Akutni poliradikuloneuritis (Gilen Bareov sindrom)
Akutni poliradikuloneuritis je bolest koja se karakteriše pojavom mišićnih slabosti koje su praćene arefleksijom, gubitkom senzibiliteta i nastankom parestezija i pojavom porasta proteina u cerebrospinalnoj tečnosti uz smanjenje (manje od 5 ćelija u mm3) ili nedostatak ćelijskih elemenata (albuminocitološka disocijacija). S obzirom na to da je tokom bolesti moguća zahva-ćenost mišića za disanje i nastanak respiratorne insuficijencije, za lekare urgentne medicine veoma je važno da na vreme prepoznaju ovaj klinički entitet. Akutni poliradikuloneuritis se još naziva i akutna inflamatorna demijelinizirajuća poliradikulo-neuropatija. Bolest je takode poznata i po imenima autora koji su je prvi opisali, tako da je bolest poznata i kao Guillain-Bar-reev sindrom.
Gullain Barre-ov sindrom je jedan od najčešćih uzroka akutne, mlitave paralize. Učestalost raste sa godinama, tako da je bolest češća kod ljudi iznad 60 godina života. Pored toga, bolest je češća kod muškaraca.
Sve inflamatorne neuropatije dele se, u zavisnosti od trajanja bolesti, kliničke slike i neurofizioloških karakteristika na:
1. Akutne (< od 4 nedelje trajanja progresivne faze) Guillain Barre-ov sindrom
(GBS):
a. akutna motorna aksonalna neuropatija,
b. akutne senzorne neuropatije,
c. akutna motorna i senzorna aksonal-
na neuropatija,
d. Miller-Fisher-ov sindrom.
2. Subakutne (od 4 do 8 nedelja trajanja
progresivne faze)
a. subakutna inflamatorna demijelinizirajuća poliradikuloneuropatija.
3. Hronične (> 8 nedelja trajanja progresivne faze)
a. hronična inflamatorna demijelinizirajuća poliradikuloneuropatija (CIDP),
b. hronična recidivirajuća aksonalna
neuropatija.
Etiologija i patogeneza
Približno oko dve trećine bolesnika daje podatak o prethodnom postojanju respiratorne i/ili gastrointestinalne infekcije, vakcinacije ili hirurške intervencije. Period senzibilizacije je od 1 do 4 nedelje pre početka neuroloških simptoma. Najčešći uzročnici su: virusi-citomegalovirus CMV, Epstein Barr virus EBV, varicella-zoster virus VZV, hepatitis A i B virus, HIV i mycoplasma pneumoniae, bakterije Campilobacter jejuni. GBS može da nastane i posle vakcinacije protiv gripa, u manjem broju slučajeva nastaje i posle oralno primenjene vakcine protiv poliomijelitisa, besnila i difterije, zatim, nakon primene nekih lekova-streptokinaze, suramina, gan-gliozida i heroina, a takode može nastati kao komplikacija kod bolesnika sa Hod-gkin-ovim limfomom i kod imunokompro-mitovanih pacijenata nakon transplatacije.
Guillain Barre-ov sindrom i hronična inflamatorna demijelinizirajuća poliradikuloneuropatija su organ specifične autoimune bolesti koje su posredovane autoreaktiv-nim T limfocitima i antitelima na antigene perifernih nerava. Infekcija je mogući tri-ger koji utiče na aktiviranje T4 limfocita i nastanak antimijelinskih antitela. Rezultat je pojava demijelinizacije i povećanje infla-macije čime nastaje oštećenje aksona. Pa-tohistološki supstrat je endoneuralna i pe-rivaskularna infiltracija mononuklearnih ćelija. Te promene postoje duž nerava, po-čev od nervnih korenova do motorne ploče, odnosno mioneruralne sposjnice.
