Kallmannov sindrom
Kallmanov sindrom je najčešći uzrok hipogonadizma koji je prouzrokovan izolovanim nedostatkom gonadotropina i udružen s poremećajem funkcije čula mirisa (Dysplasia olfactogenitalis). Sindrom se odlikuje genetskom heterogenošću, tako da pojedine osobe imaju potpuno ispoljenu kliničku sliku, druge samo poremećaj mirisa (hiposmija, anosmija), a pojedine samo hipogonadizam. Poremećaj je prouzrokovan mutacijama gena KAL koji se nalazi na hromozomu X (Xp22.3), s posledičnim poremećajem normalne migracije GnRH sekretu- jućih neurona iz primitivnog nazalnog regiona u mediobazalni hipotala- mus. Poremećaj se otkriva na osnovu kliničkog nalaza genitalija infantilnog izgleda sa testisima malih dimenzija. Pošto bolesnici ne poklanjaju posebnu pažnju poremećaju čula mirisa, podatak se dobija tek posle ciljano uzete anamneze. Od udruženih poremećaja najznačajnija je agenezija jednog bubrega. U porodicama pojedinih bolesnika mogu se otkriti i druge osobe s istim sindromom, ali takođe izraženom genetskom heterogenošću.
Kasni pubertet u poremećajima ishrane i hroničnim sistemskim bolestima. Nastaje kod devojaka s anoreksijom nervozom, odnosno sličnim poremećajima ishrane uslovljenim strahom od gojaznosti. U većini slučajeva to su devojke koje su jasno pothranjene. Međutim, postoje i lakši oblici malnutricije koji se teže prepoznaju. Skoro sve hronične organske bolesti i metabolički poremećaji de- tinjstva mogu prouzrokovati kasni pubertet, posebno hronične infla- macione bolesti creva (ulcerozni kolitis i Crohnova bolest), celijakija, dijabetes melitus tipa 1 sa lošom metaboličkom kontrolom, hronične reumatske bolesti, cistična fibroza, bolesti bubrega i brojna druga hronična oboljenja. Ove bolesti su često praćene zaostajanjem u rastenju i uporedivim zaostajanjem u koštanom sazrevanju. U takvim slučajevima potrebno je pre svega lečenje primarne bolesti.
Preterano intenzivno fizičko vežbanje gimnastičarki, trkača, plivača ili baletskih igračica, posebno kada je praćeno nerazumnim restrikcijama u ishrani, često je uzrok kasnog ili zaustavljenog razvoja puberteta, posebno kod devojaka. Ipak u takvim slučajevima prognoza u pogledu mogućnosti uspostavljanja normalne gonadne funkcije je znatno povoljnija.