Psihogene krize svesti
- Histerični ili konverzivni napadi nastaju najčešće posle akutne stresne situacije. Češći su kod mladih žena, ali i u adolescentnom periodu. Manifestuju se u vidu „suženja” svesti sa bizarnim, često nekoordinisanim pokretima tela. Ovakvi napadi se razlikuju od gene-ralizovanih konvulzivnih epileptič-nih napada odsustvom određenog re-dosleda faza napada, dužim trajanjem, bez povređivanja pri padu i ugriza jezika, bez inkontinecije i Babinskog, kao i odsustvom postparoksizmalnih abnormalnih EEG promena. Pojava hi-steričnih napada ne isključuje mogućnost da pacijent boluje i od epilepsije i da ima manifestne epileptične napade.
- Histerični stupor je disocijativna psi-hogena reakcija. Manifestuje se sa iz-menjenim stanjem svesti, produženog trajanja (nekada i do par sati), koje najviše podseća na stanje pod hipnozom.
- Pseudoepileptični napadi se mogu defi-nisati kao epizode paroksizmalnog poremećaja ponašanja i/ili poremećaja stanja svesti, koji nisu posledica pa-roksizmalnih epileptičnih neurofizioloških promena mozga. Međutim, kliničke manifestacije napada uglavnom, manje ili više verno, imitiraju razne forme epileptičnih kriza, kao na primer:
- a. generalizovane konvulzivne:
– mogu da podsećaju na generalizovane tonično-klonične napade,
– motorna aktivnost može biti diskordi-nirana, distonična, mioklonična;
b. nekonvulzivne:
– mogu da podsećaju na parcijalne kompleksne napade sa automatizmima, vokalizacijom i izmenjenim stanjem svesti;
c. fokalne motorne:
– varijacija unilateralnih motornih fenomena sa pomućenjem stanja svesti ili bezpomućenja stanja svesti;
d. subjektivne krize:
– subjektivno doživljavanje različitih epi-zodičnih, najčešće čulnih senzacija u sopstvenom telu, sa vrlo čestom naknadnom amnezijom.
Dijagnoza pseudonapada klinički se relativno teže postavlja, pogotovo kod bolesnika koji istovremeno imaju i „prave” epileptične napade. Najkorisnije metode koje olakšavaju postavljanje adekvatne dijagnoze neepileptičnih kriza svesti su:
– aktivan otpor pri pasivnom otvaranju očiju,
– odsustvo dilatacije pupila,
– napadi uglavnom u prisustvu drugih ljudi,
– iktalni/interiktalni EEG bez epilepti-formnih promena.
Pseudonapadi se češće javljaju kod žena u drugoj ili trećoj deceniji života. Obično prethodno postoje podaci o pokušaju samoubistva, povređivanja ili trovanja, sa veoma čestim informacijama da potiču iz disfunkcionalnih porodica, gde su bile izložene fizičkom ili seksualnom maltretiranju.