Kongenitalna katarakta (cataracta congenita)
Kongenitalna katarakta je zamućenje sočiva koje se u dve trećine javlja bilatelarno. Najčešći uzroci kongenitalne katarakte su:
■ genetska mutacija, obično autozomno dominantno;
■ hromozomske abnormalnosti (Downov sindrom);
■ metabolički poremećaji (galaktozemija);
■ intrauterine infekcije (rubeola, toksoplazma i dr.).
Kongenitalne katarakte mogu biti izolovane ili udružene sa sistemskim poremećajima. Izolovane kongenitalne katarakte imaju bolju prognozu po vid od onih koje su udružene sa sistemskim poremećajima. Prema zamućenjima u sočivu kongenitalne katarakte dele se na: zonularne i polarne.
Zonularne katarakte su urođene katarakte kod kojih zamu-ćenje zauzima samo jednu zonu u sočivu. Prema tome u kojoj zoni se zamućenje nalazi one mogu biti:
■ nuklearne [zamućenje u fetalnom i embrionalnom nukleusu);
■ lamelarne [zamućenje između nukleusa i korteksa);
■ kapsularne [zamućenje na prednjoj ili zadnjoj kapsuli);
■ suturalne [zamućenje duž prednje i zadnje suture).
Polarna katarakta karakteriše se zamućenjem koje se nalazi na prednjem ili zadnjem polu sočiva, subkapsularno u korteksu sočiva. Prednja polarna katarakta može da bude piramidalna i ponekad udružena sa perzistentnom pupilarnom membranom. Zadnja polarna katarakta može da bude udružena sa perzistent-nim hijaloidnim ostacima.
Pored ovih tipova urođenih katarakti postoje i drugi tipovi: Koronarna [supranuklearna katarakta) – zamućenja se nalaze u
korteksu, okružuju nukleus kao kruna.
Cataracta panciata caerulea [plavičasta zamućenja u sočivu). Totalna katarakta [često bilateralna).
Membranozna katarakta [resorbovan sočivni materijal sočivna kapsula slepljena sa ostacima sočivnog materijala između njih, kao kreda).
Kongenitalne katarakte mogu biti povezane sa sistemskim bolestima i sistemskim poremećajima.
Metaboličke kongenitalne katarakte mogu biti zbog poremećaja metabolizma galaktoze:
Galaktozemija je poremećaj metabolizma galaktoze uzrokovan nedostatkom enzima galaktozo-l-fosfat uridil transferaze. Ovaj poremećaj praćen je nizom kliničkih simptoma u detinjstvu kao .što su zastoj u razvoju, povraćanje, dijareja. Katarakta je centralna^ u vidu kapi ulja. Oboljenje se leci isključivanjem iz ishrane galaktoze [mleka i mlečnih proizvoda).
Deficit galaktokinaze može da bude razlog nastanka urođene katarakte. Zbog nedostatka enzima galaktokinaze galaktoza se-metaboliše sorbitalnim putem što dovodi do nakupljanja sorbitola u sočivu, povećanja osmotskog pritiska i influksa vode u šočivo.
Loweov sindrom nastaje zbog poremećaja metabolizma amino-kiselina. Urođena katarakta karakteriše se malim okruglim soči-vom [microphakia). Oboljevaju češće dečaci.
Hromozomski poremećaji mogu biti uzrok kongenitalne katarakte – Downov sindrom.
Pored urođene katarakte mogu da postoje i anomalije oblika i položaja sočiva.
Anomalija oblika sočiva
■ prednji lentikonus (lenticonus anterior);
■ zadnji lentikonus [lenticonus posterior);
■ kolobom sočiva (coloboma lentis);
■ lentiglobus (lentiglobus);
■ mikrofakija (microphakia),
■ mikrosferofakija (microspherophakia).
Pomerenost sočiva sa njegovog normalnog položaja (ectopia lentis)
Sočivo može da bude potpuno dislocirano [luxatio lentis) ili delimično dislocirano (subluxatio lentis). Subluksacija i luksacija mogu da budu urođeni i stečeni (trauma, intraokularni tumori, pseudoeksfolijativni sindrom).
Urođena subluksacija sa sistemskim promenama je kod sindroma:
■ Marfanov sindrom;
■ March esaniev sin drom;
■ Homocistinuria.
Marfanov sindrom je autozomno dominantno oboljenje koje se karakteriše: ektopijom sočiva; anomalijama u komornom uglu i ablacijom retine.
Sistemske manifestacije zbog slabosti vezivnog tkiva su: visok stas, dugački prsti, uzano visoko nepce, dilatacija ascedentne aorte i dr.
Marchesanijev sindrom karakteriše se: ektopijom sočiva i glau-komom. Nasuprot Marfanu, kod Marchesanija postoji nizak rast, brahidaktilija, kruti zglobovi.
Homocistinurija je metabolički poremećaj, greška u aktivnosti enzima – cistation – sintetaze što dovodi do nakupljana homocisti-na i metionina. Kao i kod prethodnih i kod ove bolesti postoji ekto-pija sočiva i sekundarni glaukom.