Klinička slika
Akutni poliradikuloneuritis se karakteriše progresivnom slabošću perifernih nerava (motorni i senzitivni deo) i autonom-nog nervnog sistema. Progresija bolesti nastaje uglavnom tokom naredne četiri nedelje, sa pikom pogoršanja od nekoliko sati do nekoliko dana (do 15 dana). Oporavak počinje nakon druge nedelje bolesti, po stabilizaciji neurološkog nalaza. Distribucija motorne slabosti može biti u smislu:
- zahvatanja proksimalnih i distalnih mišića ekstremiteta
- zahvatanja mišića lica (biplegija facija-lisa) u oko 50% slučajeva
- slabosti orofaringelane muskulature i antefleskora vrata
- u najtežim slučajevima, zahvatanja mišića za disanje.
Postoji izolovana varijanta slabosti mišića lica, orofaringealne muskulature, mišića vrata i ruku, pri čemu donji ekstremiteti nisu zahvaćeni: faringo-cerviko-brahijalna varijanta. U retkim slučajevima mogu biti zahvaćene samo noge, kada klinička liči na sindrom kaude ekvine.
Bolest može da se javi kao čista forma motorne aksonalne neuropatije i tada se manifestuje postojanjem mlitave paralize uz odsustvo kliničkih znakova oštećenja senzitivnih nerava.
Zahvaćenost senzitivnih korenova i senzitivnih perifernih nerava manifestuje se: 1. bolom u 85% slučajeva (interskapular-nim radikularnim bolom i bolom u donjem delu kičme koji se propagira u obe noge),
2. dizestezijama (trnjenje i žarenje) u 50% slučajeva sa postojanjem mijalgičnih bolova i osećaja stezanja u zglobovima,
3- hipestezijama po tipu rukavica i čarapa (dugih rukavica i dokolenica) uz postojanje skraćenja vibracioniog senzibiliteta.
Bolest se obično javlja kao akutna sen-zorimotorna aksonalna polineuropatija i karakteriše se hiperakutnim tokom (pik bolesti je unutar 7 dana), teškim stepenom mlitave mišićne slabosti i zahvaćenošću respiratornih mišića uz postojanje bolnih senzacija.
U toku bolesti mogu postojati simtpomi i znaci oštećenja autonomnog nervnog sistema:
- ortostatska hipotenzija i anhidroza (hi-pofunkcija simpatikusa),
- arterijska hipertenzija (HTA), sinusna tahikardija i tahiaritmija, epizode akral-ne vazokonstrikcije (hiperfunkcija simpatikusa),
- retencija mokraće, atonija gastrointesti-nalnog trakta i iridoplegija (prevaga pa-rasimpatičkog sistema),
- kod pacijenta koji su kvadriplegični i koji su respiratorno ugroženi mogu postojati epizode ekcesivne vagalne aktivnosti koja se manifestuje bradikardi-jom, pojavom srčanih blokova i asi-stolije (što može biti provocirano aspiracijom bronhijalnog sekreta); na EKG se tada mogu registrovati abnormalnosti T talasa, depresija ST segmenta, proširenja QRS kompleksa, prolon-giranje QT intervala i postojenje srčanih blokova.
Ovaj oblik bolesti se vida kao akutna pandisautonomija, koja se karakteriše naglim početkom u smislu nastanka ortostatske hipotenzije, anhidroze, suvih usta i očiju, poremećaja srčanog ritma i poremećaja funkcije mokraćne bešike. U kliničkoj slici su odsutni znaci zahvaćenosti senzi tivnih i motornih nerava, a mišićni refleksi se gase kasnije.
Miller-Fisher-ov sindrom se javlja kao varijanta poliradikuloneuritisa u oko 5% slučajeva. Karakteriše ga trijas: oftalmoplegíja, arefleskija i ataksija. Oftalmoplegija može biti nekomplentna ili kompletna (ne-reaktivna pupila sa ptozom kapka). Ataksija se objašnjava neadekvatnim prenosom proprioceptivnih inputa sa mišićnih vretena i kinestetskih informacija sa receptora zglobova preko oštećenih senzitivnih ko-renova. Takođe se karakteriše multiplim, simetričnim slabostima kranijalnih nerava (kranijalni polineuritis), od kojih je najčešće obostrano zahvaćena mimična muskulatura. Ima benignu prognozu sa oporavkom posle 10 nedelja. Kod većine pacijenata albuminocitološka disocijacija nastaje posle prve nedelje bolesti.
