Akutni encefalitis (Encephalitis acuta)
Akutni encefalitis je akutna zapaljenska bolest mozga.
U osnovi encefalitisa leži moždani edem čija veličina i lokalizacija određuje stepen i težinu kliničke slike bolesti.
Moždani edem nastaje formiranjem va- zogenog, intersticijalnog i citotoksičnog edema.
Posledice inflamacije u CNS su patofizi- ološke, strukturne i funkcionalne. Najvažnije su:
- povišena propustljivost hematoence- falne barijere,
- različita veličina moždanog edema
- vaskulitis (endotelitis i mikrotromboze) krvnih sudova mozga
- porast IKP
- poremećaj vaskularne autoregulacije
- pad minutnog protoka kroz mozak
- globalna moždana hipoksijaa
- cidoza i poremećaj enzimske aktivnosti
- evolucija strukturnih poremećaja,
- poremećaj međusinaptičke komunikacije.
Rezultat ovako složenih zbivanja u moždanim strukturama je akutna neurološka bolest (encefalopatija) sa različitim kliničkim karakteristikama. Moždani edem i povišeni IKP dovode do kompresivnog efekta na mozak i kičmenu moždinu, što dovodi do različitih kliničkih ispoljavanja ove teške zapaljenjske bolesti.
Encefalitis izazivaju uglavnom isti viru- sni, bakterijski, parazitarni i gljivični uzročnici kao i meningitise i navedeni su u prethodnom poglavlju.
Kliničke manifestacije
Bolest najčešće počinje naglo i iz punog zdravlja. Javljaju se znaci opšteg infektiv- nog sindroma, povišena temperatura, slabost, malaksalost, glavobolja. Nekada su izraženi znaci infekcije respiratornih ili dige- stivnih puteva, u zavisnosti od ulaznog mesta infekta. Uz umerenu ili jaču glavobolju, često povraćanje, dolazi do ispolja- vanja simptomatologije CNS:
- poremećaj svesti (uznemirenost, dezorijentacija, konfuzno stanje, somnolen- cija, sopor, koma),
- konvulzije (fokalne, generalizovane, mogu se više puta ponavljati, do epi- leptičnog statusa),
- oštećenje kranijalnih nerava,
- neurološki lateralizovani deficit,
- oštećenje senzibiliteta (površnog i dubokog),
- znaci poremećaja autonomnog nervnog sistema,
- poremećaj disanja i pojava akutne respiratorne insuficijencije, poremećena funkcija kašlja i iskašljavanja
- oštećenje akta gutanja
- poremećaj cirkulacije i rada srca
- poremećaj elimincije i bubrežna insuficijencija
- neuromišićna raždražljivost
- krvarenje iz gastrointestinalnog trakta (akutni erozivni gastritis, akutni ulkus)
- elektrolitni i metabolički disbalans.
Poremećaj svesti je osnovna klinička karakteristika encefalitisa. Ispoljava se u kvalitativnom ili kvantitativnom smislu. Može doći do uznemirenosti, motorne agitacije, dezorijentacije, mentalne konfuznosti. Po kvanititetu svest se može menjati u smislu pojave somnolencije (pospanosti), sopora (dublje uspavan bolesnik, ali se može probuditi na grublje draži) ili kome, kada bolesnik ne reaguje na spoljašnje grublje draži. Svest se pogoršava pojavom konvulzija, koje mogu da dovedu do respiratorne slabosti i potpunog prestanka disanja, što zah- teva hitne mere reanimacije.
Konvulzije u toku encefalitisa nastaju kao posledica sledećih zbivanja:
- pojave lokalnog zapaljnskog edema mozga,
- kompromitacije moždane cirkulacije
- moždane hipoksije, toksičnog dejstva biološki aktivnih materija koje produkuju bakterije, virusi i
- drugi uzročnici zapaljenja.
U toku konvulzija dolazi do višestruko povećane potrebe za kiseonikom i gliko- zom, što dodatno pogoršava moždani edem, menja stanje svesti bolesnika i doprinosi pojavi respiratorne insuficijencije.
Akutna respiratorna insuficijencija u toku encefalitisa može nastati zbog sledećih razloga:
- poremećaja u radu viših disajnih centara, koji mogu biti oštećeni direktno, za- paljenskim procesom, ili indirektno, kompresivnim efektom povišenog IKP;
- oštećenja jedara kranijalnih nerava u toku zapaljenja, naročito jedara bulbo- motora (IX-XII), pa dolazi do kompro- mitovanog akta gutanja, kašlja i iskašlja- vanja, što dovodi do nakupljanja sekreta u disajnim putevima i pogoršanja respiratorne funkcije;
- poremećaja u radu disajne muskulature koja je posledica oštećene neuromi- šićne komunikacije, a nastaje zbog pojava pareza, paraliza ili hiperto- nusa mišića koji učestvuju u procesu disanja( interkostalni mišići, dijafragma).
