Kako se leči tuberkuloza kod deteta, dece
Pre uvođenja efikasnih lekova smrtnost od nelečene TB je bila i do 50%. Danas se TB može uspešno lečiti. Lekovi se primenjuju kod tri grupe dece: 1. Dece izložene „mikroskopski” pozitivnoj TB (MT vidljiv u direktnom preparatu sputuma ili njegovog homoge- nizata) koja nemaju znakove ni infekcije ni bolesti. Primena lekova u ovoj grupi naziva se hemoprofilaksa; 2. Dece iz kontakta sa mikroskopski pozitivnom TB sa znacima infekcije, ali ne i bolesti (latentna infekcija). U ovoj kao i u prethodnoj grupi primena lekova je preventivna; 3. Dece kod koje su ispoljeni klinički i radiološki znaci bolesti. Kod ove dece primena lekova je terapijska.
Kod određivanja terapije TB treba poznavati neke važne razlike između dece i odraslih.
M. tuberculosis se sporo razmnožava i može da bude u uspavanom stanju tokom dužeg vremena. Bacili mogu da budu ubijeni samo tokom razmnožavanja kada su metabolički aktivni. Baktericidni lekovi (izonijazid i rifampicin) su značajni na početku lečenja, jer posle njihove primene naglo opada broj mikroorganizama, tako se sprečava napredovanje bolesti i smanjuje rizik od prenošenja i razvoja rezistencije. Lekovi za sterilizaciju (rifampicin i pirazinamid) obezbeđuju eradikaciju uspavanih i mikroorganizama koji se samo povremeno dele i tako sprečavaju recidive. Prema tome, potrebno je primenjivati kombinaciju ovih lekova. S obzirom na to da se kod dece češće javlja vanplućna bolest kao što su tuberkulozni meningitis i milijama tuberkuloza, lekovi treba da prolaze hema- toencefalnu barijeru i da dobro prolaze i u druga tkiva. Mlađa deca brže metabolišu izonijazid nego odrasli, pa smernice za lečenje TB preporučuju nešto više doze za decu.
Davanje lekova u cilju prevencije
Hemoprofilaksa je vrsta preventivne primene lekova kod dece iz kontakta sa osobama sa TB kod koje nema znakova infekcije. Lečenje latentne Infekcije se sprovodi kod dece kod koje je infekcija utvrđena (pozitiv- nošću ili konverzijom TKT]. Primena samo izonijazida u dozi od 5 mg na kilogram telesne mase (maksimalno 300 mg) na dan tokom šest meseci ili primena dva leka, izonijazida i rifampicina tokom tri meseca, smatraju se efikasnim strategijama preventivnog davanja tuberkulotika.
Lečenje aktivne tuberkuloze i prevencija
Prema najnovijim smernicama Svetske zdravstvene organizacije lečenje TB kod dece počinje se primenom četiri leka (izonijazida, rifampicina, pira- Einamida i etambutola) tokom prva dva meseca terapije, a nastavlja tokom još četiri meseca primenom dva leka, izonijazida i rifampicina.
Kortikosteroidi se koriste zajedno sa tuberkuloticima u lečenju nekih komplikovanih oblika TB kao što su tuberkulozni meningitis, opstrukcija disajnog puta uvećanom limfnom žlezdom, pleuralni i perikardijalni izliv.
Vakcinacija BCG vakcinom je najšire korišćeni metod preveneije TB. To je živa ateniusana vakcina izdvojena iz Mycobacterium bovis. Ova vakcina obezbeđuje zaštitu od diseminovanih oblika bolesti kao što su tuberkulozni meningitis i milijarna TB i to kod male dece, dok je zaštita od adultnih formi TB manja. Zato je razvoj novih efikasnijih vakcina protiv TB značajan izazov u budućnosti. Pošto su ljudi jedini rezorvoar MT, primena ovakvih vakcina bi mogla dovesti do eradikacije bolesti.