Mišićne distrofije
To je grupa naslednih bolesti sa progresivnom mišićnom slabošću. Nastaju zbog defekata u proteinima mišića sa progresivnom degeneracijom mišićnih vlakana.
Duchenneova mišićna distrofija (DMD). Najčešća i najteža dis- trofija. Učestalost je 1:3.500 muške novorođenčadi. Nasleđivanje je autozomno recesivno na lokusu Xp21. Kod 1/3 dece bolest se javlja sporadično. Gen reguliše stvaranje proteina distrofina, koji stabili- zuje funkciju miofibrila.
Klinička slika. Početak simptoma je od 2. do 6. godine. Mišićna slabost se ispoljava otežanim trčanjem, penjanjem uz stepenice. Hod je “gegav”. Prisutni su lumbalna lordoza i pseudohipertrofija mišića listova na potkolenicama. Proksimalni mišići su više zahvaćeni od distalnih i noge ranije od ruku. Zbog slabosti glutealnih mišića deca se rukama oslanjaju na noge, čime se pomažu da ustanu iz čučnja (Govversov znak). Kardiomiopatija se javlja kod 50-80% dece. Mentalna zaostalost može biti prisutna. Između 3. i
- godine može da se javi prividno poboljšanje, a potom nastaje neumitno pogoršanje. Deca su nepokretna sa 10-12 godina, uz razvoj skolioze i pogoršanje plućnih funkcija. Većina umire između 15 i 20 godine (respiratorna insuficijencija ili kardiomiopatija).
Dijagnoza: CPK u krvi je u početku povećan 50-300 puta. Vremenom se smanjuju zbog propadanja mišićnih vlakana. Dijagnoza se potvrđuje genskom analizom, koristi se i za otkrivanje ženskih prenosilaca i za prenatalnu dijagnozu. Biopsija mišića je retko potrebna.
Beckerova mišićna distrofija (BMD). To je blaža klinička forma DMD. Distrofin je prisutan u manjoj količini. Početak bolesti je između 5 i 10 godine. Pacijenti mogu da hodaju do 16. godine, a često je hod dobar i kod odraslih. Pes cavus je prisutan kod 60% dece. Mentalna zaostalost nije prisutna. Mišićni grčevi su česti. Progresija je sporija.
Miotonična distrofija
Nasleđivanje je autozomno dominantno na lokusu 19ql3. Pored mišićne slabosti i atrofije, prisutna je i miotonija (usporeno otvaranje očiju ili šaka posle čvrstog zatvaranja). Kod kongenital- nih formi novorođenčad ima otežano sisanje i gutanje, respiratorne tegobe. Veliki broj dece umire u neonatalnom periodu, a koja prežive značajno se oporave. Većina ima mentalnu zaostalost.
Kongenitalne miopatije
Ispoljavaju se na rođenju ili prvih nedelja života. Mišićna slabost i hipotonija su dominantni. Dijagnoza se postavlja biopsijom mišića.
Oboljenja su često neprogresivna, javljaju se sporadično ili sa specifičnim nasleđivanjem. Biohemijska osnova oboljenja je nepoznata. Mišićna slabost je izraženija proksimalno, tetivni refleksi su normalni ili lako oslabljeni, CPK u krvi je normalan ili lako povišen. Najčešće kongenitalne miopatije su bolest centralne srži, nemalinska (štapićasta), kongenitalna disproporcija vlakana i centronukleusna miopatija.