Primarni glaukom otvorenog ugla
Primarni glaukom otvorenog ugla je hronično oboljenje koje se obično javlja u starijem životnom dobu, najčešće zahvata oba oka i ima progresivan tok koji vodi slepilu ukoliko se blagovremeno ne leci. Bolest se kod najvećeg broja bolesnika karakteriše povišenim očnim pritiskom, ekskavacijom papile očnog živca, ispadima u vidnom polju i širokim, otvorenim komornim uglom.
Patogeneza
Uzrok oboljenja nije u potpunosti poznat ali nakupine hijalinog materijala u trabekulumu kao i smanjenje broja endotelnih ćelija u Šlemovom kanalu, ukazuju na otežano oticanje očne vodice koje dovodi do povišenja očnog pritiska. Svakako da i stanje vaskularnog sistema papile očnog živca igra ulogu u nastanku i razvoju prome-na u toku primarnog glaukoma otvorenog ugla. Da nije samo povišeni očni pritisak uzrok glaukoma dokaz je i taj što 20- 30% bolesnika sa glaukomom otvorenog ugla ima normalne vrednosti intraokularnog pritiska koje ne prelaze 21mm Hg. Ovaj oblik glaukoma označava se kao glaukom bez povišenog očnog pritiska (glaucoma sine tensio, normal tension glaucoma).
Pored toga mora se imati u vidu da čak 7% osoba starijih od 40 godina ima očni pritisak preko 21mm Hg a da samo 1-2% imaju glaukom. Sve ove činjenice ukazuju da je povišeni očni pritisak samo jedan faktor rizika, svakako najvažniji, u nastanku promena kod glaukoma, ali da i drugi faktori utiču na pojavu i razvoj ovog oboljenja.
Prisustvo povišenog očnog pritiska bez promena u vidnom polju i na papili očnog živca označava se kao okularna hipertenzi-ja. U toku praćenja ovih osoba, u zavisnosti od dužine praćenja kao i prisustva ostalih faktora rizika, može. da dođe do konverzije u primarni glaukom sa otvorenim uglom.
Faktori rizika za nastanak glaukoma
- miopija preko 5D
- glaukom u porodičnoj anamnezi
- odmakla starost
- arterijska hipotenzija
- vazospastični sindrom
- pseudoeksfolijacije na pupilarnom rubu i na sočivu
- pigment na endotelu rožnjače
- ekskavacija preko 0.3
- razlika u veličini ekskavacije na parnom oku veća od 0.2
- Prisustvo većeg broja faktora rizika kod iste osobe povećava rizik za nastanak glaukoma i često opravdava započinjanje lečenja i pre ispoljavanje kompletne kliničke slike glaukoma.
Klinička slika
Klinička slika”primarnog glaukoma otvorenog ugla (glaucoma simplex) veoma je oskudna i dugo vremena nije praćena nikakvim subjektivnim smetnjama, osim lake napetosti i težine u očima.Mnogo češće bolesnici se javljaju zbog smetnji vezanih za druga oboljenja oka i tada im se na pregledu otkrivaju znaci glaukoma. Merenjem očnog pritiska nalazi se njegovo povećanje preko 21mm Hg kod više od 70% obolelih.
Određivanjem dnevne krive intrao-kularnog pritiska, višekratnim merenjem u toku dana na dva sata, otkrivaju se skokovi IOP u različitim periodima dana ili noći tako da samo jedno merenje očnog pritiska nije dovoljno za postavljanje dijagnoze. Dnevne amplitude IOP veće od 5 mm Hg, odnosno razlika između najviše i najniže vrednosti u toku dana, ukazuju da se radi o hidrodinamskom poremećaj ju i zahtevaju redovne kontrole ukoliko ne postoje drugi znaci glaukomne bolesti.
Pregledom vidnog polja, u zavisnosti od stadij uma bolesti, otkrivaju se paracentralni ispadi u vidnom polju. Na papili očnog živca ekskavacija veća od trećine dijametra papile ili samo useci i fokalna suženja neuroretina-lnog oboda uobičajeni su nalaz kod početnog primarnog glaukoma otvorenog ugla.
Pregledom komornog ugla nalazi se širok otvoren ugao bez goniosinehija, ponekad jače pigmentovan i nekada sa pseudoeksfo-lijacijama. Prisustvo beličastih nakupina, koje samo liče na eksfoli-jacije, a nalaze se na pupilarnoj ivici, na prednjoj kapsuli sočiva kao i u komornom uglu, daju kliničku sliku kapsularnog glaukoma koji se karakteriše visokim IOP i bržom progresijom promena na papili očnog živca i u vidnom polju.
Veoma pigmentovan komorni ugao, prisustvo pigmenta melani-na na endotelu rožnjače, često raspoređenog u obliku vretena označava kliničku sliku pigmentnog glaukoma. Ovaj oblik glaukoma javlja se kod mlađih osoba, često kratkovidih.
Ciljni pritisak je IOP pri kojem se usporava ili zaustavlja progresija oštećenja kod glaukoma.
Klinička slika okularne hipertenzije još je oskudnija od kliničke slike sim-pleks glaukoma. Ovde se samo mere-njem IOP nalaze vrednosti preko 21mm Hg, ali se pregledom papile očnog živca dobija njen normalan izgled Nalaz vidnog polja je normalan.