Zbog moguće pojave poremećaja vitalnih funkcija u toku encefalitisa, sve navedene pojave moraju se očekivati i pratiti makar i nagoveštaj njihovog ispoljavanja, kako bi se blagovremeno i na kvalitetan način ukazala pomoć bolesniku.
Dijagnoza
Dijagnoza encefalitisa se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka, opisane kliničke slike bolesti, pregleda CST, a dopunjuje se pregledom očnog dna, elektro- encefalografskim pregledom (EEG), kom- pjuterizovanom tomografijom mozga (CT) i magnetnom rezonancom (MRI).
Najvažnije za dijagnozu encefalitisa je akutno nastao poremećaj svesti kome najčešće prethodni febrilni uvod; zatim neurološke promene, od kojih su najvažnije promene na kranijalnim nervima, naročito n. facijalisu, pojava konvulzija u febrilnoj neurološkoj bolesti. Kod bakterijskih me- ningoencefalitisa se u zamućenom ili mutnom likvoru nalazi pleocitoza polimorfo- nuklearima, uz hiperalbuminorahiju i hipoglikorahiju. Virusni encefalitisi uglavnom imaju bistar likvor sa umerenom će- lijskom pleocitozom uglavnom limfocita. Glikorahija je uglavnom normalna, a vred- nosti belančevina u likvoru su umereno povišene.
Etiološka dijagnostika encefalitisa se bitno ne razlikuje od dijagnostike opisane u poglavlju o meningitisima.
Diferencijalna dijagnoza
U diferencijalnoj dijagnozi encefalitisa dolaze u obzir druge bolesti ili bolesna stanja koja u osnovi imaju neurološku dis- funkciju ili strukturno oštećenje moždanog parenhima.To su:
L kraniotrauma,
- epilepsija
- maligne neoplazme mozga (primarne ili sekundarne)
- miastenia gravis, apscesi i tumori mozga
- komatozna stanja različite etiologije
- endogene intoksikacije
- psihotična oboljenja
- trovanja (alkohol, lekovi, hemijska Lečenje infekcija CNS
Lečenje bolesnika sa infekcijom mozga je složeno i često delikatno. Obuhvata čitav niz mera i postupaka koji su usmereni na uzročnika bolesti, ali i na lečenje i korekciju teških i vitalno ugrožavajućih pojava. Lečenje se uvek sprovodi hospitalno, po mogućnosti u odeljenjima za intenzivno lečenje i reanimaciju.
Kauzalno lečenje je usmereno na uzročnika bolesti.
Kod bakterijskih zapaljenja mozga i moždanih opni kauzalna terapija se odnosi na primenu antibiotika. Efikasnost antimikrobnog dejstva zavisi od postizanja adekvatne baktericidne aktivnosti u CST.
Ona se postiže sposobnošću antibiotika da prođe hematoencefalnu barijeru, njegovom aktivnošću u purulentno izmenjenom likvoru, a zavisi i od brzine razgradnje i antibiotika u CST.
U bakterijskim infekcijama CNS antibiot- sko lečenje mora da se započne što pre, izborom antibiotika na osnovu empirijskih saznanja. Kod odraslih osoba, u vanbolnič- kim uslovima, najšeći uzročnici su pneu- mokok i meningokok. Zbog toga lečenje počinje kristalnim penicilinom ili ampicili- nom. Međutim, u poslednje vreme je sve češća rezistencija ovih uzročnika, naročito pneumokoka na penicilin i hloramfenikol, pa se lečenje bakterijskih meningitisa i en- cefalitisa počinje cefalosporinima treće generacije. Najbolje je davati dva, nekada i tri antibiotika, u zavisnosti od okolnosti i načina nastanka bolesti, prethodnih faktora predispozicije i neposrednog rizika za gnojni meningoencefalitis.
Antibiotici i preporučene dnevne doze koji se koriste u lečenju bakterijskih meningitisa i encefalitisa kod odraslih:
- cefotaksim 12 g u 4-6 pojedinačnih doza,
- ceftriakson 4 g u 2 doze,
- ceftazidim 6-12 g u 3 doze,
- cefepim 1-2 g u 2 doze,
- hloramfenikol 3-4 g u 3 doze,
- ampicilin 12 g u 6 doza,
- gentamicin 2—3 x 80mg,
- amikacin 1 g jednokratno,
- mezlocilin 18-24 g u 6 doza,
- penicilin G 20-24 mil u 6 doza,
- trimetoprim-sulfametoksazol 15-20 mg/ /kg u 4 doze,
- 1metronidazol 2 g u 4 doze,
- meropenem 6 g u 3 doze,
- 1vankomicin 2 g u 2 doze.
