Penetrantne (otvorene) povrede oka, očne jabučice
Penetrantne povrede očne jabučice nastaju dejstvom oštrih ili šiljatih predmeta. Ti oštri predmeti mogu dovesti samo do laceracije dela debljine zida bulbusa ili proboja cele debljine zida, kada se govori o perforaciji rožnjače ili perforaciji sklere. Ukolko postoji samo ulazna rana na rožnjači ili skleri, onda je to penetrantna povreda očne jabučice. U slučajevima kada postoji ulazna i izlazna rana onda je to perforativna povreda očne jabučice (ranije poznata kao perforatio duplex). Kod ovih povreda zid može biti probijen nekim oštrim predmetom a da pri tome nema zaostalog stranog tela u oku ili može doći do probijanja omotača oka nekim manjim stranim te lom (parče metala, plastika, staklo, trn, drvo] koje se zadržava u oku pa je to penetrantna povreda sa stranim tetom.
Definicija: Penetrantne povrede očne jabučice takve su povrede kod kojih je uzročni agens doveo do narušavanja integriteta zida očne jabučice.
Etiologija: Uzroci nastanka penetrantnih povreda veoma su različiti. To su šiljati i oštri predmeti kao što su: nož, žica, armatura, staklo, drvo, trn itd Svi oni dovode do penetracije očne jabučice bez zadržavanja stranog telaintrabulbarno. Međutim, penetrantne povrede očne jebučice mogu biti izazvane i parčićima metala, stakla, barutnim česticama ili nekim drugim materijama koje se posle probijanja zida očne jabučice zadržavaju u unutrašnjosti oka. To su penetrantne povrede oka sa stranim telom.
Klinička slika: Klinička slika zavisi od lokalizacije i od veličine rane. Ukoliko je penetrantna povreda mala ili punktiformna, bib da se ona nalazi na rožnjači ili na skleri, očna jabučica neće izgubiti svoju konfiguraciju. Ali, ako je rana veća i ako se
nalazi na rožnjači, onda je prednja komora plitka ili prazna, kroz ranu obično prolabira dužica, ženica je nepravilna, oko hipotono a najčešće postoji i traumatska katarakta. Ako je rana na skleri, onda je prednja komora duboka, kroz ranu može da prolabira uvea ili staklasto telo, ženica je kružna, oko je hipotono, veoma retko postoji traumatska katarakta
Komplikacije: Najvažnija komplikacija kod penetrantnih povreda očne jabučice je zapaljenje njene unutrašnjosti odnosno nastanak endoftalmitisa (endophthalmitis). Od ostalih komplikacija treba spomenuti sekundarni glaukom, fakogeni uveitis, simpatičku oftalmiju, fibrozu staklastog tela (corpus vitreum), ablaciju retine i atrofiju očne jabučice (atrophia bulbi). Svaka od ovih komplikacija ima presudan značaj na smanjenje ili trajan gubitak vida na povređenom oku.
Dijagnoza: Anamneza igra izuzetno važnu ulogu u postavljanju dijagnoze penetrantne povrede očne jabučice. To se posebno odnosi na povrede kod dece, jer su deca često sklona da iz sfraha sakriju pravi uzrok koji je do povrede doveo. Zato kod dece treba insistirati na opisu povređivanja i uzeti anamnezu od njih ali i od roditelja ili možda najbolje od očevidaca, ako je to moguće.
Punktiformne povrede na rožnjači vide se na biomikroskopu. Međutim, ukoliko su punktiformne povrede ili neke manje penetrantne povrede iokalizovane na skleri, a uz to su još prekrivene hemotičnom konjunktivom ili sufuzijom, onda se teško otkrivaju te na njihovom utvrđivanju treba insistirati. Veće penetrantne povrede bilo na rožnjači ili na skleri. lako se dijagnostikuju čak i pri difuznom osvetljenju i bez uveličavajućih sredstava. Međutim, radi tačnog utvrđivanja prirode povrede, bole
snika treba obavezno pregledati na biomikroskopu sa procepnom lampom u ambulanti ili pod biomikroskopom u operacionoj sali. Kod ovih pregleda treba biti veoma pažljiv pri otvaranju kapaka, da zbog pritiska ne bi došlo do istiskivanja unutrašnjeg sadržaja očne jabučice i da se time nanese veća šteta. Ako postoji sumnja na prisustvo intrabulbarnog stranog tela, treba uraditi Rtg ili CT pregled Diferencijalna dijagnoza; Diferencijalno dijagnostički mogu doći u obzir kontuzione povrede očne jabučice, posebno u onim slučajevima kod kojih su penetrantne povrede male, lokalizovane na skleri, i
Insistiranje na otkrivanju penetracije važno je zbog različitog tretmana u odnosu na kontuzione povrede.
Ta strana tela, kada probiju zid očne jabučice, mogu se zadržati u oku u prednjoj očnoj komori, sotfvu, staklastom telu ili mogu biti zabodena u retinu.
Lečenje: Lečenje penetrantnih povreda očne jabučice veoma je složeno i odgovorno. Ono što je obavezno kod svih vrsta penetrantnih povreda je primena antitetanusne zaštite i odgovarajućih antibiotika. Punktiformne povrede, a nekada i manje penetrantne povrede, ne moraju se hirurški obraditi. Kod većih penetrantnih povreda obavezna je primarna obrada rane po principima mikro-hirurgije, a to znači obrada rane pod biomikroskopom uz upotrebu mikroinstrumenata i odgovarajućeg šavnog materijala.