Tumori pigmentnog tkiva oka
Nevusi vežnjače su česti. Reč je o urođenim promenama spore evolucije koje najčešće postaju makroskopski vidljive i bivaju primećene u detinjstvu. Javljaju se na bulbarnoj vežnjači, često na samom limbusu rožnjače (SLI5), ali i na pliki i na
Nevusi vežnjače su česti. Retko postoje medicinske indikacije za njihovo lečenje. U rukama stručnjaka, ekscizija je laka i bezbedna.
Nevusi u predelu tarzalne vežnjače i u forniksima toliko su retki da svaku pigmentovanu pramenu na tim mestima treba smatrati za maligni mela-nom, dok se ne dokaže suprotno. Nevusi su benigne lezije koje ne ugrožavaju ni oko ni bolesnika, pa bi medicinske indikacije za njihovo uklanjanje, pogotovu kod dece, trebalo da budu svedene na retke slučajeve. Sa druge strane, pažljivo mikro-hirurško uklanjanje nevusa vežnjače najčešće je tehnički jednostavno, bezbedno i bez posledica. Zato imamo pravo da značajno proširimo indikacije. Danas, uz obaveznu napomenu da je reč o benignoj i bezopasnoj promeni, posle izvesnog kliničkog praćenja najčešće treba prihvatiti i nemedicinske razloge za eksciziju – vidljivost i upa-dljivost lezije, estetske primedbe, smetnje prilikom pokušaja nošenja kontaktnih sočiva, pa čak i (neopravdan) strah roditelja ili nadležnog lekara. Ekscizija mora da bude znalački izvedena od strane stručnjaka (hospitalno, u opštoj anesteziji, iskusan hirurg, pod operacionim mikroskopom), a trebalo bi da se završi i bez vidljivog ožiljka na vež-njači. Histološka provera posle hirurškog uklanjanja je obavezna. Nevuse vežnjače ne treba lečiti konzervativno – medikamentozna terapija ne pomaže (a može da škodi oku) a eventualno uklanjanje nevusa alternativnim metodima (laser ili sL) nema prednosti, ali se zato gubi mogućnost histološke provere.
Melanoza vežnjače (Primarna stečena melanoza, PSM) je relativno česta pojava. Reč je o poljima hiperpigmentacije u nivou epi-tela vežnjače bez prominencije kao kod nevusa, koja se javljaju kod odraslih ljudi, sa tendencijom polaganog širenja u toku života, po pravilu na vežnjači jednog oka. Subjektivnih tegoba nema. Hiperpigmentovana polja su obično upadljiva na beloj podlozi koju čini sklera i dobro se vide makro-skopski. Upadljivost promene, sporo napredovanje i estetski problemi najčešće su razlog za dolazak kod lekara. Primarna stečena melanoza vežnjače je benigna intraepitelna promena koja se karakteriše viškom mela-nocita u odnosu na druga područja vežnjače kod iste osobe. Najčešće, nema medicinskih indikacija za lečenje. Hirurško uklanjanje iz estetskih razloga nije za preporuku jer je promena progresivna, a zahvaćena površina obično značajna, pa je rizik od ožiljka posle ekscizije – veliki. U izvesnom broju slučajeva, posle dugog perioda mirovanja i spore progresije, benigna melanoza vežnjače može da pokaže znake do tada neuobičajene
aktivnosti: stepen pigmentacije i prostranstvo lezije počnu brzo da napreduju, vežnjača postane iritirana, hiperemična, mogu da se jave subjektivne tegobe. To su klinički znaci koji ukazuju na mogućnost malignizacije. Do ovakvih promena dolazi po pravilu kod starijih i starih ljudi. Ovakva premaligna forma melanoze koja se histološki odlikuje različitim stepenom ćelijske atipije (što se utvrđuje putem biopsije), zove se PSM sa atipijom i vremenom često prelazi u maligni melanom. U ovakvim slučajevima neophodno je energičnoj uporno lečenje na vreme: hirurški – ekscizijom zahvaćenih delova vežnjače, kriokoagulacijom i lokalnom prime-nom citostatika (mitomycin C). Terapiju ovakve vrste i kasnije kontrole lečenih bolesnika svakako treba sprovoditi isključivo u ustanovama specijalizovanim za lečenje tumora oka.
Primarnu stečenu melanozu vežnjače treba razlikovati od kon-stitucionalnih ili rasnih hiperpigmentacija, koje se često viđaju, poglavito u području uz limbus. Uvek su bilateralne, urođene, neprogresivne i bez kliničkog su značaja. Postoje i sekundarne melanoze vežnjače (M. Adisoni, hiperpigmentacije u trudnoći, lokalna primena izvesnih lekova itd), koje takođe ne treba da se lece. Okularna ili okuloder-malna melanocitoza (Naevus Otta) je urođena hiperpigmentacija jednog oka (najčešće i okolne kože) koja se odlikuje ekscesivnim viškom melanocita u području uvee, sklere, orbite (i kože periorbitalno). Ne može da se leci. Makroskopski je vidljiva heterohromija (značajno tamnija jedna dužica), a najupadljivije hiperpigmentacije se nalaze subkonjunktivalno u episkleri, tako da je vežnjača praktično jedino pošteđeno područje .
Maligni melanom vežnjače je drugi po učestalosti među malignim tumorima na ovom terenu, odmah posle skvamo-celularnog karcinoma. Može da se razvije iz PSM sa atipijom, nešto rede iz prethodno postojećeg nevusa vežnjače, a u preostalim slučajevima razvija se de novo, na prethodno zdravoj vežnjači. Može da se javi na bilo kom delu vežnjače. Lokalizacija izvan bulbarne vežnjače u području otvora kapaka po pravilu nosi lošiju prognozu (vežnjača tarzusa, forniksa, . plika i karunkula).