• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Pregled grudnog koša kod deteta, dece

Pregled grudnog koša kod deteta, dece

Inspekcijom se prvo utvrđuje obrazac disanja, što obuhvata procenu frekvencije, ritma i disajnog napora.

Frekvencija disanja (FD) opada sa uzrastom deteta i najviše varira tokom uzrasta novorođenčeta i odojčeta. Frekvenciju disanja treba brojati tokom jednog minuta, idealno kada dete spava ili je mirno. S obzirom da se FD može značajno razlikovati u budnom sta­nju i spavanju, uvek treba naznačiti pod kojim uslovima je merena. Posmatranje pokreta abdomena ili slušanje disajnih zvukova steto­skopom ispred usta i nosa mogu da pomognu u brojanju respiraci- ja. Normalne vrednosti frekvencije disanja prikazane su u tabeli 1.

Visoka frekvencija disanja ili tahipneja se viđa kod dece sa sni­ženom komplijansom (rastegljivošću) pluća i metaboličkom acidoalkalozom ili depresijom centralnog nervnog sistema. Termini hiperpne- ja i hipopneja se odnose na abnormalno duboke ili plitke respira- cije. Kusmaulov tip disanja kod dijabetičke ketoacidoze je primer polipneje (udruženost tahipneje i hiperpneje) zbog metaboličke acidoze.

U prvim mesecima života se mogu zapaziti promene u ritmu disanja. Tako, zastoji u disanju kraći od 10 sekundi koji nazivaju se respiratornim pauzama, uobičajeni su kod odojčadi mlađe od tri meseca. Kada se respiratorne pauze javljaju u grupama od tri ili više, a odvojene su periodima disanja kraćim od 20 sekundi, govo­ri se o periodičnom disanju. Ovakav obrazac disanja se često viđa kod prevremeno rođene dece, a i kod njih se, uobičajeno, ritam normalizuje do šestog meseca života. Apneja je prestanak disanja duži od 15 sekundi koji može da bude praćen bradikardijom i cija- nozom. Čejn-Stoksovo disanje, naizmenični ciklusi povećavanja i i smanjivanja disajnog volumena međusobno odvojeni apnejama se javljaju kod dece sa kongestivnom srčanom slabošću i povišenjem intrakranijalnog pritiska. Biotovo disanje karakterišu nepravilni ciklusi disanja i promenljivi disajni volumeni i povremena pojava apneja, a ovaj obrazac disanja se viđa kod teških oštećenja mozga.

Posle procene frekvencije i ritma disanja traga se za znacima povećanog respiratornog napora. Starije dete može da prenese subjektivno iskustvo otežanog disanja – dispneje. Kod malog dete­ta koje to ne može (pa, dakle, ne može biti „dispnoično”) opisuju se objektivni znaci otežanog disanja: vidljivo angažovanje pomoćne disajne muskulature, ortopneja i paradoksni respiratorni pokreti. Negativizacija pleurnog pritiska tokom inspirijuma zbog povećanja otpora u disajnim putevima dovodi do uvlačenja mekih delova grudnog koša – inter- i supkostalnih tkiva i suprasternalne i supra- klavikularnih jama. Kontrakcije sternokleidomastoidnih mišića kod male dece dovode do „klimanja glavom”. „Lepršanje nozdrva” je znak respiratorne ugroženosti, a nastaje zbog toga što se širenjem noz­drva smanjuje disajni otpor kako u gornjim disajnim putevima tako i ukupni disajni otpor i na taj način smanjuje respiratorni napor.

Normalno se tokom inspirijuma zidovi i grudnog koša i abdo­mena kreću upolje. Kretanje zida grudnog koša prema unutra tokom inspirijuma se naziva paradoksnim disanjem. Ovaj tip disanja se često viđa kod prevremeno rođene dece koja imaju mek grudni koš i u spavanju kod dece sa opstrukcijom gornjih disajnih puteva. Kada se javi kod deteta u budnom stanju van neonatalnog perioda, paradoksno disanje ukazuje na zamor respiratorne muskulature i preteći respiratorni zastoj.

Posle utvrđivanja obrasca disanja, inspekcija se nastavlja proce- nom simetričnosti pokreta grudnog koša. Bolesti koje jednostrano zahvataju pluća, pleuru, grudni koš i dijafragmu dovode do asime­trije u pokretima dve strane grudnog koša.

Obim glave je, normalno, manji od obima grudnog koša do šestog meseca života, a kod dece sa malnutricijom izjednačavanje ovih obima se javlja kasnije.

