Morbili kod deteta, dece, lečenje
Uzročnik malih boginja je RNK paramyxovirus, a ulaznotnesto infekcije su respiratorni trakt i regionalne limfne žlezde. Od 5 do 7 dana posle primarne viremije nastupa sekundarna viremija. Virusom inficirane mononuklearne ćelije se diseminuju i formiraju višejedarne džinovske ćelije (sincicijum) u respiratornom sistemu i retikuloendotelijalnom sistemu.
Osobe i deca koji su inficirani su infektivni dva dana pre pojave simptoma, odnosno 5 dana pre pojave ospe i do 4 dana posle pojave ospe. Infekcija nastaje kapljičnim putem prenosa. Period inkubacije iznosi od 8 do 11 dana. Prodromalni stadijum odlikuju kijavica,kašalj i konjunktivitis sa pojavom patognomoničnih Koplikovih mrlja u usnoj duplji. Stadijum ospe često je praćen visokom febrilnošću. Ospa je makulozna, i pojavljuje se prvo na glavi sa širenjem na trup i ekstremitete u sledećih 24 časa.
Česta komplikacija morbila u dečijem uzrastu je otitis medija. Primarna intersticijalna pneumonija je uzrokovana samim virusom morbila, ali je češća komplikacija sekundarna bakterijska pneumonija. Encefalitis se pojavljuje sa učestabšću od 1-2: 1000 obolelih, najčešće dva do pet dana posle pojave ospe. Subakutni skleroziraju- ći panencefalitis je retka, kasna neurološka komplikacija morbila.