživanju prirode porođajnog bola. Rid je došao do zaključka da nema fiziološke funkcije u telu koja bi bila bolna, pod uslovom da je organizam zdrav. Pcr njegovoj teoriji odlučujući uticaj u nastanku porođajnog bola imaju emocionalni faktori, na prvom mestu strah. Proistekla je hipoteza o međusobnoj vezi između straha, mišićnog spazma i bolova, gde bi strah bio pokretač zbivanja. Civilizacija i kultura su unele strah od porođaja, a fizička napetost, nastala na ovoj osnovi, uzrokuje bolnost porođajnih kontrakcija. Do ovih zaključaka o negativnom uticaju kulture, Rid je došao na osnovu posmatranja porođaja kod primitivnih naroda i u životinja, gde su zbivanja prirodnija, odnosno jednostavnija, pa su bolne senzacije manje. U humanoj reprodukciji, strah od porođaja po pravilu izaziva odbrambene mehanizme, među kojima i napetost muskulature. Nastaje kontraktura mišića i otpor prema normalnoj relaksaciji, što izaziva bol. Prema tome, Ridov metod “prirodnog porođajar zasniva se na uklanjanju straha i relaksaciji muskulature.
U pripremi trudnice akcenat se stavlja na edukaciju. Pacijentkinje se podrobno upoznaju sa anatomijom genitalnih organa, sa njihovim funkcioni- sanjem, razvojem trudnoće, higijenom i ishranom u trudnoći, a posebno sa mehanizmom normalnog porođaja. Na taj način trudnica uspeva da savlada osećaj uznemirenosti i straha od nepoznatog. Dalje, psihoterapijskim postupcima se dodatno eli- minišu negativni uticaji civilizacijski nasleđenih predrasuda, a istovremeno se uspostavlja dobar odnos između lekara i trudnice. Vežbe relaksacije treba da smanje napetost muskulature, naročito mišića karhčnog dna. Fizioterapeutske vežbe, pored relaksacije, obuhvataju instrukcije o disanju | opšte kondicione (gimnastičke) vežbe.
Ridova neosporna zasluga je što je prvi počeo da proučava nastanak porođajnog bola i uticaj emocionalnih činilaca na porođaj. Međutim, za svoju hipotezu o povezanosti straha, napetosti i bola nije pružio naučnu neurofiziološku i psihološku interpretaciju. Zadovoljavajuće objašnjenje, zahvaljujući u prvom redu tradicionalno jakoj patofoziološkoj školi, dah su sovjetski autori.