• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Apsces mozga (gnojno zapaljenje mozga)

Apsces mozga (gnojno zapaljenje mozga)

Apsces mozga je teško oboljenje CNS-a i nastaje ili kao posledica unutrašnje infek­cije ili prodora infekcije iz spoljašnje sre­dine u endokranijum. Težina oboljenja za­visi od lokalizacije apscesa, veličine, bro­ja apscesa, virulentnosti uzročnika, imunog statusa domaćina, veličine edema i stepe- na intrakranijalne hipertenzije. Propagaci- ja infekcije zavisi od solidnosti kapsule ko­ja se stvara oko apscesa. Različiti faktori utiču na formiranje i strukturu kapsule ap­scesa mozga. Kao najvažniji faktori mogu se izdvojiti — uzročni mikroorganizmi, me- sto infekcije, kompetentnost imunog odgo­vora domaćina, korišćenje antibiotika i kor- tikosteroida u terapiji. Eksperimentalno je dokazano da aerobne bakterije, kao što su Staphylococcus aureus i aerobne bakterije iz grupe streptokoka, promptno stvaraju debelu kolagenu kapsulu. S druge strane, anaerobne bakterije, naročito Bacteroides species, sporo stvaraju kapsulu. Objašnje­nje leži u činjenici da ove vrste bakterija se- kretuju, između ostalih enzime hialorinu- dazu, kolagenazu i heparinaze koji liziraju formiranu kapsulu i omogućavaju uvećanje apscesa, kao i formiranje multiplih apsce­sa kćerki. Takođe je sporije formiranje kap­sule u slučaju korišćenja kortikosteroida, jer kortikosteroidi smanjuju kapilarnu per- meabilnost i umanjuju inflamatornu reak­ciju.

Rana upotreba antibiotika u momentu nastanka infekcije može sprečiti stvaranje apscesa, dok je i eksperimentalno dokaza­no da započinjanje antibiotske terapije po­sle 48 sati od infekcije nema uticaja na for­miranje apscesa.

Patofiziologija nastanka apscesa mozga

U preantibiotskoj eri, bakteriološke ana­lize su ,potvrdile da su: S. aureus” uzročni­ci u 25 do 30% slučajeva, streptokoke u 30%, koliformne bakterije u 12%, i u oko 50% nije potvrđeno postojanje uzročnika. U poslednje vreme opada incidenca stafi- lokoknih infekcija, a raste učestalost gram negativnih bakterija. Ovo je verovatno po- sledica široke upotrebe antibiotika u tera­piji stafilokoknih infekcija, kao i porasta nozokomijalnih infekcija uzrokovanih gram negativnim organizmima

Razlikuju se četiri faze formiranja ap­scesa mozga:

  1. Prva faza naziva se „rani ceribrit“ i tra­je tri dana, karakteriše se lokalnim in- flamatornim odgovorom adevnicije krv­nih sudova, zatim stvaranjem lokalnog edema i početnim formiranjem nekro- tičnog centra.
  2. Druga faza naziva se „kasni ceribrit“ i traje od četvrtog do devetog dana; ka­rakteriše se enormnim edemom mozga, a u nekrotičnom centru dolazi do stva­ranja gnojnog sadržaja.
  3. Treća faza se karakteriše ranim formira­njem kapsule oko zone inflamacije, ko­ja polako prelazi u pravu kolagenu kap­sulu. Faza traje od desetog do trinaestog dana.
  4. Četvrta faza naziva se „ fazom kasne in- kapsulacije“ i nastupa od četrnaestog dana na dalje i morfološki se može ja­sno razgraničiti pet zona:
  5. zona centralne nekroze
  6. periferna zona sa ćelijama zapaljenja i fibroblastima
  7. kolagenska kapsula
  8. zona neovaskularizacije
  9. zona edema i reaktivne glioze.

Klinička slika i dijagnoza

Apsces mozga započinje kao akutni inflamatorni proces u kratkom vremenu. Simptomi se razvijaju unutar nedelju dana, a u 75% slučajeva unutar dve nedelje.

