Migrena kod dece
Migrena je primarna rekurentna glavobolja od koje boluje 4-9 % dece.
Klinička slika. Najčešća je migrena bez aure. Ispoljava se napadima pulsirajućeg bola koji traju do 48 sati. Bol je unilateralan ili lo- kalizovan u čelu, obe slepoočnice i iza očiju. Propratne tegobe su: mučnina, povraćanje, fotofobija i fonofobija.
U dečjem uzrastu je reda migrena sa aurom. Napad počinje tzv. simptomima aure, koji traju najviše 60 minuta. Tipična je vizuelna aura (patognomoničan je scintilantni skotom), dok je reda senzor- na (utrnulost oko usta i duž ekstremiteta), afazična ili motorna (unilateralna slabost).
Komplikovana migrena. Ispoljava se kao oftalmoplegija, hemipa- reza, monookularno slepilo, vrtoglavica sa ataksijom ili konfuzija koji traju duže od 60 minuta. Glavobolja nije dominantna ili je nema.
Dijagnoza. Anamneza ima ključni značaj. Korisni podaci su da odmor i san ublažavaju i prekidaju glavobolju, kao i familijarna pojava migrene. Neophodni su neuropedijatrijski pregled, merenje krvnog pritiska i oftalmološki pregled Komplikovana migrena zah- teva dopunska ispitivanja (MR/CT, EEG pregled).
Terapija akutnog napada. Napad migrene se prekida analgetikom (paracetamol) i snom u zamračenoj, tihoj prostoriji. Specifični antimigrenski lekovi (triptani) se ne primenjuju kod dece mlade od 12 godina.
Profilaksa se preporučuje ako su napadi migrene česti (jedan ili više nedeljno) ili teški (najmanje jednom mesečno, ometaju svakodnevne aktivnosti). Nefarmakološka profilaksa obuhvata uravnoteženi način života (san, ishrana, fizička aktivnost) i izbegavanje precipitujućih faktora kao što su na primer stres, buka, jako svetio, duvanski dim i određene namirnice (čokolada, stari i jaki sirevi, viršle, suhomesnati proizvodi, kineska hrana). Ako su nefarmako- loške mere neefikasne, preporučuju se lekovi, kao na primer beta adrenergički blokatori, antiepileptici, blokatori kalcijumskih kanala, triciklični antidepresivi i preparati magnezijuma.