Preporučena empirijska kombinacioja antibiotika za lečenje bakterijskih infekcija CNS:
- kombinacija antibiotika:
- kristalni penicilin ili ampicilin,
- gentamicin ili hloramfenikol,
- metronidazol.
- kombinacija antibiotika:
- ceftriakson ili cefotaksim,
- amikacin ili gentamicin,
- metronidazol.
Ukoliko se postavi etiološka dijagnoza zapaljenja (kultivacija bakterije iz likvora ili serološko dokazivanje uzročnika) i ukoliko je potrebno, prema antibiogramu, može se korigivati započeto lečenje. Najčešće se tada u terapiju uvodi vankomicin, imi- penem ili meropenem, kao monoterapija, ili u kombinaciji sa nekim od navedenih antibiotika.
Lečenje antibioticima se sprovodi intra- venskim putem, uvek u punim dozama i dovoljno dugo, uz kliničku kontrolu toka bolesti i kontrolu likvornih promena tokom lečenja. Meningokokni ¡frieningitfj se leči 10 dana, pneumokoknt meningitis.
Antivirusna terapija se za sada sprovodi kod dokazanog ili pretpostavljenog zapa- jfenja CNS uzrokovanog herpes gimplex virusom. Lek izbora je aciklovir u dozi 10 mg/kg svakih 8 sati, do 30 mg/kg za 24 sata. Terapija |fe sprovodi venskim putem, u trajanju od 10 do 14 dana. Po potrebi, lek se može nastaviti peroralnim putem još 10 do 15 dana.
Simptomatsko lečenje se odnosi na pri- rnenu antiedenmtoaje terapije* antikon- vulzivne terapije, korekciju i lečenje elek- trolitnih i metaboličkih poremećaja, prevencijju i lečenje ranih komplikacija, tečenje sekundarnih infekcija, preveciju nastanka tromboza dubokih vena i plućne embolije, prevenciju krvarenja iz gastroin- testinalnoglfakta, prevenciju nastanka de- kubitusa i dr.
Kod bolesnikf kod koga su se ispoljili znaci insuficijencije disanja ili cirkulacije, u akutnoj fazi bolesti Si kao komplikacija u toku lečenja, potrebno je sprovesti propisane i standardizovane mere CPC reani- macije!
Najteži bolesnici, sa težim poremećajem svesti i ¡respiratornom nedovoljnošću, zah- tevaju primenu veštačke ventilacije, uz kontinuirano praćenje i kontrolu vitalnih funkcija i parametara respiratorne potpore.
Smanjenje edema mozga je važan terapijski postupak kod bolesnika sa zapalje- njem CNS jer se na taj način smanjuje i sprečava dalja hipoksija mozga, kao osnovni preduslov za lečenje i sprečavanje komplikacija bolesti. Tretman je sledeći:
- Postavljanje bolesnika u položaj sa glavom podignutom za 30°, cime se smanjuje intrakranijalni zastoj krvi. Ukoliko postoji zastoj sekreta u disajnim putevima, položaj treba kombinovati sa drenažnim.
- Kod febrilnog bolesnika temperaturu iznad 38Q treba smanjivati antipireticima i frik#|jarrg„ čime se sBMjuje termički faktor u nastajanju i održavanju edema mozga.
- Oksigenoterapija je važan faktor u smanjenu moždanog edema. Saturacija treba da se održava na 96 do 98%, nazalnim kateterom, maskom za kiseonik ili kontro- lisanlnl ventHaeijom bolesnika koji su na veštačkom disanju.
- Praćenje hemodinamike, kontrolom arterijskog pritiska, pulsa i diureze. Poželjno je kontrolisati centralni venski pritisak i određivati unos i eliminaciju tečno- sti.
- Osmotska diuretska terapija ima za cilj eliminaciju viška tečnostiJz mozga 1 g&* stiže se primenom sledećih lekova:
- Kontrolisana hipoventilacija, sa održavanjem pCOz od 3,5-3,9 kPi„,‘
- Lečenje konvulzija je važan segment terapije kod bolesnika sa zapaljenskim bolestima CNS. Za prekidanje konvulzija koriste se lekovi sa kratkim dejstvom, kao što su lorazepam ili diazepam. Lek izbora je diazepam. Daje se u dozi 0,25 do 0,4 mg/kg, maksimalno do 20 mg, intravenski. Doza od 10 mg se obično može ponoviti 2 do 3 puta u narednih 15 do 20 minuta. Ukoliko se konvulzije ne prekinu, diazepam se može dati u dozi 0,15 mg/kg na svakih 2 do 4 sata. Ako se diazepamom ne postigne efekat, treba dati fenobarbiton 100 do 200 mg i.v. u bolusu ili intravenskoj infuziji, ukoliko je reč o konvulzivnom statusu. Treba voditi računa o funkciji disanja, uraditi en- dotrahealnu intubacijii veštački ventilisa- ti bolesnika.