Glavni simptom je glavobolja, najčešće generalizovana, rede kao hemikranija, kon­stantna i refrakterna na lečenje. Ako je iz­ražena intrakranijalna hipertenzija, glavo­bolji se pridružuju nauzeja i povraćanje, dok dalje povećanje intrakranijalne hiper- tenzije (usled edema ili mass lezije) dovo­di do pomućenja svesti. Fokalni neurološki deficit se javlja u 50 do 80% slučajeva i za­visan je od lokalizacije apscesa, dok su EPI napadi zastupljeni u 30 do 50%. Polovina pacijenata ima blago povišenu temperaturu, a meningizam se pojavljuje u 20% slučaje­va. Ukoliko kod klinički stabilnih pacijena­ta dođe do naglog pogoršanja, tada se to pogoršanje tumači verovatnom unkalnom ili tonzilarnom hernijacijom ili subarahnoidal- nom ili intraventrikularnom rupturom.

Laboratorijske analize krvi nemaju spe­cifični dijagnostički značaj, dok je lumbal- na punkcija kontraindikovana, pošto mo­že da pogorša stepen hernijacije.

Dijagnoza

Kompjuterizovana tomografija je najviše primenjivan metod u detektovanju apsce­sa mozga. U poslednje vreme nuklearna magnetna rezonanca (NMR) postala je su­periorno sredstvo za oboljenja mozga. Za­hvaljujući novim dijagnostičkim metoda­ma, smrtnost je od 30 do 50% pala na 4 do 15%. Naime, blagovremena i tačna dijagno­za omogućuje adekvatnu terapiju, što ne- sumljivo popravlja izlečenje.

Terapija apscesa mozga

Uopšteno, smislu možemo razlikovati dva oblika terapije – neoperativni i operativni.

Neoperativni tretman

Preporuka je da se apscesi koji su u prečniku koji su manji od 2,5 cm, leče kon­zervativno. Principi konzervativnog lečenja cerebritisa i apscesa mozga opisani su u poglavlju u tekstu pod nazivom: „Urgent­na stanja u akutnim infekcijama central­nog nervnog sistema“.

Operativno lečenje apscesa mozga

Savremena neurohirurgija razlikuje dva postupka: stereotaksičku aspiraciju apsce­sa i kompletnu eksciziju.

Stereotaksička aspiracija je rezervisana za mikrobiološku identifikaciju uzročnika u slučajevima multiplih apscesa, ili pak za tretman lezija postavljenih u strukturama bazalnih ganglija mozga.

Kompletna ekscizija apscesa neophodna je u slučajevima:

  1.  posttraumatskih apscesa udruženih sa zaostalim stranim telima (kost, metak itd),
  2.  apscesa udruženih sa likvorejom, gde direktna operacija omogućava ekscizi­ju apscesa i zatvaranje defekta dure,
  3.  apscesa uzrokovanih glivicama (doka­zano je da se u centru apscesa nalaze ži­vi organizmi),
  4.  apscesa lokalizovanih u zadnjoj jami (svako pogoršanje tokom neoperativ- nog tretmana je fatalno),
  5.  kada postoji mišljenje da se direktnom operacijom znatno smanjuje vreme le­čenja u odnosu na medikamentozno koje traje 4 do 6 nedelja.

Slični članci

Doživite starost bez straha pravilnim upravljanjem zdravstvenim izazovima!

Starenje je prirodni deo života, a sa njim dolaze i brojni zdravstveni izazovi koji mogu uticati na kvalitet života starijih...

Pročitaj jošDetails

Šta je pregled EEG glave?

EEG je metoda koja detektuje električnu aktivnost mozga korišćenjem elektroda postavljenih na na površinu glave. Elektrode detektuju fluktuacije napona koje...

Pročitaj jošDetails

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj jošDetails

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj jošDetails

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj jošDetails

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Specifična terapija u akutnoj fazi ishemijskog moždanog udara

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.