Inspekcija se nastavlja pregledom ekstratoraksnih regiona. Tako, plavičasta boja kože donjih kapaka, obostrani nabori kože neposre­dno ispod donjih kapaka (Denijeva linija) i poprečna brazda na koži nosa na spoju hrskavičnog i koštanog dela (zbog „alergijskog poz­drava” – trljanja vrha nosa nagore usled svraba) se viđa kod dece sa alergijskim rinitisom. Sluznica nosa kod ove dece je plavičasta i pre­krivena staklastim sekretom. Tamnoplava i na dodir bezbolna sluz­nica prekriva hipertrofičnu sluznicu polipa koji opstruiraju nosne hodnike, što se viđa kod obolelih od cistične fibroze.

Pregled usne duplje, ušiju, regiona iznad maksilamih sinusa opisan je na drugom mestu u ovom udžbeniku.

Tokom pregleda treba potražiti i ožiljak od BCG vakcinacije (češće na koži levog deltoidnog predela, rede koži leve podlaktice), kao znak uspešne imunizacije protiv tuberkuloze.

Cijanoza je pojava plave prebojenosti kože i vidljivih sluznica koja se javlja zbog povećane koncentracije redukovanog hemoglobi­na u kapilarnoj krvi. Delovi tela kroz koje je protok krvi veliki, a raz­lika u sadržaju kiseonika između arterijskih i venskih kapilara mala (jezik i sluznice) neće postati cijanotični tako brzo kao delovi u koji­ma je protok krvi mali, a arteriovenska razlika u sadržaju kiseonika velika (na primer, koža rashlađenih šaka i stopala). Tako, periferna cijanoza je ograničena na kožu ekstremiteta, a centralna cijanoza se vidi na jeziku i sluznicama. Desaturacija hemoglobina kod bole­snika koji udiše sobni vazduh na normalnoj nadmorskoj visini nasta­je zbog: 1. alveolne hipoventilacije; 2. poremećaja difuzije kroz alveo- lo-kapilarnu membranu; 3. desno-levog šanta; 4. poremećaja odnosa ventilacije i perfuzije i 5. nedovoljnog transporta kiseonika hemoglo­binom (anemija ili patološki hemoglobini). Poremećaji odnosa venti­lacije i perfuzije su najčešći uzroci desaturacije hemoglobina i mogu se korigovati udisanjem dodatnog kiseonika. Zato je procenu cijano- ze najbolje učiniti pre i tokom udisanja kiseonika.

Batičasti prsti javljaju se zbog lokalnog nagomilavanja veziv­nog tkiva u terminalnim falangama prstiju na rukama i nogama. Javljaju se u hroničnim plućnim bolestima, naročito onim praćenim nakupljanjem gnoja (bronhiektazije i apšcesi) i bolestima intersti- cijuma. Progresija batičastih prstiju u cističnoj fibrozi je znak da plućna infekcija nije pod dovoljnom kontrolom.

Palpacija

Palpacija u kliničkom pregledu sledi posle inspekcije grudnog koša i služi da se utvrdi: postojanje otoka i deformiteta; osetljivost i uveća­nje limfnih čvorova; položaj traheje; kretanje grudnog koša tokom disanja i promena u prenosu govornih zvukova kroz grudni koš.

 

Počinje se palpacijom glave i vrata. Treba opisati cervikalnu adenopatiju i osetljivost iznad paranazalnih sinusa. Palpacija oro- farinksa je indikovana kada postoji sumnja na submukozni rascep nepca. Položaj traheje treba dokumentovati kod svakog pacijenta. To se čini tako što se kažiprst i domali prst postave na oba sternal- na pripoja sternokleidomastoideusa, a srednjim prstom ispalpira položaj traheje u suprasternalnoj jami. Mala devijacija traheje udesno je normalna, zbog potiskivanja aortnim lukom sa leve stra­ne. Veće pomeranje traheje ka mestu patološkog procesa se viđa kod atelektaze, od lezije kod pneumotoraksa, anomalni desni aor- tni luk potiskuje traheju ulevo, a unazad traheju potiskuju tumori gornjeg medijastinuma. Potkožno pucketanje mehurića vazduha na vratu je znak penumomedijastinuma, što se viđa u teškim napa­dima astme ili kod aspiracije stranog tela.

