Bol u ledjima i vratu
Vratni i leđni bol, pogotovu ukoliko su praćeni i neurološkim ispadima, predstavljaju problem za hitnu sanitetsku službu. Većina tih bolesnika se mogu lečiti i kod kuće, pa je interes lekara specijaliste urgentne medicine za njih posebno velika. Bol u leđima i vratu je veoma čest, odnosno bol u leđima se javlja kod 60 do 90%, a u vratu kod 40 do 70% od ukupne odrasle populacije, bar jedanput u toku života. Po pravilu oboljenje počinje samo kao intenzivan (često nesnošljiv) bol. U kasnijem toku se kom-plikuje neurološkim ispadima i to leđni bol u vidu ishijalgije, koja se širi duž jedne ili obe noge, i vratni bol, koji se širi u gornje ekstremitete, sa ili bez istovremenog razvoja slabosti. Na sreću, većina ovih bolesnika se brzo oporavi, tako da je u periodu od 3 meseca 85% bez simptoma, a svega 6% ima simptome i posle 6 meseci. Samo veoma mali procenat bolesnika ostaje trajno onesposobljen i priključuje se grupi bolesnika sa hroničnim leđnim ili vratnim bolom, koja čini oko 1% ukupne populacije.
Anatomske karakteristike kičmenog stuba
Strukture koje čine kičmeni stub moraju biti dovoljno čvrste da bi bile dobar oslonac za trup i ekstremitete i da bi omogućile fiksiranje paravertebralnih i drugih mišića, dovoljno jake da zaštite kičmenu moždinu i caudu equinu, i istovremeno dovoljno savitljive da omoguće pokretanje glave i trupa u različitim pravcima. Jasno je da anatomska organizacija kičmenog stuba i bliskih struktura omogućava sve ove funkcije, ali s druge strane, ovako visoki funkcionalni zahtevi nose i rizik od mnogobrojnih problema, posebno na nivou cervikalne i lumbosakralne regije.
Cilindrični kičmeni pršljenovi zglobljeni intervertebralnim diskusom i dodatnim apo-fizealnim zglobovima (zglobovi između gornjih i donjih artikularnih nastavaka), ojačani su mnogobrojnim ligamentima, medu kojima su najznačajniji prednji i zadnji longitudinalni ligament, ligamenta flava, ligamenta interspinalis i spinalis superficialis. Stabilnost kičmenog stuba i kontrola spinal-nih pokreta zavise od ovih ligamenata i mišića, dok sami pokreti zavise uglavnom od refleksne i voljne kontrakcije mišića.
Patofiziološki aspekti vratnog i leđnog bola
1. Spondilogeni bol je lokalizovani vratni ili leđni bol i, po pravilu, je posledica oštećenja ili degenarativnih promena mišića, ligamenata ili samog kičmenog stuba. Najčešći uzrok ovog bola je povećana napetost u paraspinalnim mišićima nastala kao rezultat nepravilnih pokreta, obično pri podizanju tereta ili trzaju. Međutim, povremeno je dovoljna i sama prekomerna aktivnost određenih, obično manje korišće-nih, mišićnih grupa. U ovakvim situacijama dolazi do nakupljanja mlečne kiseline i ka-lijuma, sa stimulacijom tankih, nemijelini-zovanih nervnih vlakana i posledičnom bolnom toničnom kontrakcijom mišića. Spondilogeni bol se prenosi preko ramus posteriora i sinuvertebralnih (rekurentrnih meningealnih) nerava koji primarno iner-višu strukture u samom spinalnom kanalu.
2. Radikularni bol, za razliku od spon-dilogenog, uzrokovan je kompresijom i is-hemijom samih spinalnih nerava. Pri pro-truziji diska, pored kompresije, dokazana je i inflamatorna reakcija oko nervnog ko-rena. Kompresija korena dovodi do lokalne ishemije sa posledičnim oštećenjem ak-sonalnog transporta i razvojem edema. Inflamatorna reakcija pri protruziji nukleus pulposusa objašnjava se činjenicom da je nucleus pulposus, kao primarno ava-skularna struktura, prilikom prolapsa po prvi put u kontaktu sa elementima imunog sistema, što dovodi do imunski posredovanog inflamatornog odgovora u regiji spi-nalnog nerva. Potrebno je istaći da je sam intervertebralni discus bez nocicpetivnih vlakana, što znači da je potpuno bolno neosetljiv.
