• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Akutni poliradikuloneuritis (Gilen Bareov sindrom)

Akutni poliradikuloneuritis (Gilen Bareov sindrom)

Akutni poliradikuloneuritis je bolest ko­ja se karakteriše pojavom mišićnih slabo­sti koje su praćene arefleksijom, gubitkom senzibiliteta i nastankom parestezija i po­javom porasta proteina u cerebrospinalnoj tečnosti uz smanjenje (manje od 5 ćelija u mm3) ili nedostatak ćelijskih elemenata (albuminocitološka disocijacija). S obzirom na to da je tokom bolesti moguća zahva-ćenost mišića za disanje i nastanak respi­ratorne insuficijencije, za lekare urgentne medicine veoma je važno da na vreme prepoznaju ovaj klinički entitet. Akutni po­liradikuloneuritis se još naziva i akutna in­flamatorna demijelinizirajuća poliradikulo-neuropatija. Bolest je takode poznata i po imenima autora koji su je prvi opisali, ta­ko da je bolest poznata i kao Guillain-Bar-reev sindrom.

Gullain Barre-ov sindrom je jedan od najčešćih uzroka akutne, mlitave paralize. Učestalost raste sa godinama, tako da je bolest češća kod ljudi iznad 60 godina ži­vota. Pored toga, bolest je češća kod mu­škaraca.

Sve inflamatorne neuropatije dele se, u zavisnosti od trajanja bolesti, kliničke sli­ke i neurofizioloških karakteristika na:

1.  Akutne (< od 4 nedelje trajanja progresivne faze) Guillain Barre-ov sindrom
(GBS):

a.  akutna motorna aksonalna neuropatija,

b.  akutne senzorne neuropatije,

c.  akutna motorna i senzorna aksonal-
na neuropatija,

d. Miller-Fisher-ov sindrom.

2.  Subakutne (od 4 do 8 nedelja trajanja
progresivne faze)

a. subakutna inflamatorna demijelinizi­rajuća poliradikuloneuropatija.

3. Hronične (> 8 nedelja trajanja progre­sivne faze)

a. hronična inflamatorna demijelinizirajuća poliradikuloneuropatija (CIDP),

b. hronična recidivirajuća aksonalna
neuropatija. 

Etiologija i patogeneza

Približno oko dve trećine bolesnika da­je podatak o prethodnom postojanju respi­ratorne i/ili gastrointestinalne infekcije, vakcinacije ili hirurške intervencije. Period senzibilizacije je od 1 do 4 nedelje pre početka neuroloških simptoma. Najče­šći uzročnici su: virusi-citomegalovirus CMV, Epstein Barr virus EBV, varicella-zoster virus VZV, hepatitis A i B virus, HIV i mycoplasma pneumoniae, bakterije Campilobacter jejuni. GBS može da nasta­ne i posle vakcinacije protiv gripa, u ma­njem broju slučajeva nastaje i posle oralno primenjene vakcine protiv poliomijelitisa, besnila i difterije, zatim, nakon primene nekih lekova-streptokinaze, suramina, gan-gliozida i heroina, a takode može nastati kao komplikacija kod bolesnika sa Hod-gkin-ovim limfomom i kod imunokompro-mitovanih pacijenata nakon transplatacije.

Guillain Barre-ov sindrom i hronična in­flamatorna demijelinizirajuća poliradikulo­neuropatija su organ specifične autoimune bolesti koje su posredovane autoreaktiv-nim T limfocitima i antitelima na antigene perifernih nerava. Infekcija je mogući tri-ger koji utiče na aktiviranje T4 limfocita i nastanak antimijelinskih antitela. Rezultat je pojava demijelinizacije i povećanje infla-macije čime nastaje oštećenje aksona. Pa-tohistološki supstrat je endoneuralna i pe-rivaskularna infiltracija mononuklearnih ćelija. Te promene postoje duž nerava, po-čev od nervnih korenova do motorne plo­če, odnosno mioneruralne sposjnice. 

