Prednji uveitis
Akutni prednji uvetis karakteriše se cilijarnim bolom, cilijarnom hiperemijom, uzanom zenicom i padom vida.
Bol nastaje zbog nadražaja senzitivnih završetaka u dužici u cilijarnom telu. Cilijarna hiperemija (prokrvljenost) nastaje zbog kongestije krvnih sudova koji vaskularizuju dužicu i cilijarno telo.
Uzana zenica nastaje zbog kongestije dužice, kontrakcije sfinktera i stvaranja sraslina između dužice i sočiva. Kod akutnog prednjeg uveitisa zenica može biti nepravilnog oblika zbog stvaranja zadnjih sinehija. Akutni iridociklitis se deli prema vrsti eksudacije u tečnosti prednje očne komore na serozni, serofibrinozni, fibrino purulentni i fibrinohemoragični.
Kod svih iridociklitisa je prisutna veća količina belančevina u tečnosti prednje očne komore zbog narušavanja hematookularne barijere u cilijarnom telu koje produkuje očnu vodicu. Kod fibrinoznih oblika iridociklitisa u tečnosti prednje očne komore se nalazi veća količina fibrina, dok se kod purulentnih iridociklitisa u prednjoj očnoj komori nalazi gnoj (hypopyon). Hypopyon je kod endogenih uveitisa sterilan, sastavljen od leukocita, nema bakterija, dok se kod egzogenih uveitisa u hypopyonu pored leukocita nalaze i uzročinici, najčešće bakterije ili gljivice.
Hronični prednji uveitis karakteriše se odustvom cilijarne hiperemije i bola i postojanjem sekvela akutnog prednjeg uveitisa. Sekvele su promena boje dužice, atrofija dužice (totalna ili sektorasta), hipohromija dužice, postojanje zadnjih sinehija, deformisana ženica, komplikovana katarakta ili glaukom. Pacijent se hitno javlja lekaru najčešće zbog akutnog prednjeg uveitisa ili recidiva hroničnog uveitisa. Recidiv prednjeg uveitisa karakteriše se bolom u dubini oka, cilijarnom hiperemijom, kongestijom dužice i padom vida. Česti recidivi prednjeg uveitisa mogu da dovedu do pojave i razvoja komplikovane uveitične katarakte i sekundarnog glau-koma. Sekundarni glaukom je posledica srastanja dužice sa sočivom, pupilarnog bloka i stvaranja sraslina u uglu prednje očne komore. Zadnje sinehije remete oticanje očne vodice iz zadnje u prednju očnu komoru, dok uglovne sinehije remete oticanje očne vodice iz ugla prednje očne komore u trabekularni sistem i cirkulaciju. Sekundarni glaukom je, kao i primarni akutni glaukom, hitno stanje u oftalmologiji, jer zahteva blagovremenu dijagnostiku i otklanjanje uzroka glaukoma. Sekundarni glaukom nastao kao posledica uveitisa karakteriše se cilijarnom hiperemi-jom, uzanom ženicom, plitikom prednjom očnom komorom, cilijarnim bolom i povećanim intraokularnim pritiskom. U slučaju sekundarnog glaukoma potrebno je oboriti intraokularni pritisak primenom beta blokatora, inhibitora ugljene anhidra-ze i osmo terapijom, smiriti zapaljenski
proces primenom kortikosteroida lokalno i sistemski i dati midriatike u vidu kapi. Međutim, povećani intraokularni pritisak može biti u toku akutnog iridociklitisa zbog povećane propustljivosti na nivou cilijarnog tela, povećane produkcije očne vodice. Ovakva stanja se definišu kao hipertenzivni prednji uveitis, i lece se na isti način kao i sekundarni glaukom posle uveitičnog procesa u oku.
Budući da su endogeni uveitisi najčešće povezani sa fokusima u paranazalnim šupljinama, zubima, genitalijama, urinarnom traktu ili drugo, ili su u sklopu sistemskih bolesti vezivnog tkiva, dijagnostika uveitisa zahteva multidisciplinarni pristup.
Zadnji uveitisi su zapaljenja zadnje uvee. Ona mogu biti fokalna (granulomatozna) i difuzna. Fokus može biti centralni, lokalizovan u žutoj mrlji, paracentralni, jukstapapilarni (pored očnog živca) ili diseminovan. Zadnji uveitis može biti akutni, recidivirajući hronični i sanirani. Akutni zadnji uveitis i recidivirajući hronični uveitis su urgentna stanja kod kojih treba izvršiti blagovremenu dijagnostiku i primeniti odgovarajuću terapiju. Zadnji uveitisi se obično kasno dijagnostikuju jer nisu praćeni bolovima, nema crvenila oka. Oštrina vida je smanjena samo kod centralnih lokalizacija procesa i značajnijih zamućenja u staklastom telu. Fokalni zadnji uveitisi nastaju zbog zapaljenske reakcije u uvei i retini oko uzročnika koji je najčešće hematogenim putem dospeo u tkivo horioretine. Uzročnici fokalnih zadnjih uveitisa su: bakterije, gljivice, virusi, paraziti i glistice. Svaki od ovih uzročnika daje tipičnu sliku fokalnog horioretinitisa, tako da se na osnovu izgleda promene može posumnjati ko je uzročnik i usmeriti dalja dopunska laboratorijska dijagnostika. Zadnji uveitisi lece se kauzalnom terapijom i kortikosteroidima u vidu i/m. injekcija. Recidivi zadnjih uveitisa su dosta česti. Oni mogu da dovedu do potpunog gubitka vida a ponekad i to atrofije očne jabučice.
Posebno oboljenje očnog dna, krvnih sudova mrežnjače i mrežnjače u celini, jeste akutna retinalna nekroza.
Akutna retinalna nekroza je akutno oboljenje koje se javlja kod zdravih imunokompetentnih osoba. Oboljenje nastaje naglo i može da dovede do nekroze i odlubljenja retine za nekoliko dana. Oboljenje počinje kao bolest arterija retine, obliteracija arterija u spoljašnjem gornjem kvadratu, zatim se širi sa periferije očnog dna prema zadnjem polu zahvatajući očni živac i žutu mrlju. Akutna retinalna nekroza je izazvana herpes virusima (HS i VZV). Oboljenje je najčešće bilateralno. Leči se sistemskom primenom, intravenski, Acyclovira.