INKLUZIONI KONJUNKTIVITIS NOVOROĐENČADI
Inkluzioni konjunktivitis novorođenčadi (Conjunctivitis incluso-ria neonatorum) je akutni gnojni konjunktivitis koji izaziva Chlamidia trachomatis (serotipovi D-K), najčešći uzročnik neonatalnog konjunktivitisa u današnje vreme. Infekcija konjunktive dešava se za vreme porođaja prolaskom novorođenčeta kroz inficirani porođajni kanal majke.
Bolest počinje naglo posle inkubacionog perioda koji iznosi 5-14 dana. Međutim, ukoliko je došlo do prevremenog prskanja plođovih ovojnica, inkubacija može biti i kraća. Obično su zahvaćena oba oka, mada se bolest može ispoljiti i samo na jednom oku.
Očni kapci su edematozni i zatvoreni a iz otvora kapaka cedi se obilna količina muko-purulentnog ili purulentnog sekreta. Konjunktiva je hiperemična i zadebljana sa izraženom papilarnom hipertrofijom na tarzalnoj konjunktivi što joj daje somotasti izgled. Stvaranje membrana i pseudomembrana na površini konjunktive nije retka pojava u kliničkom toku ovog konjunktivitisa. Manifestacije na rožnjači vrlo se retko javljaju, mada ako bolest dugo traje i ne leci se, mogu se pojaviti punktiformni defekti epitela rožnjače, subepitelni infiltrati, zamućenja u stromi, pa čak i, površna vaskularizacija rožnjače.
, U toku neonatalnog konjunktivitisa hlamidijalne etiologije ili odmah posle njega, može doći do razvoja i ispoljavanja sistemskih manifestacija kao što su: faringitis, rinitis, zapaljenje srednjeg uva, Proktitis, kolpitis i pneumonija koja može imati fatalni ishod.
Dijagnoza hlamidijalnog neonatalnog konjunktivitisa postavlja se na osnovu vremena početka bolesti, karakteristične kliničke slike i dokazivanja bazofilnih intracitoplazmatskih inkluzija u epi-telnim ćelijama dobijenim „scrapingom” donje tarzalne konjunktive ili konjunktive donjeg forniksa
Terapija inkluzionog konjunktivitisa novorođenčadi sprovodi se čestim ispiranjem očiju fiziološkim rastvorom i lokalnom aplikacijom 0,5% masti eritromicina, 6 puta dnevno. Umesto eritromi-cina može se koristititi 1% mast nekog od antibiotika iz grupe tetraciklina, ali je eritromicin terapijski efikasniji.
Međutim, sama lokalna terapija nije dovoljna da se efikasno spreče sistemske manifestacije hlamidijalne infekcije, posebno kada je u pitanju pneumonija. Za sistemsku terapiju koristi se eritromicin u dozi od 50 mg/kg telesne mase podeljeno u 4 doze dnevno u toku 10-14 dana ili, još bolje, azitromicin (sirup) u dozi 10 mg/kg telesne mase prvog dana, a zatim, 5 mg/kg telesne mase svakog dana u trajanju od 10-14 dana.