3- Viscerogeni- „projektovani” spinalni bol je treća vrsta bola koji se može javiti u cervikalnoj ili lumbosakralnoj regiji. On potiče iz organa koji imaju zajedničku seg-mentnu inervaciju sa strukturama cervikal-ne ili lumbosakralne kičme, usled čega se i projektuje u ove regije. Organi koji najčešće projektuju bol u donju torakalnu i lumbosakralnu regiju su aorta, pankreas, duodénum, ascedentni ili descedentni ko-lon, rektum, bubrezi, ureteri, mokraćna bešika i organi male karlice. Zato je pri svakom lumbosakralnom i donjem tora-kalnom bolu obavezno potrebno detaljno ispitivanje abdominalne regije. Česti uzroci projektovanog bola su ulkus želuca ili duodenuma, različita oboljenja pankreasa, retroperitonealne neoplazme ili krvarenja (kod bolesnika sa hemofilijom ili na anti-koagulantnoj terapiji), oboljenja kolona, aneurizma ili disekcija abdominalne aorte i različita ginekološka oboljenja.
Uzroci lokalizovanog bola u vratu i leđima
- Nespecifična mišićno-koštana patologija najčešće obuhvata oštećenje tetiva, mišića i fasetnih zglobova kod različih kon-genitalnih malformacija kičmenog stuba, kao što su Klippel-Feil-ov sindrom u vratnoj regiji ili spina bifida sa spondiloliste-zom u lumbo-sakralnoj regiji. U kliničkoj slici je tipična ograničena pokretljivost bolesnika. Anamnestički se dobijaju podaci o bolu u paraspinalnoj regiji koji povremeno zrači u potiljak i ramena u slučaju vratne patologije, i u slabine i butine u slučaju lumbosakralne patologije. Osnovna karakteristika ovoga bola je njegovo značajno smanjenje pri mirovanju, tako da kod svih bolesnika gde bol perzistira i tokom mirovanja obavezno treba isključiti teža oboljenja, kao što su osteomijelitis, discitis, me-tatstatske promené i drugo.
- Fibromialgija podrazumeva prisustvo generalizovanog mišićno-koštanog bola koji traje duže od tri meseca, a nepoznate je etiologije. Stoga u odmakloj fazi bolesti nije teško razlikovati fibromijalgiju od fo-kalne spinalne patologije. Suprotno ovome, u samom početku bolesti kod fibromi-jalgije često postoji oštar bol, lokalizovan najčešće u predelu vrata i leđa, usled čega bolesnik dolazi kod neurologa da bi se isključila mogućnost spinalne patologije. U ovim slučajevima je u diferencijalnoj dijagnozi posebno značajno dobijanje anam-nestičkih podataka o prisustvu zamora, globalne adinamije, ukočenosti, glavobolje, poremećaja spavanja, parestezija i iri-tabilnog kolona, koji su sastavi deo kliničke slike fibromijalgije. Dijagnozu potvrđuje nalaz najmanje 11 različitih tačaka izuzetno osetljivih na palpaciju. Ipak, potrebno je naglasiti da je fibromijalgija dijagnoza koja se definitivno može postaviti tek nakon isključenja drugih oboljenja, a pre svega spondiloartropatije i polimijalgije reu-matike.
3- Trzajna povreda po tipu fleksiono-ekstenzionog pokreta češća je kod žena zbog slabije razvijenih mišića vratne regije. Najčešći simptomi obuhvataju lokalizo-vani bol i ukočenost vrata, potiljačnu glavobolju, vrtoglavicu, adinamiju i zamor, uz izuzetnu palpatornu osetljivost paraverte-bralne regije, ograničenu pokretljivost vrata i antalgičnu slabost mišića gornjih ekstremiteta. U slučajevima jačih trzajnih pokreta ova povreda se može komplikova-ti i znacima mijelopatije, radikulopatije, brahijalne pleksopatije i mononeuropatije na gornjim ekstremitetima.