Dijagnoza akutnog poliradikuloneuritisa se postavlja na osnovu podataka u anamnezi o postojanju prodroma vezanih za prethodnu respiratornu ili gastro-intestinalnu infekciju, prisustvom karakterističnih simptoma i znakova bolesti: si-me-trične pojave mišićnih slabosti sa ugašenim mišićnim refleksima, razvoja parestezija i hipestezija, nastankom disfunkcije auto-nomnog nervnog sistema, obično u smislu arterijske hipertenzije i tahikardije i, eventualno, razvojem slabosti mišića za disanje.
U diferencijalnoj dijagnozi nekada je teško početak bolesti razlikovati od niza drugih bolesti koji idu sa motornom slabošću. Tako u diferencijalnoj dijagnozi treba razmišljati o miopatijama nastalim zbog me-taboličkoih poremećaja (hipokalijemija, hipermagnezemija), polimiozitisu (bol pri palpaciji), rabdomiolizi, miopatijama kod kritično obolelih, poremećajima neuromuskularne spojnice (botulizam), akutnim neuropatijama (akutna intermi-tetntna porfirija, difterija, izlaganje toksini-ma-akrilamid, organofosfati arsen), Lymeovoj bolesti, AIDS-u, infekciji citomegalo virusom itd.
U radu na terenu treba imati na umu da histerija može imitirati početne forme ove bolesti.
Terapija
Bolesnik sa akutnim poliradikulitisom u prehospitalnom periodu zahteva poseban pristup. Po kratkoj orijentaciji iz anamneze (postojanje kakve inflamatrone bolesti u bliskoj prošlosti) konstatuje se prisustvo difuznog bola i slabosti skeletne muskulature (posebno respiratorne), prisustvo or-tostatske hipotenzije, anhidroze, suvih usta i očiju, zatim poremećaja srčanog ritma i pojava inkontinencije.
Shodno nalazu na bolesniku, ordinira se infuziona terapija, kateterizuje bolesnik, primeni oksigeniterapija na masku i, po potrebi, intubira se bolesnik i stavi na mehaničku ventilaciju. Od lekova se daju analgetici i sedativi (ukoliko je bolesnik na respiratoru) i neki od antiaritmika.
Bolesnik se sa što manje manipulacija prebacuje u stacionarnu ustanovu.
U bolnici je dijagnostički i terapijski pristup kompleksan, i ukoliko je tretman bolesnika adekvatan, tada je i prognoza bolesti relativno dobra.
S obzirom na to da je akutni poliradiku-litis organ-specifična autoimuna bolest, prva linija lečenja podrazumeva primenu specifične imunomodulatorne terapije. Ovo podrazumeva korišćenje intravenskih imunoglobulina, zatim primenu terapijske izmene plazme i u nekim slučajevima i primenu pulsnih doza kortikosteroida. Od ostalih mera terapije treba sprovoditi opšte mere kao što su:
1. prevencija komplikacije (stavljanje ve-štačkih suza i pokrivanje očiju kod slabosti mimične muskulature, toaleta usta, aspiracija sekreta, fizikalna ekspektoracija da bi se prevenirao nasta nak atelektaze, intubacija i primena ve-štačke ventilacije),
- kontinuirani EKG monitoring uz davanje antihipertenzivne i vazoaktivne terapije,
- plasiranje urinarnog katetera
- davanje visokokalorične ishrane (ugljeni hidrati i proteini)
- kupiranje radikularnih bolova i bolova u leđima nesteroidnim antiinflamator-nim lekovima
- davanje malih doza heparina potkožno (5000 ij u dva navrata) radi prevencije tromboze