Suvo oko (Keratoconjunctivitis sicca)
Definicija: Suvo oko pretstavlja smanjenu količinu suza u konjunktivalnom sakusu, što može nastati smanjenim lučenjem suza, pojačanim isparavanjem suza ili nedostatkom vitamina A što izaziva poremećaj u sastavu suznog filma.
Klinička slika: Zbog smanjene količine suza, pacijent ima osećaj suvoće u očima i osećaj grebanja, posebno pri zatvaranju kapaka. Nije u mogućnosti da nosi kontaktna sočiva. Ovo stanje posebno se javlja kod starijih osoba i to češće kod žena u menopauzi.
Dijagnoza: Pri pregledu na biomikroskopu uočavaju se dilatira-ni krvni sudovi i slabije izražena hiperemija konjunktive oko lim-busa. Pri bojenju rožnjače fluoresceinom ili roze bengalom vide se
tačkaste erozije a epitel rožnjače se uvija u vidu filamenata (keratitis filamentosa) (Slika 19). Vreme prekida suznog filma je skraćeno a Schirmerov test je patološki.
Etilogija: Različiti uzročnici mogu da dovedu do poremećaja formiranja suznog filma a može biti zahvaćena lipidna, vodena i mucinska komponenta. Ovaj poremećaj formiranja suznog filma može nastati iz tri razloga:
1). Zbog smanjene produkcije suza, što se dešava kod aplazije suzne žlezde, Sjdgrenovog sindroma, hroničnog zapaljenja suzne žlezde, Mikuliczeve bolesti, reumatoidnog artritisa i sarkoidoze. Mucinski sloj smanjuje se kod Stevens-johnsovog sindroma, oživ-ljavajućeg pemfigoida, hroničnog konjunktivitisa i posle kausoma. Kod hroničnog blefaritisa može doći do smanjenja lipidnog sloja suznog filma.
2). Suvo oko može nastati i kada je proizvodnja suza normalna ali je isparavanje suza povećano. To se posebno dešava kada se ne mogu zatvoriti kapci (npr. kod paralize n. facilaisa), ni noću pri spavanju. Ta pojava poznata je pod imenom zečje oko ili lagoftal-mus (lagophthalmus).
3). Može postojati normalna produkcija i normalna eliminacija suza, ali zbog nedostatka vitamina A ne dolazi do normalne produkcije mucina. Dolazi do promena u epitelu rožnjače i vežnjače i suzni film nije stabilan pa oko izgleda suvo. Ovakvo stanje suvoće oka naziva se kseroza konjunktive (xerosis conjunctivae).
Lečenje: U slučajevima kada postoji smanjeno lučenje suza, daju se veštačke suze koje se ukapavaju više puta u toku dana. Radi očuvanja i to malo suza koje se luče u oku, vrši se obliteracija suznih
tačkica. Kod lagoftalmusa aplicira se vlažna komora ili se vrši privremeno zašivanje kapaka – tarzorafija (tarsorrhaphia). Kod kseroftalmije daje se vitamin A.
U poslednje vreme primećeno je da se problem suvog oka posebno pojavljuje kod osoba koje borave u lošim mikroklimatskim uslovima kao što je boravak u prostorijama sa klima uređajima, prostorijama sa lošim veštačkim osvetljenjem ili, kod osoba koji duže vreme provode za kompjuterom. U svim ovim slučajevima prevencija igra glavnu ulogu u lečenju.