4. Spondiloartropatije mogu biti infla-matorne, reumatoidne i ostale. Inflama-torne karakteriše klinička slika u kojoj dominira osećaj ukočenosti i leđni bol. Patog-nomično je da su simptomi najizraženiji u jutarnjim satima i da se popravljaju nakon aktivacije. Obično ja lumbalna kičma zahvaćena pre ostalih delova kičmenog stuba. Bolest zahvata i sakroilijačne zglobove i velike zglobove donjih ekstremiteta. Često je prisustvo HLA-B27 antigena, povišenih vrednosti C reaktivnog proteina i ubrzane sedimentacije. U kliničkom nalazu postoji izrazito ograničena pokretljivost kičmenog stuba sa lokalizovanom osetljivošću iznad sakroilijačnih zglobova. Radiogra-fija potvrđuje znake sakroilitisa. U ovu grupu oboljenja ubrajaju se ankilozirajući spondilitis, Reiterova bolest (nepurulentni atritis, uretritis i konjuktivitis), spondilartro-patija u sklopu Crohnove bolesti, ulcerativ-nog kolitisa i psorijaze, kao i spondilatro-patije nepoznate prirode koje se javljaju u mlađem životnom dobu. Reumatoidni artritis se karakteriše predominantnom lokalizacijom u vratnom segmentu kičmenog stuba, sa čestom atlanto-aksijalnom subluksaci-jom. Ostale spondilartropatije obično su simptom neke opšte bolesti, kao što su Whippleove, Behcetove ili Pagetove bolest, akromegalija, osfikacija zadnjeg po-steriornog ligamenta i drugih bolesti koje mogu biti uzrok nespecifične spondilartropatije.
- Spondilolisteza je skliznuće jednog u odnosu na susedno pršljensko telo. U odnosu na navedeno pomeranje razlikuju se četiri stepena spondilolisteze, do 25%, od 25 do 50%, od 50 do 75% i preko 75%. Potrebno je naglasiti da spondilolisteza godinama može ostati asimptomatska, i da se prvi simptomi u vidu lokalizovanog leđnog bola obično javljaju tek nakon nasta-lih povreda. Nije retkost da spondilolisteza, pored lokalizovanog, uzrokuje i ira-dirajući bol.
- Kompresivna fraktura pršljenskog te-la je čest uzrok lokalizovanog bola u vratnom ili lumbalnom regionu, iako ona ne-retko dovodi i do iradirajućih bolova radikularne distribucije. U njenoj osnovi najčešće leži osteoporoza, a rede osteoma-lacija, osteonekroza, eozinofilni granulom, trauma ili tumor kičmenog pršljena. Simp-tomatologija može imati subakutni razvoj, ili nastaje naglo ukoliko je fraktura deklanši-rana padom, saobraćajnim udesom i slično. Karakteristično je smanjenje bola u toku ležanja na leđima, kao i njegovo intenziviranje u toku sedenja, stajanja ili kretanja.
Bol u vratu i leđima sa iradijacijom u gornje ili donje ekstremitete
Cervikalna radikulopatija znatno je reda u odnosu na lumbosakralnu. Uzroci koji do nje mogu dovesti su mnogobrojni (tabela I), a medu njima je najčešći pro-laps intervertebralnog diska.
1. Prolaps intervertebralnog diska cervi-kalne regije nastaje zbog dejstva fizičke sile koja svojim intenzitetom premašuje obim fiziološke pokretljivosti kičmenog stuba. Stoga su u najvećem riziku osobe koje obavljaju teške fizičke poslove, radnici na vibracionim aparatima i vozači, ali i pušači kod kojih postoji hronični bronhitis sa teškim, upornim kašljem. Klinička slika se razlikuje u zavisnosti od nivoa prolabiranog diska, od toga da li je reč o medijalnoj ili lateralnoj protruziji, kao i od stepena prolapsa. U odnosu na nivo lezi-je najčešći je prolaps C6-C7 diska, sa posledičnom radikulopatijom C7 korena. U zavisnosti od toga da li je prolaps u središnjoj liniji ili je pomeren u jednu stranu, nastaje cervikalna mijelopatija ili radikulopatija, a stepen prolapsa uslovljava intenzitet neurološke simptomatologije. Po pravilu su prvi simptomi bol i ukočenost vrata, da bi u narednom periodu nastalo širenja bola u ramena, region lopatica i ruke, u zavisnosti od oštećenog korena. Ovim simptomima se često pridružuju i parestezije, hiperestezije i slabosti derma-tomske distribucije. Cervikalna mijelopatija se objašnjava direktnim kompresivnim efektom prolabiranog diska na medulu, ali i ishemijom medule kao posledicom kompresivnog efekta diska na arteriju spinalis anterior.
