Sepsa kod deteta, dece, dijagnoza i lečenje
Najčešći uzročnici sepse i septičkog šoka u dečijem uzrastu su gram-negativne bakterije (N.meningitidis, E. Coli, Salmonelld), a od gram-pozitivnih bakterija S.aureus i S.Pneumoniae.
SlRS je odgovor domaćina na prodor mikroorganizama i njihovih produkata u krvotok (najčešće endotoksin gram-negativnih bakterija). Aktivacija makrofaga dovodi do produkcije proinflamatornih citokina (inteleukin-1, interleukin-6, faktor nekroze tumora). Incijalna aktivacija inflamacije odgovora korisna je za odbranu, ali sistemsko delovanje visokih koncentracija TNF i drugih citokina može dovesti do ozbiljnog oštećenja endotelnih ćelija sa gubitkom plazme iz cirkulacije, dok aktivacijom koagulacione kaskade nastupa diseminovana intravaskularna koagulacija (DIK).
Rani simptomi sepse su povišena telesna temperatura i tahikar- dija, koje obično prate tahipneja i smanjenje diureze. Kod meningo- kokne bolesti može biti ispoljena petehijalna ospa, koja je ponekad vrlo oskudna ili, retko atipična. Promene su oštro ograničene u _ odnosu na zdravu kožu i ne gube se na vitropresiju . Poremećaj stanja svesti je znak smanjene perfuzije CNS. Hipotenzija je kasni znak i u početku sistemske infekcije kompenzatorni mehanizmi (vazokonstrikcija) dovode do očuvanja srednjeg arterijskog pritiska uz smanjenu perfuziju perifernih organa i ekstremiteta.
Smanjena perfuzija se može prepoznati po hladnim ekstremitetima,usporenom kapilarnom punjenju (> 2 sek.) i oliguriji.
Dijagnostika obuhvata bakteriološku obradu i uzimanje hemo- kultura. Ako se sumnja na meningokoknu infekciju neophodno je uzimanje kulture brisa ždrela, ili se retko N.menigitidis može izolovati iz skarifikata kožnih promena. Održavanje normoglikemije, elektrolitnog statusa i određivanje acidobaznog statusa su izuzetno važni elementi nege ovih bolesnika.
Neposredno zbrinjavanje bolesnika sa sumnjom na sepsu obuhvata obezbeđenje oksigenacije (kiseonik). Ako postoje znaci poremecene periferne cirkulacije daju se kristaloidni ili koloidni rastvori.
Po neposrednom zbrinjavanju, bolesnici se transportuju u pedijatrijsku intenzivnu negu radi sprovođenja daljih mera lečenja i praćenja životnih funkcija. Monitoring podrazumava praćenje arterijskog pritiska, oksigenacije i satne diureze. Ako znaci hipoperfuzije vitalnih organa perzistiraju, potreban je dodatni intravenski unos tečnosti (obično više od 40ml/kg u prvom satu od prijema bolesnika) i invazivni monitoring bolesnika (centralna venska i arterijska linija). U ovom slučaju, zbog opasnosti od razvoja edema pluća sprovodi se elektivna endotrahealna intubacija i mehanička ventilacija sa korišćenjem pozitivnog pritiska na kraju ekspirijuma. Elektivna ~ mehanička ventilacija obezbeđuje bolju respiratornu funkciju, naročito ako je disanje iregularno, i smanjuje mišićni rad Kod bolesnika kod kojih se per- fuzija ne poboljša na inicijalnu nadoknadu volumena tečnosti, merenje centralnog venskog pritiska (CVP) i njegovo održavanje od 12 dol5 cm H20 pomoću bolusa kristatoida i kobida mogu biti od koristi. Pojedini bolesnici sa meningokokcemijom ponekad zahte- vaju značajnu nadoknadu volumena, čak i do 200 ml/kg unutar 24 časa zbog izraženo povećane propustljivosti kapilarne mreže i gubitka tečnosti u ekstravaskularni prostor [„kapilarno curenje”; engL capillary leak). Takođe, kod bolesnika bez odgovora na inicijalnu nadoknadu volumena neophodna je primena inotropnih leko-va (dopamin, dobutamin). Ako hipotenzija perzisitira sa znacima smanjene perfuzije, primenjuju se adrenalin ili noradrenalin. Ako znaci smanjene perfuzije perzistiraju i po uspostavljanju normalnog krvnog pritiska i CVP, neophodno je ehokardiografskp ispitivanje funkcije miokarda (merenje end-dijastolnog volumena) zbog mogućnosti da se radi o srčanoj insuficijenciji ili o perifernoj vazokonstrikciji.
Terapija septičkog šoka obuhvata i lečenje diseminovane vasku- larne koagulacije nadoknadom trombocita, sveže smrznute plazme i krioprecipitata, kao i antitrombina III. Od značaja je i prepoznavanje znakova povišenog intrakranijumskog pritiska i lečenje edema mozga. Lečenje hipertermije (> 40°C) obuhvata fizičke postupke u \ smanjenju temperature, davanje antipiretika i retko kombinaciju lekova kao što je „litički koktel”. Apsolutno je u dečijem uzrastu kon- traindikovana primena kombinovanih lekova koji sadrže metamizol, nesteroidni antiinflamacijski lek koji može dovesti do razvoja leuko- penije (učestalost 0,3-0,8%) i retko ireverzibilne agranutacitoze, a kod bolesnika u šoku može pogoršati hipotenziju.
Antimikrobna terapija u početku lečenja se sprovodi empirijski (npr. kombinacija cefalosporina i aminoglikozida; glikopeptid i aminoglikozidi) u odnosu na uzrast bolesnika, klinički nalaz, poznatu osedjivost pretpostavljenog uzročnika i podatak da li je infekcija nastala u bolničkim usbvima ili spoljnoj sredini. Inicijalna terapija može biti značajno različita od uobičajene empirijske terapije, ako se radi o infekciji uzrokovanoj bolničkim sojevima bakterija ili kod imunokompromitovanih, hematoonkobških bolesnika.
I pored značajnog napretka intenzivne nege i terapije, novih efikasnih antimikrobnih lekova, uvođenja imunomodulatorne terapije (citokina) i primene antifibrinolitika, smrtnost kod sepse sa zatajenjem jednog organa i dalje je oko 10%.