Auskultacija

Auskultacija je najverovatnije i najvažniji deo fizikalnog pregle­da grudnog koša. Subjektivna percepcija disajnih zvukova zavisi od mesta njihovog nastanka, promena karakteristika zvuka tokom prolaska kroz pluća, zid grudnog koša i stetoskopa i, konačno, slu- šnog sistema osobe koja vrši pregled

Disajni zvuci mogu da nastanu u intratoraksnim disajnim pute­vima i izvan njih. Izvan intratoraksnih disajnih puteva nastaju: pleuralno trenje, stridor, ekspiratorno ječanje (stenjanje) i hrkanje (stertor). Stridor nastaje zbog suženja ekstratoraksnih disajnih puteva i početnog dela intratoraksnog dela traheje i čuje se pretež­no u inspirijumu. Ekspirijumska komponenta stridora se javlja uz inspirijumsku kada je mesto opstrukcije na glasnicama (akutni subglotisni laringitis), a postaje naglašenija kada se mesto opstruk­cije spušta prema intratoraksnom delu traheje.

Zvuci koji se registruju auskultacijom, a nastaju u intratora­ksnim disajnim putevima, mogu se podeliti na: disajni zvuk, pra­teće zvuke i govorne zvuke.

Disajni zvuk nastaje usled turbulentnog toka vazduha kroz disajne puteve. Opisuje se kao: 1. normalan; 2. oslabljen (kod parapneumonijskih efuzija, aspiracije stranog tela u disajne pute­ve, paralize dijafragme i teškog napada astme) i 3. bronhalno disa­nje (kod kondenzacije plućnog parenhima i atelektaza).

Kod pratećih zvukova se opisuju intenzitet, frekvencija i vreme pojave tokom respiratornog ciklusa. U osnovi, prateći zvuci se mogu podeliti na muzikalne, dugotrajne (duže od 200 ms) zviždu­ke i nemuzikalne, kratkotrajne (kraće od 20 ms) pukote. Zvižduci nastaju zbog oscilacija vazdušnog stuba u suženim disajnim pute­vima. Opstrukcija malih disajnih puteva daje visokotonsko, a veli­kih niskotonsko zviždanje. Kada je suženje disajnih puteva rašire­no i zahvata disajne različite veličine, kao kod astme, čuje se zviž­danje različitih frekvencija koje se opisuje kao polifono zviždanje, dok fiksna opstrukcija velikog disajnog puta daje ton jednoličnog frekventnog opsega, pa se tada auskultacijski nalaz opisuje kao monofono zviždanje.


Za nastanak pukota potrebno je postojanje sekreta u disajnim putevima, a pukoti nastaju zbog naglog izjednačenja pritiska vazdu­ha ispred i iza prepreke koju u vazdušnom putu čini sekret. U odnosu na fazu inspirijuma u kojoj se čuju, pukoti se dele na ranoinspirijumske i kasnoinspirijumske, a po karakteru na fine i grube. Fini kasnoinspirijumski pukoti se čuju, na primer, kod pneumonije i atelektaze. Grubi ranoinspirijumski se auskultuju kod postojanja sekreta u većim bronhima (na primer, kod cistične fibro- ze), mogu se čuti i ispred usta, a posle kašlja se menjaju ili nestaju

Slični članci

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno

Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno Postovani Koliko dugo sme da stoji adaptirano mleko pripremljeno, a koliko dugo...

Pročitaj jošDetails

Obim glave i mikrocefalija

Obim glave i mikrocefalija Dobar dan. Imam pitanje u vezi bebe, decak, ima 11 meseci, na rodjenju obim glave je...

Pročitaj jošDetails

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece

Opstipacija i enkopreza kod deteta i dece U svakodnevnoj pedijatrijskoj praksi opstipacija ie čest pro­blem. Ona se definiše ako dete...

Pročitaj jošDetails

Bronhomahcija kod deteta, dece

Bronhomahcija kod deteta, dece Zidovi lobusnih i segmentnih bronha suprostavljaju se kolapsu svojim hrskavičnim skeletom, slično kao i traheja. Hrskavice...

Pročitaj jošDetails

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece

Traheoezofagusna fistula kod deteta, dece Traheoezofagusna fistula (TEF) nastaje zbog nepotpunog odva­janja digestivnih i respiratornih puteva tokom embrionalnog razvoja. Postoji...

Pročitaj jošDetails

Traheomalacija kod deteta, dece

Traheomalacija kod deteta, dece Traheomalacija je najčešća kongenitalna anomalija traheje. Klinički se ispoljava perzistentnim vizingom od rođenja. Najčešća forma traheomalacije...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Laringomalacije kod deteta, dece

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.