2. Prolaps intervertebralnog diska lum-balne regije uslovljen je primarno velikim statičkim opterećenjem lumbosakralne regije, kao i dejstvom fizičkih sila koje pre
mašuju izdržljivost ligamenata i mišića. Prolabirani intervertebralni diskus najčešće samo napinje zadnji longitudinalni ligament, bez njegove rupture, iako povremeno dolazi i do proboja ne samo ligamenta već i dure mater. Klinička slika, kao i u slučaju cervikalnog prolapsa diska, zavisi od tri faktora, nivoa protruzije, njene lokacije (medijalna, paramedijalna ili lateralna) i stepena protruzije. Najčešća protruzija se sreće na nivou intervertebral-nog prostora L4-L5, sa kompresijom kore-na L5, a odmah iza nje je protruzija na nivou L5-S1, sa kompresijom korena SI. Medijalna protruzija dovodi do kompresije više lumbosakralnih korenova sa kliničkom slikom kaude ekvine, paramedijalna protruzija dovodi do kompresije korena ispod mesta kompresije, a lateralna protruzija zahvata koren u istom nivou. Sledeći parametar koji određuje kliničku sliku je stepen protruzije. On uslovljava kliničku sliku u zavisnosti od širine spinalnog kanala, jer je čest slučaj da i veće protruzije kod širokih spinalnih kanala ostaju potpuno asimptomatske, kao i da veoma blage protruzije kod uskih kanala dovode do značajne onespobljenosti bolesnika.
3- Stenoza spinalnog kanala nastaje kod odmaklih spondilotičnih promena. Ipak, stepenu stenoze značajno doprinose i drugi faktori, kao što su primarna konfiguracija spinalnog kanala, smanjenje visine in-tervertebralnog diska, zadebljanje žutog ligamenta, hipertrofija fasetnih zglobova i drugo. Lateralna stenoza dovodi do kliničkih znakova radikulopatije, a medijalna do kliničke slike neurološke klaudikacije. U ambulanti urgentne medicine posebno je značajno načiniti brzu diferencijalnu dijagnozu između neurološke i vaskularne kla-dukacije, čime se usmerava dalje ispitivanje i lečenje ovih bolesnika. U prilog neurološkoj klaudikaciji govori podatak o postojanju simptoma i pri samom stajanju, bez dodatnih aktivnosti bolesnika. Neurološki znaci, kao što su slabost, arefleksija i parestezije u donjim ekstremitetima, očuvanost pulseva na donjim ekstremitetima i potenciranje tegoba pri ekstenziji trupa, idu u prilog neurološkoj, a retko prate va-skularnu patologiju. Ipak, ne treba zaboraviti da je česta i kombinacija ovih klaudi-kacija, s obzirom da su obe patologije vezane za proces starenja.
- Oštećenje fasetnih zglobova doprinosi stenozi spinalnog kanala, što, u zavisnosti od lokalizacije procesa, rezultira kliničkim znacima radikulopatije, kaude ekvine ili cervikalne mijelopatije. Simptomi se pojačavaju u toku stajanja ili hiperekstenzije trupa.
- Ekstraduralni tumori uglavnom uzrokuju lokalizovani bol bez dodatne neurološke simptomatologije, intraduralni-eks-tramedularni tumori uzrokuju najčešće združenu pojavu bola i neurološke simptomatologije, dok intramedularni tumori uzrokuju kliničku sliku progresivne mijelopatije, sa blagim ili potpuno odsutnim bolnim senzacijama. Meningealna karcino-matoza se odlikuje afekcijom većeg broja segmenata medule ili znacima poliradiku-lopatije.
- Infekcije pršljenskog tela ili interver-tebralnog diska, s obzirom na bogatiju va-skularizaciju, češće su u mlađem uzrastu bolesnika. Glavni simptom je bol, koji je obino lokalizovan iznad samog mesta infekcije, iako, usled sekundarne zahvać-nosti korena, može imati i radikularnu distribuciju. Karakteristika ovog bola je njegovo potenciranje tokom aktivnosti, ali i podatak o njegovom prisustvu i tokom mirovanja. U slučaju širenja infekcije u susedna tkiva, distribucija bolnih senzacija se značajno menja. Kod epiduralnog apscesa su prisutni i znaci sistemske infekcije.