Klinička slika

Akutni poliradikuloneuritis se karakteriše progresivnom slabošću perifernih ne­rava (motorni i senzitivni deo) i autonom-nog nervnog sistema. Progresija bolesti nastaje uglavnom tokom naredne četiri nedelje, sa pikom pogoršanja od nekoli­ko sati do nekoliko dana (do 15 dana). Oporavak počinje nakon druge nedelje bolesti, po stabilizaciji neurološkog nala­za. Distribucija motorne slabosti može bi­ti u smislu:

  1. zahvatanja proksimalnih i distalnih mi­šića ekstremiteta
  2. zahvatanja mišića lica (biplegija facija-lisa) u oko 50% slučajeva
  3. slabosti orofaringelane muskulature i antefleskora vrata
  4. u najtežim slučajevima, zahvatanja mi­šića za disanje.

Postoji izolovana varijanta slabosti miši­ća lica, orofaringealne muskulature, mišića vrata i ruku, pri čemu donji ekstre­miteti nisu zahvaćeni: faringo-cerviko-brahijalna varijanta. U retkim slučajevima mo­gu biti zahvaćene samo noge, kada klinička liči na sindrom kaude ekvine.

Bolest može da se javi kao čista forma motorne aksonalne neuropatije i tada se manifestuje postojanjem mlitave paralize uz odsustvo kliničkih znakova oštećenja senzitivnih nerava.

Zahvaćenost senzitivnih korenova i sen­zitivnih perifernih nerava manifestuje se: 1. bolom u 85% slučajeva (interskapular-nim radikularnim bolom i bolom u do­njem delu kičme koji se propagira u obe noge),

2. dizestezijama (trnjenje i žarenje) u 50% slučajeva sa postojanjem mijalgičnih bo­lova i osećaja stezanja u zglobovima,

3- hipestezijama po tipu rukavica i čarapa (dugih rukavica i dokolenica) uz po­stojanje skraćenja vibracioniog senzibi­liteta.

Bolest se obično javlja kao akutna sen-zorimotorna aksonalna polineuropatija i karakteriše se hiperakutnim tokom (pik bolesti je unutar 7 dana), teškim stepenom mlitave mišićne slabosti i zahvaćenošću re­spiratornih mišića uz postojanje bolnih senzacija.

U toku bolesti mogu postojati simtpomi i znaci oštećenja autonomnog nervnog si­stema:

  1. ortostatska hipotenzija i anhidroza (hi-pofunkcija simpatikusa),
  2. arterijska hipertenzija (HTA), sinusna tahikardija i tahiaritmija, epizode akral-ne vazokonstrikcije (hiperfunkcija sim­patikusa),
  3. retencija mokraće, atonija gastrointesti-nalnog trakta i iridoplegija (prevaga pa-rasimpatičkog sistema),
  4. kod pacijenta koji su kvadriplegični i koji su respiratorno ugroženi mogu postojati epizode ekcesivne vagalne ak­tivnosti koja se manifestuje bradikardi-jom, pojavom srčanih blokova i asi-stolije (što može biti provocirano aspiracijom bronhijalnog sekreta); na EKG se tada mogu registrovati abnor­malnosti T talasa, depresija ST segmen­ta, proširenja QRS kompleksa, prolon-giranje QT intervala i postojenje srčanih blokova.

Ovaj oblik bolesti se vida kao akutna pandisautonomija, koja se karakteriše na­glim početkom u smislu nastanka ortostatske hipotenzije, anhidroze, suvih usta i očiju, poremećaja srčanog ritma i pore­mećaja funkcije mokraćne bešike. U kli­ničkoj slici su odsutni znaci zahvaćenosti senzi tivnih i motornih nerava, a mišićni re­fleksi se gase kasnije.

Miller-Fisher-ov sindrom se javlja kao varijanta poliradikuloneuritisa u oko 5% slučajeva. Karakteriše ga trijas: oftalmoplegíja, arefleskija i ataksija. Oftalmoplegija može biti nekomplentna ili kompletna (ne-reaktivna pupila sa ptozom kapka). Atak­sija se objašnjava neadekvatnim prenosom proprioceptivnih inputa sa mišićnih vrete­na i kinestetskih informacija sa receptora zglobova preko oštećenih senzitivnih ko-renova. Takođe se karakteriše multiplim, simetričnim slabostima kranijalnih nerava (kranijalni polineuritis), od kojih je najče­šće obostrano zahvaćena mimična mus­kulatura. Ima benignu prognozu sa opo­ravkom posle 10 nedelja. Kod većine pa­cijenata albuminocitološka disocijacija na­staje posle prve nedelje bolesti.

