Hemijske povrede – causoma
Hemijske povrede oka su po učestalosti znamo rede u odnosu na mehaničke, ali pošto mogu imati krajnje nepovoljan ishod zaslužuju posebnu pažnju. Kad hemijske materije dospeju u oko dovode do kaustičnih promena na zahvaćenom tkivu oka, pa se zato ove povrede i nazivaju kauzome (causoma). Termin kauzome potpuno se odomaćio u našem jeziku pa je u svakodnevnoj upotrebi, te ćemo ga zato i mi upotrebljavati.
Definicija: Kauzome su povrede oka hemijskim sredstvima, pre svega kiselinama ili bazama, pri čemu najčešće stradaju strukture pomoćnog aparata oka (kapci, vežnjača) i rožnjača, ali mogu biti zahvaćene i dublje strukture oka.
Etilogija: Kiseline i baze najčešće dovode do kauzoma. Od kiselina, u današnjim ustovima, najčešća je sumporna kiselina (posebno iz akumulatora) ali se sreću i hbrovodonična i sirćetna, a mnogo rede i neke druge. Od baza danas najčešće su povrede kakijum hidroksidom (gašeni kreč ili malter) a znatno.:ređe natrijum hidroksidom (živa soda) i amonijakom. Ove povrede mogu biti zadesne pri radu u industriji ili u kući, ali i namerne.
Dijagnoza: Dijagnoza se lako postavlja na osnovu anamneze i karakteristične kliničke slike. Nekada problem može predstavljati samo vrsta hemijskog sredstva koje je dovelo do povrede, ukoliko bolesnik u anamnezi ne može da ga identifikuje.
Diferencijalna dijagnoza: Diferencijalno dijagnostički povreda hemijskim sredstvom može imati sličnu kliničku sliku kao i opekotine očiju nanete nekim tečnim vrelim sredstvom. U takvim slučajevima anamneza o sredstvu koje je dovelo do povrede odlučujuća je u postavljanju dijagnoze.
Lečenje: Od presudne važnosti je sprovođenje prve pomoći, koja se sastoji u ispiranju povređenog oka. Glavni zadatak ispiranja je uklanjanje štetnog agensa iz oka, razblaženje tog agensa i na kraju, skraćenje ekspozicije oka tom hemijskom sredstvu. Na licu mesta vr[i se ispiranje sa ;istom vodom od prisutne osobe, a u ambulanti (obično je to ambulanta lekara opšte medicine) fiziološkim rastvorom. Ispiranje se vrši kontinuirano i pri transportu, ako povređenog treba transportovati do oftalmološke ustanove. Takođe, od neobične je važnosti ektropioniranje kapaka, što omogućava lakše ispiranje čitave površine konjunktive i rožnjače ali i uklanjanje čvrstih čestica (npr. čestica peska i kreča kod povreda malterom) koje dovode do dodatnih mehaničkih oštećenja površine rožnjače. Povređene oči se ne zatvaraju zavojem jer se pojačanim suzenjem postiže dodatno ispiranje zaostalog hemijskog sredstva.
Posle adekvatno pružene prve pomoći, sledi oftalmološko lečenje koje može biti medikamentno i hirurško. Medikamentno lečenje lakših oblika kauzoma (I i II stepen) sastoji se u lokalnom davanju midrijatika, antibiotika i kortikosteroida. Lokalna terapija obično traje nedelju-dve dana za koje vreme dolazi do potpunog izlečenja.
Teži oblici kauzoma (III i IV stepen) zahtevaju hospitalizaciju i intenzivno lečenje kortikosteroidima, askorbinskom kiselinom, limunskom kiselinom i tetraciklinima.
Kortikosteroidi daju se na početku jer dovode do smanjenja inf-lamacije i infiltracije neutrofilima. Međutim, oni otežavaju zarastanje strome jer smanjuju sintezu kolagena i inhibišu migraciju fibroblasta. Iz tog razloga primena kortikosteroida prekida se dvanaestog dana od početka lečenja, što je najčešće vreme za pojavu sterilne ukeracije, i zamenjuje se nekim nesteroidnim antiinflamator-nim sredstvom koje ne utiče na funkciju keratocita.
Askorbinska kiselina daje se zbog njene smanjene koncentracije u prednjoj očnoj komori i zbog toga što ona dovodi do poboljšanja zarastanja, stimulišući kornealne fibroblaste u stvaranju zrelog kolagena. Daje se lokalno u vidu 10% rastvora i sistemski u vidu tableta.
Limunska kiselina smanjuje inflamatorni nadražaj preko inhibi-cije aktivnosti neutrofila. Posebno je treba dati u drugoj nedelj posle povrede jer se tada javlja drugi talas migracije fagocita.
Tetraciklini su inhibitori kolagenaze, a inhibiraju i aktivnost neutrofila i redukuju ulceraciju. Daju se i lokalno i sistemski.
Hirurško lečenje kod kauzoma vrši se samo kod težih slučajeva. Te hirurške intervencije mogu biti rane i kasne. Cilj ranih hirurških intervencija posle kauzoma je uklanjanje devitelizovanog tkiva radi ubrzavanja epitelizacfje rožnjače.
Kasno ili pozno lečenje podrazumeva lečenje komplikacija koje su nastale kao posledica kauzoma: simblefarona, korneosimblefarona, ektropijuma, entropijuma i trihijaze.
Kod zamućeni rožnjače vrši se njeno presađivanje (keratoplastika). Međutim, obzirom da rbžnjača nije samo leukomatozno zamućena već i vaskularizovana (leucoma corneae vascularisatum), dešava se da se posle operacije vaskularizacija ponavlja i na graftu pa se graft zamuti. Postoperativno zamućenje presađene rožnjače dešava se zbog pratećih imunoloških procesa ali i zbog poremećaja pre-kornealnog suznog filma.