Klinička evaluacija bolesnika sa bolom u vratu ili leđima
Anamneza podrazumeva dobijanje podataka o postojanju faktora rizika (starost preko 50 godina, telesna temperatura iznad 38°C, neuromišićna patologija, značajna trauma u periodu pre početka bola, prisutan malignitet, neobjašnjiv gubitak telesne težine, bol u ležećem položaju, prekomer-na konzumacija alkohola i lekova), podataka o kvalitetu bola (umereni, kontinuirani bol ide u prilog mišićno-koštane patologije, dok oštar, lancinirajući bol koji zrači ide u prilog radikularnoj leziji), lokalizaciji bola, trajanju bola, intenzitetu, vremenu njegovog javljanja, „trigger” faktorima i faktorima koji dovode do ublažavanja bola i podatak o udruženoj simptomatolo-giji, kao što su motorna ili senzitivna oštećenja i oštećnje funkcije sfinktera.
Neurološki pregled bolesnika sa vratnim ili leđnim bolom podrazumeva obavljanje neurološkog pregleda. Taj pregled je moguće veoma lako izvesti na terenu.
Kod leđnog bola izvode se testovi tipa Lazarevića (podizanje opružene noge od podloge do pojave bola; specifični značaj ima bol u rasponu između 30 i 70 stepeni), Bragarda (podizanje opružene noge do pojave bola, a zatim naknadna ekstenzija stopala), Bružinskog, Patrika-Fabera (spolja-šnja rotacija noge flektirane u kolenu, u prilog oštećenju kuka ili sakroilijačnog zgloba), Genslena (asimptomatska noga se flektira u kuku i kolenu i povuče ka trbuhu, a bolna noga u položaju ekstenzije se gura naniže, van postelje; potencijacija bola ide u prilog leziji sakroilijačnog zgloba), Wadela (nežno štipkanje kože iznad bolne regije potencira bol; u prilog funkcionalnog oštećenja).
Kod vratnog bola izvode se testovi tipa Spurlinga (naginjanje glave ka bolnoj ruci i dodatno potiskivanje u istom pravcu, u prilog kompresiji korena diskalne geneze), Valsalve, Lhermittovog testa (oštro savijanje glave put napred, u prilog mijelo-patiji), Bickelesa (istezanje ekstendirane bolne ruke unazad, sa istovremenom rotacijom glave u suprotnu stranu) i drugih testova, što uz pregled trofike i snage mišića, mišićnih refleksa, senzibiliteta i si-maptičke funkcije dovodi do približavanja etilogiji vratnog ili leđnog bola.
Lečenje akutnog vratnog ili leđnog bola
S obzirom na dobro poznatu činjenicu da se preko 50% bolesnika sa akutnom bolom u vratu ili leđima u potpunosti oporavi u toku 4 do 6 nedelja, a 95% bolesnika u toku 6 meseci, to je i osnovni princip le-čenja ovih bolesnika ublažavanje postojećih tegoba do prirodnog oporavka bolesti. Zbog toga je retko potrebno takve bolesnike transportovati u bolnicu. Ukoliko su bol i nesposobnost pokreta izuzetno veliki, tada se bolesnik prevodi u stacionarnu ustanovu. Neretko, socijalni momenat u tome ima značajnu ulogu (stari, nepokretni ljudi koji žive sami ). Pre transposrta tim bolesnicima se ordinira analgetik iz grupe nesteroidnih antireumatika i smeštaju se u sanitetsko vozilo, obično u prinudnom položaju.
U bolnici dva osnovna terapijska pravca obuhvataju primenu medikamenata i fizikalnih procedura. Među medikamentima osnov terapije čine lekovi iz grupe nesteroidnih antireumatika (Nimulid, Dic-lophen, Ibuprofen, Movalis), iako se u slučajevima veoma intenzivnih bolova mogu primeniti i kratke sheme opijatnih analgetika.
U ranoj fazi bola u vratu ili leđima postoji i mogućnost primene fizikalnih procedura ili spinalne manipulacije. Fizikalna terapija podrazumeva primenu toplih obloga ili leda u bolnoj regiji, dok je pun fizikalni tretman u ranoj fazi bola više štetan nego koristan. Metode fizikalne terapije primenjuju se tek onda kada bolesnik izađe iz bolne faze.
Ove bolesnike je potrebno kontinuirano pratiti u toku naredne 2 do 4 nedelje. U svim slučajevima gde nije zabeleženo
značajno poboljšanje stanja, potrebno je sprovesti detaljno psihosociološko ispitivanje. Posebno su važni podaci o stepenu zadovoljstva poslom, depresiji, uzimanju le-kova, prisustvu stresa ili rentnih tendencija.
Ukoliko bol u vratnoj i lumbalnoj kičmi ima organski karakter, tada je lečenje hirur-ško.