Dijagnoza akutnog poliradikuloneuri­tisa se postavlja na osnovu podataka u anamnezi o postojanju prodroma veza­nih za prethodnu respiratornu ili gastro-intestinalnu infekciju, prisustvom karakteri­stičnih simptoma i znakova bolesti: si-me-trične pojave mišićnih slabosti sa ugašenim mišićnim refleksima, razvoja parestezija i hipestezija, nastankom disfunkcije auto-nomnog nervnog sistema, obično u smislu arterijske hipertenzije i tahikardije i, even­tualno, razvojem slabosti mišića za disanje.

U diferencijalnoj dijagnozi nekada je te­ško početak bolesti razlikovati od niza dru­gih bolesti koji idu sa motornom slabošću. Tako u diferencijalnoj dijagnozi treba raz­mišljati o miopatijama nastalim zbog me-taboličkoih poremećaja (hipokalijemija, hipermagnezemija), polimiozitisu (bol pri palpaciji), rabdomiolizi, miopatija­ma kod kritično obolelih, poremećajima neuromuskularne spojnice (botulizam), akutnim neuropatijama (akutna intermi-tetntna porfirija, difterija, izlaganje toksini-ma-akrilamid, organofosfati arsen), Lyme­ovoj bolesti, AIDS-u, infekciji citomegalo virusom itd.

U radu na terenu treba imati na umu da histerija može imitirati početne forme ove bolesti.

Terapija

Bolesnik sa akutnim poliradikulitisom u prehospitalnom periodu zahteva poseban pristup. Po kratkoj orijentaciji iz anamne­ze (postojanje kakve inflamatrone bolesti u bliskoj prošlosti) konstatuje se prisustvo difuznog bola i slabosti skeletne muskula­ture (posebno respiratorne), prisustvo or-tostatske hipotenzije, anhidroze, suvih usta i očiju, zatim poremećaja srčanog ritma i pojava inkontinencije.

Shodno nalazu na bolesniku, ordinira se infuziona terapija, kateterizuje bolesnik, primeni oksigeniterapija na masku i, po potrebi, intubira se bolesnik i stavi na me­haničku ventilaciju. Od lekova se daju analgetici i sedativi (ukoliko je bolesnik na respiratoru) i neki od antiaritmika.

Bolesnik se sa što manje manipulacija prebacuje u stacionarnu ustanovu.

U bolnici je dijagnostički i terapijski pri­stup kompleksan, i ukoliko je tretman bo­lesnika adekvatan, tada je i prognoza bo­lesti relativno dobra.

S obzirom na to da je akutni poliradiku-litis organ-specifična autoimuna bolest, pr­va linija lečenja podrazumeva primenu specifične imunomodulatorne terapije. Ovo podrazumeva korišćenje intravenskih imunoglobulina, zatim primenu terapijske izmene plazme i u nekim slučajevima i pri­menu pulsnih doza kortikosteroida. Od ostalih mera terapije treba sprovoditi opšte mere kao što su:

1. prevencija komplikacije (stavljanje ve-štačkih suza i pokrivanje očiju kod sla­bosti mimične muskulature, toaleta usta, aspiracija sekreta, fizikalna eks­pektoracija da bi se prevenirao nasta nak atelektaze, intubacija i primena ve-štačke ventilacije),

  1. kontinuirani EKG monitoring uz dava­nje antihipertenzivne i vazoaktivne te­rapije,
  2. plasiranje urinarnog katetera
  3. davanje visokokalorične ishrane (uglje­ni hidrati i proteini)
  4. kupiranje radikularnih bolova i bolova u leđima nesteroidnim antiinflamator-nim lekovima
  5. davanje malih doza heparina potkožno (5000 ij u dva navrata) radi prevencije tromboze

Slični članci

Doživite starost bez straha pravilnim upravljanjem zdravstvenim izazovima!

Starenje je prirodni deo života, a sa njim dolaze i brojni zdravstveni izazovi koji mogu uticati na kvalitet života starijih...

Pročitaj jošDetails

Šta je pregled EEG glave?

EEG je metoda koja detektuje električnu aktivnost mozga korišćenjem elektroda postavljenih na na površinu glave. Elektrode detektuju fluktuacije napona koje...

Pročitaj jošDetails

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj jošDetails

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj jošDetails

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj jošDetails

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Bol u ledjima i vratu

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.