Običan nazeb (rinitis) kod deteta, dece, lečenje
Običan nazeb nije značajan zbog težine kliničke slike, već zbog učestalosti. Epidemiološki podaci ukazuju da gotovo polovina stanovništva ima nazeb tokom zimske sezone. Naročito su deca predškolskog uzrasta podložna ponovljanim epizodama. Deca koja borave u predškolskim i školskim ustanovama, izbžena su povećanom riziku od nazeba.
Prenošenje virusa nastaje direktnim (kijanje, ruka-nos) ili indirektnim (dodirivanje zaraženog materijala) kontaktom sa nazalnim sekretom. Inokulacija virusa je praćena invazijom na epitel sluznice nazofaringsa, sinusa i gornjih respiratornih puteva. Inkubacioni period je od 2 do 5 dana. Replikacija virusa dovodi do holinergijske stimulacije, oštećenja epiteta, oslobađanja inflamatornih medijatora i citokina koji utiču na povećanu vaskularnu propustljivost, otok sluznice i produkciju mukusa.
Prouzrokovači običnog nazeba su rinovirusi, koronavirusi, adenoviru- si, respiratorni sincicijalni virus ili virusi parainfluence.
Kliničke manifestacije prehlade su kongestija nazalne sluznice i rinore- ja. Simptomi kao što su kijanje, kašalj i promukbst mogu biti pridruženi i traju obično oko nedelju dana. Komplikacije, naročito u dečjem uzrastu, su zapaljenje srednjeg uha, sinusa ili egzacerbacija astmatičnog napada.
Klinička slika je znatno teža u novorođenčeta i mladog odojčeta sa znacima poremećaja opšteg stanja za razliku od bkalnog karaktera infekcije kod starije dece.
Dijagnoza obične prehlade se postavlja na osnovu anamneze i fizikalnog pregleda. S obzirom na blagu i prolaznu prirodu bolesti, specifične dijagnostičke procedure nisu opravdane.
U lečenju običnog nazeba značajno mesto zauzima edukacija roditelja o prirodi infekcije, očekivanom toku, trajanju, znacima i simptomima koji zahtevaju ponovno javljanje lekaru. Humidifikacija vazduha, rehidracija obolelog, kapi fiziobškog rastvora u nos i evakuacija nosnog sekreta mogu da smanje produkciju nosnog sekreta i olakšaju stanje obolebg deteta. Antibiotici i antivi- rusni agensi nemaju nikakvu ubgu u lečenju obične prehlade.