Glaukom kod dece (urodjeni)
Glaukom koji se javlja kod dece pre treće godine života naziva se kongenitalni glaukom. Izazvan je nasleđenim anomalnim razvojem
elemenata komornog ugla. Nedovoljno razvijen komorni ugao pruža otpor oticanju komorne tečnosti iz oka što rezultira porastom intrao-kularnog pritiska (IOP). Visok IOP vrši kompresiju na omotače bulbusa. Budući da fibrozni omotač bulbusa u prve 2 godine života sadrži mnogo više elastičnih nego kolagenih vlakana, on se ne može odupreti povišenom IOP već se širi u svim pravcima i daje karakterističnu sliku uvećanog bulbusa [hiđroftalmus ili buftalmus) sa uvećanjem rožnjače (megalocornea) (Slika 33).
Klinička slika
Kongenitalni glaukom je retko oboljenje. Procenjuje se da se javlja kod 1 na 10 000 novorođene dece. Češće se ispoljava kod muške nego kod ženske dece i uglavnom zahvata oba oka, ali obično sa nejednako izraženom kliničkom slikom.U kliničkoj slici dominiraju epifora, fotofobi-ja i bkfarospazam praćeni uvećanjem rožnjače (Slika 11). Čest objektivni znak je i zamućenje rožnjače usled povišenog IOP.
Isključivanje drugih oboljenja (npr. konjunktivitis, dakriocistitis novorođenčeta ili drugi neglaukomatozni uzroci zamućenja rožnjače) i potvrđivanje dijagnoze kongenitalnog glaukoma zahtevaju detaljan oftalmološki pregled i to obično u opštoj anesteziji. Pregled obuhvata bio-mikroskopiju prednjeg segmenta oka, tonometriju, gonioskopiju i oftalmosko-piju. Od pomoći je i pregled ultrazvukom.
Tonometrija se izvodi aplanacionim tonometrom. Intraokularni pritisak iznad 20 mm Hg smatra se patološkim nalazom.
Gonioskopskim pregledom otkriva se anomalna struktura komornog ugla sa visokim pripojem dužice preko trabekuluma.
Oftalmoskopijom uočava se centralna i duboka glaukomna ekskavacija papile vidnog živca.
Ultrazvuk se primenjuje da bi se odredio promer bulbusa, koji je kod kongenitalnog glaukoma preko 22 mm.
Terapija
Lečenje kongenitalnog glaukoma je primarno hirurško. Primenjuje se goniotomija ako je rožnjača providna, trabekuloto-mija ako je rožnjača zamućena i trabekulektomija u odmaklim slučajevima.
Tehnikagoniotomije sastoji se od uvođenja igle kroz limbus rožnjače (pod kontrolom operacionog mikroskopa) u prednju očnu komoru i presecanja abnormalnog sloja tkiva ispred trabekuluma.
Kod trabekulotomije se kroz načinjen otvor na limbusu rožnjače ulazi zakrivljenom sondom u Schlemov kanaL Naglim pokretom sonde prema centru prednje očne komore raskidaju se strukture koje pružaju rezistenciju oticanju komorne tečnosti iz oka: trabe-kulum i pretrabekularno abnormalno tkivo.
Tehnika trabekulektomije ne razlikuje se od iste procedure kod odraslih osoba.
Tok i prognoza
Blagovremena hirurška intervencija povoljno utiče na tok oboljenja. Prognoza je povoljnija ukoliko se bolest manifestuje kasnije tokom života deteta što je znak manje izraženih malformacija komornog ugla. Nelečeni slučajevi dovode do slepila.