Dijagnoza tuberkuloze kod deteta, dece
Brza i tačna dijagnoza tuberkuloze je od ključne važnosti za njenu kontrolu i lečenje. Glavna teškoća u dijagnozi tuberkuloze kod dece je vezana za dokazivanje M. tuberculosisu sputumu ili kulturi, s obzirom da najveći broj dece sa aktivnom tuberkulozom ne izbacuje bacile u spoljašnju sredinu (nemaju bacilarnu bolest) i retko su infektivna. U poređenju sa odraslima, deca retko imaju kaverne (u manje od 6% slučajeva), malo kašlju, a kada se kašalj javi, najčešće je nedovoljno snažan da se izbace bakterije u iskašljanom aerosolu. Kazeozna nekroza i nastanak kavitacija u plućima, karakteristične za postprimahiu tuberkulozu, retko se javljaju kod dece pre puberteta. Manje od 10-15% dece sa tuberkulozom imaju pozitivan direktni preparat na MT. Kultura uzorka na Lovvensteinovoj podlozi ima nešto veću osetljivost – u 30-40% dece ša nekomplikovanom hilarnom tuberkulozom se MT može otkriti na ovaj način.
Dobijanje valjanih uzoraka za analizu i postavljanje dijagnoze TB kod dece je često otežano. U mnogim slučajevima dijagnoza se postavlja na osnovu visoke verovatnoće bolesti, a ne na osnovu direktnog dokaza prisustva izazivača. S obzirom da je MT intracelu- larni patogen, dijagnoza TB se može temeljiti i na proceni senzibilizacije T-ćelija obolelog na antigene specifične za MT. Danas postoje dva testa koji se mogu koristiti za donošenje odluke o tome da li je dete inficirano MT – tuberkulinski kožni test i interferon (!FN)-y test. Ipak, ako nema i drugih podataka kao što su postojanje simptoma ili radioloških znakova, ovi testovi nisu nisu od pomoći za razlikovanje asimptomske infekcije i bolesti izazvane TB.
Tuberkulinskim kožnim testom meri se induracija kože kao posledica reakcije kasne preosetljivosti posle intradermalne injekcije prečišćenog proteinskog derivata (PPD). To je složena mešavi- na antigena mikobakterija pripremljena od kulture MT ubijenih toplotom. Iako se tuberkulinski kožni test (TKT) koristi već duže od 50 godina, njegova primena i tumačenje nisu uvek laki. Tako, ovaj test ima nisku specifičnost jer može da bude negativan u 10- 25% obolelih od TB, a i do 50% bolesnika sa uznapredovalom bolešću ima negativnu. reakciju na PPD . Veličina induracije se očitava 72 sata posle intradermalne injekcije PPD i pozitivnom reakcijom se smatra:
a) induracija >5mm kod dece u visokom riziku od razvoja TB (HIV-pozitivna i pothranjena deca) i
b) induracija >10mm kod sve ostale dece, bez obzira da li su primila BCG vakcinu.
U poslednje vreme razvijeni su testovi uz pomoć kojih se u krvi meri stvaranje IFN-y od strane limfocita prethodno senzibilisanih proteinskim antigenima (ESAT6 i CFP-10) specifičnim za MT. Iako ovi testovi imaju veću specifičnost od TKT, još uvek ne postoji dovoljno iskustva sa njihovom primenom, pa ih savremene smernice za dijagnozu TB ne preporučuju za rutinsku primenu kod male dece.